ciśnienie 150/100

napisał/a: kasiorek43 2007-12-04 01:31
Ostatnio dowiedziałam się, że mam ciśnienie 150/100. Czy przy takim ciścieniu grozi mi coś poważniejszego? Bardzo się martwię, bo nigdy nie miałam z tym problemu i taki nagły skok mnie przeraził. Wiem, że takie jest niekorzystne dla zdrowia ale przy takim ciśnieniu nic w postaci wylewu mi jeszcze nie grozi chyba?
napisał/a: Teodor M 2007-12-04 09:18
No ja też mam podobne nadciśnienie od pół roku i nic strasznego mi się nie przydarzyło Ale to jest nadciśnienie i trzeba koniecznie brać na to dobrze dobrane leki. Ja biorę i stopniowo ciśnienie się normuje. Ciśnienie rozkurczowe jest już naprawdę niebezpieczne, jeżeli jest powyżej 110.
napisał/a: angel3 2007-12-04 14:17
Jeżeli masz 17 lat to jak najszybciej musisz się skonsultować z lekarzem, ciśnieniu mozna zaradzić, ale przyczyna może być o wiele gorsza. Potrzeba zrobić holtera rr, usg nerek i echo serca.
napisał/a: kasiorek43 2007-12-04 16:46
Czy to są poważne choroby? Ostatnio mi spadło. Co ewentualnie może się stać? Chyba ni jest tak tak niebezpieczne jak u osób starszych?
napisał/a: angel3 2007-12-04 17:27
U osób starszych to bardziej typowa choroba, jednak nie mniej niebezpieczna. Może nie teraz, ale w przyszłości nieleczone nadciśnienie da o sobie znać. Może nawet doprowadzić do niewydolności serca, udaru czy wylewu
napisał/a: kasiorek43 2007-12-04 21:45
A propo badań, to echo serca miałam robione dość dawno (ok. 2-óch lat temu), ale wyniki były bardzo dobre. Wiem, że to dawno ale przez ten czas chyba wiele nie mogło się zmienić, mam nadzieję. Tarczycę zrobie, bo dostałam skierowanie od neurologa. tylko co mogą mieć wspólnego nerki? Z tym na razie się wstrzymam. Wczoraj miałam ciśnienie w granicach normy i dziś mam 125/79 ale będę go pilnować napewno.
napisał/a: angel3 2007-12-05 14:05
Jeśli chodzi o echo to najważniejsze jest to pierwsze badanie, każde następne robi się w celu sprawdzającym, tzn czy nastały jakieś zmiany w budowie serca. RZeczywiście w ciągu 2 lat wiele nie mogło się zmienić lecz jeżeli pojawiły się jakiekolwiek zmiany to już znak, że coś rzeczywiście dzieje się złego. Jeśli chodzi o nadciśnienie to podstawową zmianą w strukturze serca jest powiększona lewa komora, nawet lekki jej przerost może sygnalizować nadciśnienie. Ważne jest porównanie poprzedniego echa do obecnego.
NT mogą również powodować stany zapalne w nerkach, najczęściej kłębuszkowe zapalenie nerek lub inne, np. zwężenie tętnicy nerkowej. Może się wydawać że nadciśnienie nerkopochodne jest groźniejsze od swoistego (bez konkretnej przyczynyy) jedak tak nie jest... Nerki można szybko wyleczyć i nadciśnienie ustanie, a nt swoiste leczy się całe życie i naprawdę rzadko ustępuje.