Co brać, żeby zajść w ciążę?

napisał/a: agrestowa 2013-06-24 10:39
Jak w temacie... Moja siostra od pół roku bezskutecznie stara się o dziecko. Ostatnio czytałam, że warto brać kwas foliowy już na etapie starania. Ja sama brałam go w ciąży, ale przed nie musiałam, bo właściwie od razu w nią zaszłam. Jak to jest z tym kwasem? Łykać? Nie łykać? Czytałam gdzieś, że co druga z nas może mieć problemy z przyswajaniem...
napisał/a: wikam2 2013-06-24 11:29
Łykać oczywiście można ale przecież on nie pomoże w staraniach...
Na to są inne "sposoby" :)
napisał/a: Cycatka 2013-06-24 12:05
Oczywiście, że łykać. Kwas foliowy należy suplementować już na 3 miesiące przed zajściem w ciążę, a więc każda kobieta starająca się o dziecko powinna go łykać. Kwas foliowy zapobiega wadom rozwojowym płodu(wady rozwojowe cewy nerwowej) i dlatego zaleca się go kobietom w ciąży. Co więcej suplementacje kwasu foliowego zaleca się wszystkim kobietom w wieku rozrodczym (tak na wypadek zajścia w ciąże).
Druga sprawa, wszelkiego rodzaju niedobory witamin i składników mineralnych mogą powodować problemy z zajściem w ciążę, kwas foliowy jest jednym z nich.
Składniki pożywienia istotne dla zachowania płodności (wg „Fertility Diet”): aminokwasy, NNKT, wit. E (oleje roślinne, masło, jaja, zielone warzywa liściaste), wit. A i beta-karoten (owoce, warzywa, wątróbka), wit. C (pomidory, cytrusy), wit. B1 (wzbogacane zboża, wieprzowina), B2 i B6 (mięso, wątróbka, produkty zbożowe), B12 (ryby, jaja, produkty mleczne), kw. pantotenowy (wątróbka wołowa, nasiona słonecznika, otręby pszenne, jaja, orzechy, surowe warzywa i produkty jak najmniej przetworzone), kw. foliowy (zielone warzywa, owoce, soki owocowe, wątróbka, nasiona słonecznika, pestki dyni i inne, prod. zbożowe), żelazo (mięso, jaja, produkty zbożowe), magnez (ryby morskie, strączkowe, zboża), cynk (ostrygi, małże, ryby morskie, pestki słonecznika, dyni, nasiona sezamu, korzeń imbiru, jagnięcina, groch, żółtko jaja, orzechy ziemne, migdały), selen (ryby morskie, orzechy, mięso, drób, kiełki, prod. zbożowe, kasze, owoce morza), mangan (orzechy, prod. zbożowe, otręby pszenne, fasola, groch, kapusta), Co Q10 (kiełki pszenicy, oleje roślinne, brokuły, tran, sardynki, makrela).

Ogólnie temat jest bardzo szeroki. Również nadmierna masa ciała lub bardzo niska masa ciała może być przyczyną obniżonej płodności. Problem może leżeć po stronie męża. Jest wiele przyczyn.
Uważam że pół roku to nie jest jeszcze długo.
Na pewno teraz należy zadbać o zdrową dietę, bogatą w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, i z ograniczeniem tłustych produktów zwierzęcych (tłuste mięsa i wędliny) oraz oczywiście łykać kwas foliowy.
Z zamartwianiem się bym poczekała jeszcze pół roku i jeśli dalej nic się nie uda to trzeba zgłosić się do lekarza bo przyczyn może być naprawdę bardzo dużo.
napisał/a: ja29 2013-06-25 15:08
Dobra dieta oczywiście jest niezbędna, ale nie wiem czy tylko dobre, rozsądne żywienie jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość folianów w organizmie kobiety starającej się o dzieciątko czy też będącej w ciąży. Wiem też, że bardzo ważne jest aby zwracać uwagę na to czy te foliany są wogóle wchłanianie do organizmu. Metafolina to taka substancja, jakby przetworzony kwas foliowy który omija już tą długą drogę wchłaniania i bezpośrednio jest wchłaniana do organizmu kobiety. Myślę, że warto rozglądać się i wybierać te suplementy które właśnie zawierają Metafolinę.
napisał/a: agrestowa 2013-06-27 19:56
A możesz jakiś polecić? Może kupiłabym siostrze, skoro ta metafolina tak działa...
napisał/a: Cycatka 2013-06-27 23:43
Napisałam że dieta jest ważna (nie tylko ze względu na kwas foliowy) ale suplementacja kwasu foliowego jest zalecania i każda kobieta planująca zajście w ciążę powinna suplementować kwas foliowy.
Siostra powinna suplementować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, jednak nie więcej niż 1 mg (należy sprawdzić na opakowaniu jaką dawkę zawiera preparat). Kwas foliowy należy suplementować dalej po zajściu w ciąże do końca II trymestru. W III trymestrze należy zaprzestać ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia astmy u dziecka przy nadmiarze kwasu foliowego z suplementów w 30-34 tygodniu ciąży.

