Co oznacza nadmiar leukocytów we krwi ?

napisał/a: TheKamilC 2013-07-04 20:21
Witam
Mój tata dostał dziś wyniki badanie krwi.(Ma 35 lat i pali papierosy), I wsyzsło podwyższony poziom leukocytów a dokładnie to 21,9tys/µl a norma to od 5 do 10tys/µl. Dzień przed badaniem pracował (tzn. kopał dół ) i mocno się opalił. Z tego co czytałem w internecie może to być białaczka. Co wy o tym myślicie ? Bardzo się o niego martwie. Pomocy ! Interesują mnie konkretne odpowiedzi a nie błąche
napisał/a: Ell 2013-07-04 20:36
podwyzszone leukocyty moga wystepowac w zakazeniach, stanach zapalnych, poparzeniach, sa rowniez oznaka chorob nowotworowych czy chorob rozrostowych ukl. krwionosnego.
Rowniez moga wystepowac w zaburzeniach metabolicznych, czy uszkodzonych tkanek np po operacji, zabiegu. Tez moga sie podwyzszyc po wysilku, czy nawet posilku.

Warto przejrzec pozostale wyniki czy odbiegaja od normy.

Piszesz, ze dzien wczesniej pracowal+ mocno sie opalil, to moze miec wplyw na wynik.

Jeszcze raz zrobcie szybciutko morfologie, juz zadnego wczesniej wysilku czy przebywania na sloncu.
napisał/a: Lena_Medica 2013-07-18 19:47
A co z innymi parametrami morfologii? Podwyższony poziom leukocytów nie oznacza jeszcze białaczki. Tak naprawdę to większość rodzajów białaczki daje właśnie za niski poziom białych krwinek (krwinek białych wtedy rzekomo jest wiele ale większość z nich jest nieprawidłowa). Bardzo ważne są dlatego informację o innych elementach krwi jak monocyty czy neutrocyty. Jeśli nieprawidłowość dotyczy tylko poziomu WBC czyli właśnie leukocytów to najprawdopodobniej jest to po prostu znaczne przemęczenie bądź toczący się w organiźmie stan zapalny.