Ciśnienie - dziwny skok

napisał/a: aniarobak 2013-08-17 08:10
Witam,
moja Mama od czerwca 2009 roku leczy się na nadciśnienie. Ciśnienie było skaczące raz 125/90 później 159/100 i tak w kółko. Lekarz przepisał leki: pół tabletki Beto 25 ZK po śniadaniu i 1 tabletka Lakea 50 po kolacji. Ponadto Mama bierze Letrox 50 i 75 co drugi dzień ponieważ jest po operacji tarczycy, Vinpoton 5 mg przepisany przez neurologa oraz krople do oczu Posorutin.
Obecne wyniki TSH:
luty 2013- 1,12
sierpień 2013 - 0,938
Wracając do ciśnienia. Beto i Lakea bardzo ładnie unormowały ciśnienie, które oscylowało w granicach 10/70 do 125/80. W październiku zeszłego roku lekarz kazał odstawić Lakea i brać tylko Beto (ta sama dawka). Wszystko było dobrze. Ciśnienie nie skakało. Wczoraj wieczorem Mama mierzy ciśnienie i jest 180/110. Zdzwoniłam po pogotowie i dostała jakąś tabletkę pod język i zastrzyk uspokajający i ciśnienie spadło do 140/90. Dzisiaj rano było 125/85. Mama niczym się wczoraj nie zdenerwowała a nic w tym rodzaju. Przy takim ciśnienie nie bolała ją głowa tylko mówiła, że w okolicach południa trochę mocniej zbiło w pulsie, ale samo zaraz przeszło. Nie miała też żadnych innych objawów bólowych. Wczoraj pogoda nie była taka zła a przecież nawet w te upały ciśnienie było ok.
Moje pytanie brzmi czym mógł być spowodowany taki skok ciśnienia? Dlaczego w czwartek było dobrze a w piątek ciśnienie było aż tak wysokie? Czy mam się martwić, że mojej mamie coś się stanie, że umrze?
Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.
napisał/a: delinka79 2013-08-17 10:00
spokojnie, nie umrze, mierzyć ciśnienie 2 razy dziennie i ew. wtedy gdy się źle czuje dodatkowo , jednorazowy skok o niczym nie świadczy , może być już dobrze a mogło coś się rozregulować dlatego zlecam pomiary żeby sprawdzić jak na co dzień wygląda średnia ciśnień i ew. będzie trzeba zwiększyć dawkę leku lub dodać inny lek
napisał/a: aniarobak 2013-08-17 11:42
Bardzo dziekuje za odpowiedź. Dzisiaj ciśnienie jest w normie. Więc nie wiem co mogło się wczoraj przytrafić. Najbardziej mnie interesuje dlaczego cisnienie podskoczylo tak gwaltownie.