COŚ wystaje za językiem

napisał/a: aa123 2010-09-06 11:49
Witam. Załączam zdjecie na którym widać jak coś mi wystaje tuż za końcem języka, jakaś chrząstka czy jakby mały języczek. To coś jest widoczne nie wtedy gdy wystawiam jezyk tylko gdy staram sie go schować. Co to moze być? Dodam jeszcze ze od roku mam chrypkę, ciagle odchrzakuje i od pol roku mam bóle uszu.
napisał/a: Vattier 2010-09-06 11:59
To wystające "coś", to chrząstka nagłośniowa. Byłeś w ogóle ze swoimi dolegliwościami u laryngologa? Niech zobaczy w jakim stanie są więzadła głosowe (zmiany zapalne w tej okolicy mogą powodować obrzęk i "pocieranie" więzadeł o siebie co daje chrypkę).
napisał/a: aa123 2010-09-06 12:08
bylem juz wiele razy u laryngologow i albo niewidzieli tej chrzastki albo uznali ze to nic specjalnego . To normalne ze jest ona widoczna? Uszy powiedzieli ze zdrowe i niewiem do dzis czemu mnie bolą, natomiast co do chrypki to mowili ze byc moze to od migdalow ktore maja stan przewlekly i ze cos tam splywa. Leki juz bralem rozne i zaden niepomaga wiec dalem sobie spokoj z lekarzami ale czuje sie coraz gorzej oslabiony jestem. Moze polecisz jakie badanie zrobic zeby postawic wkoncu jakas diagnoze? dzieki za odp
napisał/a: Vattier 2010-09-06 12:38
Podstawowe badania jakie przychodzą mi na myśl to laryngoskopia pośrednia i wziernikowanie ucha, żeby sprawdzić jak wyglądają krtań i uszy, ale na pewno były one już wykonywane, jeśli byłeś u lekarza. Chrząstkę na pewno widzieli, zazwyczaj nie jest ona tak dobrze widoczna po otworzeniu jamy ustnej, ale raczej nie ma to nic wspólnego z Twoimi dolegliwościami. Należałoby wykluczyć zespół spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, przewlekłe zapalenie krtani (wyszłoby w laryngoskopii), gruźlicę krtani (najczęściej proces wtórny przy gruźlicy płuc, badanie hist-pat wycinka z krtani). Masz pracę, która wymaga częstego używania głosu?
napisał/a: aa123 2010-09-06 15:19
Nie mam pracy z czestym uzywaniem glosu. Jeszcze warto wspomniec ze kiedys palilem papierosy przez około 2 lata, a ta chrypka ma rozne nasilenie slabsze , mocniejsze najczesciej wieczorem, ale wystepuje codziennie. Wiec moze zrobic jakies przeswietlenie (szyi?) czy cos tam nie rośnie?? nikt mi nie zlecil jeszcze takiego badania a wkoncu trwa to juz rok.
napisał/a: Vattier 2010-09-06 15:37
Chrypka może występować w następstwie palenia. Kiedy przestałeś? Prześwietlenia nikt Ci nie zlecił, bo jest w ogóle bardzo rzadko wykonywane w celu jakiejkolwiek diagnostyki krtani (z reguły mało przydatne). Podstawowymi badaniami obrazowymi, pozwalającymi zdiagnozować stan krtani jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Podstawowym badaniem obrazowym w ocenie gardła i przestrzeni przygardłowej jest rezonans magnetyczny.
napisał/a: aa123 2010-09-06 16:32
Przestałem palic około rok temu i później pojawiła się własnie ta chrypka. Wiec moze poprosic laryngologa o ten rezonans lub tomograf gardła?
napisał/a: Vattier 2010-09-07 18:30
Raczej nie wyprosisz. Lekarze dają skierowania na te badania bardzo niechętnie, zwłaszcza że specjalnie nie ma u Ciebie do nich wskazań. Poza tym pewnie będą bagatelizować sprawę, przypisując wszystko wcześniejszemu paleniu papierosów i polecą czekać (zwłaszcza jeśli w badaniu laryngologicznym nic nie wyszło).
napisał/a: aa123 2010-09-22 11:00
A co sądzisz o tym aby wykonać videostroboskopię?? czy to powinno wyjaśnić dokładnie co się dzieję tam wewnątrz krtani?
napisał/a: Vattier 2010-09-23 22:52
Jasne, można wykonać videostroboskopię. Skoro do tej pory nic nie wykryto, to trzeba drążyć dalej. A badanie nie jest znowu aż takie drogie, więc wydaje się rozsądnym wyborem.
napisał/a: Blackursus 2010-09-24 00:00
To zdjecie jest bardzo niewyrazne! Nie rozumie, jak na takiej podstawie mozna cokolwiek stwierdzic, czego nie zauwazyl laryngolog????
napisał/a: wikam2 2010-09-24 07:20
U mnie przy wyciągnięciu języka także widać taką chrząstkę. Nic mi nie dolega. Tak więc nie bardzo Twoje problemy sa powiązane z jej wystawaniem(?).
Więcej nic nie powiem bo się na tym nie znam, pozdrawiam.