cukrzyca ciązowa - kiedy brać insulinę?

napisał/a: haniak997 2016-06-14 14:56
Witam,
Jestem w 34 tyg ciąży. 5 tygodni temu diabetolog stwierdziła u mnie cukrzycę ciążową i zaleciła dietę cukrzycową i pomiary cukru godzinę po każdym posiłku. Obserwując poziomy cukru po pomiarach glukometrem stwierdziłam, że nie jest tak źle i szczerze mówiąc nie żałowałam sobie jedzenia ilościowo i czasem nawet pozwoliłam sobie na słodkości. Na 144 pomiary - 25 wyszło ponad normę (norma 120mg po posiłku i 90mg na czczo). Na czczo raczej zawsze cukier jest u mnie w normie (5x ponad 90mg). Pani diabetolog uznała, że to stanowczo za dużo i przepisała mi insulinę (od 1 do 4 jednostek pół godziny przed posiłkiem). Przez miesiąc nie przybrałam też na wadze co w cukrzycy i III trymestrze jest raczej nietypowe. Szczerze mówiąc nie wiem czy powinnam stosować insulinę, gdyż od kiedy rygorystycznie przestrzegam diety cukry mam w normie. Boję się ze po porodzie dalej będę musiała to brać bo "uzależnię" się od tej insuliny.
Jakie jest ryzyko jeśli zacznę brać insulinę "niepotrzebnie"?
Czy może ona zaszkodzić mi lub dziecku jeśli będę ją brała mimo prawidłowych poziomów?
Czy lepiej jednak ją brać (profilaktycznie) czy stosowanie właściwej diety wystarczy?
Czy w pomiarach cukru u ciężarnej mogą się pojawić sporadycznie jakieś wyniki ponad normę czy jest to wykluczone?
Strasznie boję się tego kłucia w ramię 4x dziennie, ale boję się również konsekwencji nie stosowania insuliny.
Do rozwiązania pozostał mi miesiąc więc zrobię wszystko aby tylko mieć pewność, że stosowane zalecenia są właściwe.
Dlatego bardzo proszę o rady co robić?
pozdrawiam
haniak997