Co to jamki malacyjne?

napisał/a: nitka2465 2009-02-25 08:39
Witam. Bardzo proszę o rozjaśnienie mi opisu z rezonansu magnetycznego: "Dwie drobne jamki malacyjne w istocie białej prawej półkuli mózgu w okolicy styku ciemieniowo-potylicznego." Co to oznacza? Czy to coś groźnego i czy niesie za sobą jakieś konsekwencje?
napisał/a: dimedicus 2009-02-25 09:06
Jamki malacyjne są często skutkiem niedotlenienia w okresie okołoporodowym. Niemowlę z takim wynikiem badania usg wymaga leczenia neurologicznego,kontroli i oceny stanu,w zależności od wyników badań może być wskazaniom do rehabilitacji.Więcej może powiedzieć lekarz neurolog,który bezpośrednio ma wgląd do wyników i może w badaniu ocenić stan.
napisał/a: nitka2465 2009-02-25 09:35
Dziękuję za odpowiedź. Ja mam 29 lat i mama mówiła, że faktycznie poród był ciężki, kilkanaście godzin bez wód płodowych i urodziłam się podobno sina. Opisywałam już swoje objawy, ale temat umarł śmiercią naturalną. W skrócie m.in. odkąd pamiętam mam wadę wzroku, miałam zeza zbieżnego naprzemiennego. Ale dopiero od 2 lat mam różne dolegliwości: wrażenie pogarszania się wzroku, a od kilku m-cy jakby krzyżowanie się wzroku, zamazane widzenie i utrata równowagi. 2 okulistów bez żadnych badań wykluczyło problemy okulistyczne, ale bada mnie teraz inny okulista, który stwierdził przesunięcie tarczy nerwu wzrokowego w kierunku nosowym, ale jeszcze nie wie czy to wada wrodzona, m.in. mam skierowanie na badanie pola widzenia. A neurolog podczas badania przeraził się wzmożoną sztywnością moich mięśni oraz stwierdził m.in. szczękościsk, co faktycznie mi dokucza, przykurcze i ból mięśni, nawet skóra mnie boli. Często mam ochotę na czymś się rozciągnąć.
napisał/a: dimedicus 2009-02-25 21:54
Przepraszam ale zwykle takie objawy zdarzają się u noworodków,w wieku starszy spotyka się b.sporadycznie.A nie jestem wstanie przeczytać wszystkich postów(dziennie mam kilkadziesiąt)Opisane objawy mogą się objawiać w ten sposób(na pocieszenie powiem że bywają gorsze)Ja mam za mało wiedzy na temat pacjenta,badań i wyników badań aby się móc wypowiedzieć jednoznacznie.
napisał/a: dimedicus 2009-02-25 21:56
Przepraszam ale zwykle takie objawy zdarzają się u noworodków,w wieku starszy spotyka się b.sporadycznie.A nie jestem wstanie przeczytać wszystkich postów(dziennie mam kilkadziesiąt)Opisane objawy mogą się objawiać w ten sposób(na pocieszenie powiem że bywają gorsze)Ja mam za mało wiedzy na temat pacjenta,badań i wyników badań aby się móc wypowiedzieć jednoznacznie.Niedotlenienie mózgu moze się objawiać w różny sposób