co dalej? pytania o DTP, polio i pneumokoki

napisał/a: olek10kw 2013-03-01 12:09
Dzień dobry Panie Doktorze,
Bardzo proszę o radę, jak dalej postąpić.
Mój syn został zaszczepiony w pierwszej dobie życia przeciwko gruźlicy i wzw B (Euvax B), a następnie w 8 tygodniu życia szczepionkami DTP, Euvax B i Act HIB. Oprócz apatii i senności w pierwszej dobie po szczepieniu nie zauważyłam u niego innych reakcji poszczepiennych.
Ostatnio przeczytałam niepokojące mnie informacje o zawartości tiomersalu w szczepionkach DTP i Euvax B oraz szkodliwości szczepień poliwalentnych (a rozumiem, że podanie 3 szczepionek jednego dnia ma taki skutek?). Dodam jeszcze, że w przychodni byłam namawiana przez dwóch pediatrów na szczepionkę 6 w 1. Czy nie jest jeszcze za późno, aby w jakiś sposób, np. poprzez zmianę preparatów lub rozłożenie w czasie pozostałych szczepień, obniżyć ryzyko działań ubocznych?
Panie Doktorze bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania:
1) Czy mogę jako drugą i kolejne dawki podać DTPa zamiast podanej wcześniej DTPw? Czy uważa Pan to za korzystne i czy poleca Pan jakąś sprawdzoną szczepionkę?
2) Oprócz szczepień obowiązkowych zdecydowałam się jeszcze na pneumokoki. Czy ma tu jakiekolwiek znaczenie fakt, że przed porodem w wymazie z pochwy stwierdzono u mnie liczne bakterie Streptococcus pneumoniae, syn miał wykonane w 1. i 2. dobie badanie CRP, którego wynik był w normie?
3) Jak rozdzielić czekające nas w najbliższym czasie szczepienia: DTP, HIB, polio oraz pneumokoki? Zgodnie z zaleceniami producentów szczepienia przeciwko DTP i HIB muszę kontynuować zgodnie z kalendarzem (kolejne dawki w odstępach ok. 6 tyg.). Kiedy podać polio i pneumokoki? Czy np. przy takim układzie organizm dziecka będzie mniej obciążony, czy może rozłożyć to jeszcze inaczej?
8 tydz. – DTPw + HIB + wzwB
14 tydz. – DTPa + HIB
18 tydz. – Polio + pneumokoki
20 tydz. – DTPa + HIB
24 tydz. – Polio + pneumokoki
30 tydz. – pneumokoki
4) Czy przy 3 szczepieniu przeciwko wzwB jest zasadne zmieniać szczepionkę z Euvax B na inną (jaką?) czy lepiej kontynuować tym samym preparatem?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: Vayona 2014-11-25 11:49
Witam
Mam bardzo podobną sytuację i nie wiem jak szczepić dziecko.
Czy Pan dr Peter mógłby się wypowiedzieć odnośnie pytań zadanych w poście powyżej?
Bardzo proszę o odpowiedź, bo termin kolejnego szczepienie mam wyznaczony na ten tydzień.
napisał/a: Peter 2014-11-26 09:30
Zaproponowany schemat jest sensowny, z tym, że wydłużyć odstępy tam, gdzie jest tylko 2 tyg - to za mało przynajmniej 4 tyg. przerwy. Ja akceptuję jeszcze możliwość stosowania szczepionek do 3w1.
5w1, czy 6w1 to zbyt duże obciążenie. Oczywiście, można zmienić szczepionkę DTPw na DTPa (płatną). Podobnie Euvax na Engerix (ta ma lepsze rekomendacje).
Owszem, obecność w drogach rodnych St. pneumoniae może powodować zagrożenie dla dziecka. Prawidłowo, że sprawdzono CRP - wykluczono możliwość ostrej infekcji. Jednakże dziecko może być potencjalnym nosicielem. Biorąc pod uwagę fakt, że pneumokoki mogą być niebezpieczne dla dzieci do 5-go roku życia, warto w takim przypadku dziecko zaszczepić.
napisał/a: Vayona 2014-11-26 18:06
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie. Co uważa Pan na temat szczepienia dzieci w okresie ząbkowanie? Czy podanie szczepionki ząbkującemu, marudnemu i niespokojnemu dziecku (bez gorączki) może mieć jakiś negatywny wpływ na jego zdrowie?
napisał/a: julita091 2014-12-08 12:43
Witam, mam pytanie do Petera będę wdzięczna za odp.
