codzienna lewatywa

napisał/a: eewelinaa5 2012-11-06 04:48
witam. chorowalam na bulimie 3 lata.c odziennie katowalam sie lewatywa. Konczylam dopiero jak moj brzuch byl wklesly. nie uzywalam irygatora, tylko wlewnika czyli ok 400ml. teraz mam powazne problemy, nie odczuwam parcia, pomimo, ze jem normalnie . Moje pytanie brzmi- czy jelita moga calkowocie przestac funkcjonowac? czy jesli zrezygnuje z lewatyw to.czy one sie zregenruja i pracie powroci? bardzo malo jest informacji na ten temat w internecie. ale czytalam ze osoby pijace przyklafowo.senes przez iles lat po odstawieniu zalatwialy sie normalnie. A lewatywa nie jest az tak inwazyjna jak srodki przeczyszczajace. no i te 400 ml nie wplywaly fo calych jelit. wydaje.mi sie, ze nie jest tak latwo naruszyc cos trwale w swoim organizmie. np ile trzeba pic zeby watroba przstala dzialac. to jak to jest z tymi jelitami? Prosze mi nie pisac o diecie. potrzebne mi takie zapewnienie, ze moze byc tak jak kiedys. pozdrawiam
napisał/a: milowka 2012-11-06 14:49
Droga eewelinoo5!
Odczuwanie parcia jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni zwieraczy odbytu. Lewatywa może upośledzać działanie tych mięśni O ile stosowanie tej metody oczyszczania jelit od czasu do czasu (raz na tydzień) jest bezpieczne, o tyle codzienne lewatywy, zwłaszcza wykonywane od dłuższego czasu, mogą zaszkodzić. Dysfunkcja zwieraczy odbytu może być związana z niedowładem wskutek uszkodzenia nerwów lub z zanikiem tych mięśni, przez co pogarsza się siła skurczu (w medycynie jest taka reguła, że narządy nieużywane zanikają).
Tak samo się dzieje, jeżeli położymy kogoś do łóżka na rok i każemy mu leżeć. Jego mięśnie, które nie pracują, zanikają. Aby je odbudować, należy poddać osobę długotrwałej rehabilitacji.
Tak też jest w Twoim przypadku. Odradzam lewatywy.
Proszę porozmawiać ze specjalistą z zakresu zaburzeń odżywiania. On Pani doradzi jak wrócić do formy. Na pewno da Pani radę zadbać o siebie bez stosowania takich metod, które nie pozostają obojętne dla organizmu.
Pozdrawiam serdecznie!