Colitis Ulcerosa a Metypred

napisał/a: prokrecik 2008-09-07 10:59
Witam, jestem chory na colitis ulcerosa i ostatnimi czasy zauwazylem stan czynny choroby. Dostawalem dozylnie hydrocortison przez 3 dni po czym poczulem sie znacznie lepiej (czulem stan remisji choroby). Po tej terapii wlaczono mi metypred w dawce 32mg/doba, ktory jest moim zdaniem niepotrzebny gdyz czulem sie dobrze juz przed braniem tego leku. Tutaj jest wlasnie moje pytanie czy przy sterydozaleznosci i moim obecnym stanie zdrowia musze przyjmowac Metypred? I czy mozna go odstawic z dnia na dzien? W razie pogorszenia stanu choroby powrocilbym do dawki 24mg/doba. Co o tym sadzicie? Pozdrawiam i dziekuje
napisał/a: kynast 2008-09-07 12:20
Kilku dniowe stosowanie HC [ zwykle daje się dość duże dawki na początek] na ogól nie wystarczy do uzyskania dłuższej remisji, daje tylko poprawe, metypred to kontynuacja kuracji. Absolutnie nie wolno go odstawić sterydu z dnia na dzień [ grozi nawrot choroby-] trzeba odstawiać stopniowo i powoli i to robi sie zmniejszając powolutku dawki, Nie rób nic sam , pytaj lekarza- on wie lepiej , zna Ciebie i schorzenie.
napisał/a: Teodor M 2008-09-07 13:38
No dokładnie, przy sterydach absolutnie nie wolno samemu majstrować, nie wolno odstawić ich z dnia na dzień, najczęściej schodzi się z dawki po 5 mg co tydzień. O tym decyduje lekarz, który sterydy przepisał.
Ja też ma CU i brałem sterydy. Najlepsze efekty dawały kuracje z dużej dawki, np. 40mg/dobę przez pierwsze dwa tygodnie a potem schodzenie co tydzień o 5 mg do zera. Chodzi o to, aby sterydy zadziałały jako taka kuracja wstrząsowa, gasząca ostry stan zapalny, a potem już dobrze działały podstawowe leki na CU. Więc konieczne jest zwiększenie na maksa podstawowych leków typu Sulafasalazyna EN lub któryś z leków z mesalazyną (np. Asamax). Do Sulfasalazyny trzeba brać kawas foliowy. I do tego jeszcze Salofalk 500mg (czyli też mesalazyna) 1 czopek na noc, bo wiadomo, CU zawsze zaczyna się w odbytnicy. No i tak jak napisał powyżej Pan Doktor kilkudniowe stosowanie środka w takich przypadkach nie jest wystarczające, zaostrzeń w przypadku CU nie da się tak szybko zaleczyć.
Natomiast jeżeli rzeczywiście występuje u Ciebie sterydozależność, to Twój doktor powinien zastanowić się, czy nie zachodzi konieczność włączenia leków immunosupresyjnych, czyli np. Azatiopryny i stopniowego odstawiania sterydów, bo wiadomo, że długotrwałe stosowanie sterydów może powodować skutki uboczne m.in. osteoporozę. Z tym, że Aza powinna być włączona jeżeli już naprawdę przetestowało się inne możliwości. Najpierw trzeba dobrze zastosować kurację sterydami. U mnie leczenie Metypredem na średniej dawce 20mg przez pół roku nic nie dało, a kuracja od 40mg i szybkie schodzenie do zera i potem kiedy objawy zaostrzenia wróciły powtórzenie takiej kuracji po tygodniu i zwiększenie Sulfasalazyny EN do dawki 3x3 tabletki 500mg/dobę + kwas foliowy 15mg/dobę + czopki Salofalku na noc + zwolnienie lekarskie na 3 miesiące wyciągnęło mnie z koszmarnego zaostrzenia i już 2 lata mam remisję potwierdzoną endoskopowo. Leczenie zaostrzenia CU wymaga czasu i dobrze ustawionych leków przez dobrego gastroenterologa.

Pozdrawiam