Córka ma 6 tyg za 3 dni mamy wyznaczone szczepienie, w szpitalu euvax B i żółtaczka. Czy jest sens zmieniać na engerix, w przychodni mówią, żeby nic nie zmieniać bo euvax nie ma już rtęci a lepiej nie mieszać.
Druga sprawa czy może wogóle wstrzymać się ze szczepieniem aż mała skończy 3 miesiące. Wyczytałam, że lepiej dla dziecka gdy będzie trochę starsze? Jednak bardzo liczę się z Twoim zdaniem, Twoje rady pomogły mi przy pierwszym synu, dlatego czekam na Twoją cenną opinię.
napisał/a: Peter 2014-12-09 10:52
WZWB zostało zaczęte, to trzeba kontynuować. Co do euvax, czy engerix - wiadomo, że w przychodni będą polecać to, co mają. Natomiast nie mogę zweryfikować informacji, czy akurat producent Euvax poprawił czystość szczepionki, bo nie wiem.
Można z pozostałymi szczepieniami wstrzymać się do 3 msc. Niczemu to nie przeszkadza, a jest to z korzyscią dla ukł. immunologicznego dziecka.
napisał/a: julita091 2014-12-09 18:51
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Czyli reasumując
1. mogę ze wszystkim wstrzymać się do 3 mż, czy WZWB zrobić już teraz?
2. czy szczepiąc euvaxem w szpitalu mogę teraz bez obaw zmienić na engerix? skoro nie ma potwierdzonej informacji o oczyszczeniu euvax wolałąbym nie ryzykować
3. niezależnie czy teraz czy w 3 mż chcę szczepić najpierw wzwb dopiero po 6 tyg hib i dtpa, i pneumokoki chcę włączyć dopiero w 6mż czy jest to rozsądne czy za późno coś będzie?
napisał/a: Peter 2014-12-10 15:19
1. Tak WZWB trzeba teraz, z pozostałymi można się wstrzymać.
2. Uściślę, to ja nie posiadam takich informacji, co nie oznacza, że ich nie ma.
3. Nie będzie nic późno.
napisał/a: julita091 2015-01-27 11:40
Peter mam pytanie, dziecko przyjęło dwie dawki przeciw wzwb , teraz ma 3 miesiące i chciałam zacząć szczepić infanrix dtpa, niestety właśnie się dowiedziałam, że jest wycofana, tripacel też. Proszę o pomoc co w tym przypadku zrobić, moja dr jak jej to powiedziałam, oznajmiła, że to ja wymyśliłam, żeby szczepić stopniowo i teraz ona nie wie jak to rozwiązać bo nikt tak więcej nie szczepi. Teraz miałyśmy przyjąć właśnie tą dtpa i hib.
napisał/a: juswid 2015-02-09 13:14
do PETER.
Witam, moja córka ma 7 tyg. W szpitalu została zaszczepiona na wzw i gruźlicę. Chciałam dalej ją szczepić według proponowanych schematów rozdzielenia szczepionek. Niestety pojawił się problem z dostępnością Infanrixu Dtpa i Tripacelu. Nie wiem co mam zrobić w takiej sytuacji? Dostępność tych szczepionek może być dopiero w II półroczu.
Zastanawiam się nad Infanrix 5 w 1 (mój syn starszy był tym szczepiony). Dodatkowo mam problem z lekarzem, który nie chce mi rozdzielić wzw z 5w1.
Mam wiele wątpliwości dotyczących szczepień. A może w ogóle zrezygnować ze szczepień?
A jak pan uważa, czy szczepienia mogą powodować dziecięce porażenie mózgowe? Bo tego obawiam się najbardziej.

ps. według producenta w euvaxie nie ma trimesolu od 2011 roku (tak zapewniają)
napisał/a: Peter 2015-02-09 15:31
Nie chcę tutaj jakiś fermentów siać, ale podejrzewam, że to celowe działania (brak dostępności tych szczepionek). W tym przypadku ostatecznie niech będzie Infanrix 5w1. W okresie tuż przed szczepieniem i kilka dni po można podawać zwiększone dawki wit. C, która obniża prawdopodobieństwo wystąpienia odczynów niepożądanych.
Natomiast co to znaczy, że lekarz nie chce zgodzić się na rozdział WZW B od 5w1. To jakaś szopka. Odstęp 6 tyg. między 5w1 a WZWB niczemu nie przeszkadza, a eliminuje znaczne obciążenie organizmu.
napisał/a: juswid 2015-02-09 15:37
A jaką dawkę wit. C pan by proponował tak małemu dziecku?