Naturalne produkty (warzywa, owoce, jaja, nasiona, orzechy) zawierają naturalne związki - FOLIANY, które są przyswajane w maksymalnie 50%
Suplementy zawierają syntetyczny -KWAS FOLIOWY, którego przyswajalność sięga nawet 100%. Czy preparaty z metafoliną są bardziej skuteczne - nie wiem, ale wydaje mi się że jest to znikoma różnica.

Siostra może również rozważyć suplementacje omega 3 w ilości 200-300 mg DHA dziennie lub jeśli w ogóle nie spożywa ryb morskich to nawet 400-600 mg. Proszę zwrócić uwagę żeby był to właśnie kwas DHA (a nie inne omega 3).
napisał/a: marteczka 2013-07-10 19:30
Cycatka napisal(a):
Suplementy zawierają syntetyczny -KWAS FOLIOWY, którego przyswajalność sięga nawet 100%. Czy preparaty z metafoliną są bardziej skuteczne - nie wiem, ale wydaje mi się że jest to znikoma różnica.


Metafolina jest aktywnym folianem przekształconego kwasu foliowego wydawać by się mogła w takim razie że jego przyswajalność jest szybsza po prostu.
napisał/a: agrestowa 2013-07-31 17:36
No dobrze, to teraz najważniejsze - w jakim suplemencie ją znajdę?
napisał/a: ja29 2013-08-02 14:03
np. Femibion Natal 1 i 2 mają własnie w składzie metafolinę. ja go brałam w ciąży i podczas karmienia. Polecił mi go lekarz.
napisał/a: agrestowa 2013-08-06 18:27
No właśnie - brałaś w ciąży. A ja szukam informacji co brać, żeby w nią zajść...
napisał/a: ~Anonymous 2013-08-08 08:54
agrestowa napisal(a):No właśnie - brałaś w ciąży. A ja szukam informacji co brać, żeby w nią zajść...

żeby zajść w ciążę trzeba regularnie współżyć w czasie około owulacyjnym.
Nie ma żadnych "wspomagaczy" aby zajść w ciążę.
Jeśli siostrze nie będzie się udawało ok. rok to warto jest zrobić panel hormonalny.
Czy siostra miała robione jakieś badania?

Pół roku to nie jest jeszcze powód do niepokoju. Patrząc na to w jakich czasach żyjemy, niestety mnóstwo par ma ten problem.

kwas foliowy brać się powinno ale nie pomaga on w zajściu.. ale to masz opisane przez Koleżanki.
napisał/a: ja29 2013-08-11 14:38
Dokładnie... metafolina, czy femibion nie pomaga zajść w ciążę ale zapewnia odpowiedni poziom witamin dlatego jest zalecany przed i w trakcie ciąży.
Ja sama z mężem starałam się ponad rok o rodzeństwo dla starszaka, po jakimś czasie już się zaczynałam martwić. Cały czas kwas foliowy przyjmowałam. A jak się udało to od razy 2w1 :)