co to znaczy ''lekkie zmętnienie''

napisał/a: Mateusz261 2013-04-05 06:07
Co znaczy to że okulista powiedzial mi iż mam lekkie zmętnienie soczewki w lewym oku, ale żebym sie nie martwil i tak samo że mam coś na tylnej torebce(bodajże troche mętów albo jakies tam małe zmętnienie) i tak samo stwierdził że to nic takiego ??. Czy to moga byc poczatki zaćmy??. Czy zaćme łatwo sie diagnozuje ??? Chodzi mi o to że juz od dłuższego czasu szukam rozwiązania na swoje poświaty,smugi, dziwne promienie i okuliści nie potrafia mi pomóc. Badając dno oka każdy okulista mówi to samo...że nic tam w dnie oka nie widzi co mogło by powodować te podwójne widzenie. Ogólnie jesli chodzi o męty to mam ich duzo.
napisał/a: endeavor 2013-04-10 23:54
Moze byc to zacma podtorebkowa tylna. Oczywiscie ze da sie to sprawdzic tylko dziwne ze nikt Ci nie powiedzial o tym.
Nie wiem co odpowiedziec bo objawy wskazuja na zacme. Lekarze nie potrafia Ci odpowiedziec czy to zacma ? Moze zmien okuliste ?
napisał/a: Mateusz261 2013-04-11 13:49
no wlasnie bylem juz u okolo 5,6 okulistów. I nie wiedza co mi jest. Jakies tam lekkie zmętnienie ale powiedzieli ze to nic i nie powinno to powodowac takich objaw. Z tego co wiem to te ''lekkie zmetnienie soczewki mam w lewym oku tylko'' a w prawym cos tam na torebce. Lekarze nie zakfalifikowali tego do zacmy. Bylem nawet u Prof. Jerzego Szaflika(jeden z lepszych okulistów)który badał mnie 2 razy(chociaz bez rozszerzenia zrenic) i powiedział ze nie wie co mi jest. Pytając sie go czy męty moga powodowac takie objawy to powiedzial ze mam ich za mało aby coś powodowały i wspomniał cos o torebce ze jest tam troche mętów albo że jest lekko zmętniona, ale szczerze mówiąc nie wydaje mi się zebym miał ich mało bo widze ich całkiem sporo. Ogólnie to nawet się nie przejął tym zmętnieniem i poprostu powedzial ze nie wie co mi jest. Wsumie jesli chodzi o męty to mam typowe objawy dla mętów,lekkie sniezenie, iskierki, mgiełki, zmęczone oczy, światłowstręt no a te dwojenia np liter na ciemnym tle, jaskrawych świateł, smużenia się żródeł światła(smuża sie zazwyczaj w dól, im bardziej mruże oczy tym dłuzsze robia sie smugi, promienie) to chyba raczej nie są od mętów;/. Wykluczał bym raczej niewiedze okulistów, byłem badany w szpitalu na sierakowskiego w Warszawie i w oko laser takze w Warszawie. Ale jakie badanie może zdiagnozowac tą zacme podtorebkową tylną, i czy taka zacme trudno jest zdiagnozować ??Jesli chodzi ogolnie o ostrosc widzenia to mam raczej dobra(nosze okulary -5,5 -5,5 i ostrosc w nich raczej mam dobrą)
napisał/a: endeavor 2013-04-11 15:30
Jesli chodzi o objawy takie jak mgielki, iskierki, czasem lekki swiatlowstret, uczucie "bialego" widzenia, czase mety, czasem niby mroczki itd itd to ja mam to samo tyle ze ja wiem ze mam zacme podtorebkowa tylna. Po prostu idzie sie na wizyte i lekarz mowi czy masz zacme czy jej nie masz - nie da sie powiedziec ze nie wiadomo czy jest zacma czy jej nie ma. Zrenice rozszerzenia sie do badania dna oka. Jest jeszcze jadna mozliwosc - wybierz sie do neurologa, moze problem nie lezy w oku.
Niestety nie jestem w stanie pomoc, sorki :) Dziwne jest tylko to ze w jednym oku jest zmetnienie soczewki a w drugim cos z torebka ... Dla mnie to nie jest byle bzdet. Szaflik to Szaflik, pytanie jak traktuje pacjentow - szybko czy poswieca duzo czasu ? ;) Duzo jest takich co nazwisko znane tylko po to zeby kosic gruby hajs. Sredniowysoka krotkowzrocznosc ma lekki wplyw na ostrosc widzenia i w ogole "jakość" widzenia, szczegolnie w nocy. Pozdrawiam
napisał/a: Mateusz261 2013-04-11 17:00
Zaden okulista nie powiedział że mam zacme czyli wychodzi na to ze niemam. Własnie tez podejrzewam u siebie tą zacme podtorebkowa.Być może ona dopiero się rozwija i poprostu jej nie widac. A masz tak ze jak patrzysz na jakis jasny obiekt to jak zmruzysz oko to widzisz takie paski swiatla ??Smugi??Albo promienie które odchodza w dół??Szczegolnie to widac na monitorze albo TV.Poprostu wychodzą one za obiekt. Tak jakby to była wina rzęs. Bo jak podnosze powieke do góry to takiego czegos niemam. Po wizycie u Szaflika poczułem sie lekko olany. 300 zł za wizyte, do tego jeszcze dodatkowe badania OCT i inne też troche kosztowały. Jak sie leczy taka zacme??
napisał/a: marododa 2013-04-13 17:29
a sluchaj o ostrości mówisz w szklach czy bez okularów? bez okularów jak widzisz? ile linijek odczytasz u okulisty?
napisał/a: Mateusz261 2013-04-13 17:37
z okularami wszystkie czytam. Mam - 5,5 , - 5,5 dioptri w obu oczach wiec bez okularów raczej nie widze
napisał/a: marododa 2013-04-16 18:59
nie widzisz ostatnich bez okularów czy nic?
napisał/a: Mateusz261 2013-04-17 16:56
Przeciez bez okularów to ja ślepy jestem, mam -5,5 dioptri na lewym i -5,5 dioptrii na prawym. Wiadomo że nic nie zobacze wogole. W okularach czytam wszystkie rzędy.
napisał/a: Mateusz261 2013-04-17 22:07
Wklejam obrazek jak widze te promienie: [code:1z29wmah]http://www25.zippyshare.com/v/43281014/file.html[/code:1z29wmah] . Po sciągnieciu najlepiej powiekszyc ze 2 razy bo robilem ten obrazek print screenem i wkleilem w painta ;p. Tak wlasnie widze te promienie, robia sie one dluzsze im bardziej zmruze oko. Podobnie jest z tymi smugami. Tylko ich nie mam jak pokazac na obrazku
napisał/a: marododa 2013-04-18 15:45
no to jak widzisz w okularach to czego jeszcze oczekujesz?
pisales ze masz 1,0 ostrosc w okularach tak? czy ile?
jak w okularach masz powyzej 0,66 ostrosc to jest ok
i nie szukac dziury w calym
operacje na zacme robi sie jak przy najlepszej korekcji pacjent ma ponizej 0,3 ostrosci
napisał/a: Mateusz261 2013-04-18 18:01
napisal(a):no to jak widzisz w okularach to czego jeszcze oczekujesz?
pisales ze masz 1,0 ostrosc w okularach tak? czy ile?
jak w okularach masz powyzej 0,66 ostrosc to jest ok
i nie szukac dziury w calym
operacje na zacme robi sie jak przy najlepszej korekcji pacjent ma ponizej 0,3 ostrosci

Czytaj ze zrozumieniem.Pisałem że moim problemem nie jest problem ostrosci a widzenie dziwnych smug, promieni, jasne przedmioty dostają dodatkowych konturów, dwoja sie. Okulisci nie moga zdiagnozowac co mi jest. Mi to by wygladalo na zacme i moje pytanie jest takie czy zacma jest łatwo wykrywalna w badniu dna oka ??? Lub czy moze sie rozwijac i dawac takie objawy a może jeszcze byc nie wykrywalna dla okulisty ?Dałem obrazek powyzej jak widze