Cilest czy Yasmin

napisał/a: katusia18 2007-12-18 19:15
Od ponad roku biorę cilest, ale ostatnio zauważyłam, że coraz częściej boli mnie głowa i podejrzewam, że może to być włśnie od tych tabletek co potwierdziła mi i pielęgniarka i sam ginekolog. Sama zaproponowałam lekarzowi zmiane na yasmin, ale teraz po przeczytaniu opinii na forach zaczełam sie tego obawiać... Planowałam zrobić 3-miesięczną przerwe i zacząć yasmin, ale teraz się boję... Raz, że może nie dostanę okresu po tych 3 miesiącach i nie będe wiedziała kiedy zacząć opakowanie, a dwa, że boję się o skutki uboczne yasminu :/ poza tym czy yasmin jest równie skuteczny jak cilest? Bo ma mniejszą zawartość hormonów... Nie wiem co mam robić :( za 16 dni kończe blister cilestu ostatni...
napisał/a: Madonna 2007-12-18 20:59
Mniejsza zawartość hormonów jest związana ze skutecznością hamowania owulacji, ale niekoniecznie ze skutecznością tabletek jako takich. Nowoczesne małodawkowe tabletki rzadziej hamują owulację, a częściej za brak rozwoju ciąży odpowiada zagęszczenie śluzu i cienkie endometrium, w którym zarodek dziecka nie może się zagnieździć i ginie.

Mam koleżankę chorą na zakrzepicę dzięki 3 cyklom Yasmin pod kontrolą lekarza. Wcześniej była zdrowa.

Z braniem każdych tabletek jest związane ryzyko zdrowotne. Jeśli chcesz je podjąć i nie masz wyboru, to lepiej poznać je zawczasu.
napisał/a: katusia18 2007-12-18 21:20
Dziękuję za odpowiedź... Niestety martwi mnie to coraz bardziej i mam craz więcej wątpliwości... Po cileście czuję sie w sumie okay, ale te bóle głowy... Nie wiem co robic :( Niestety, ale ufam jedynie tabletkom... A teraz stoję chyba przed trudnym wyborem...
napisał/a: Madonna 2007-12-19 13:37
Współczuję, że nie masz wyboru i musisz brać tak ryzykowne środki.

A przecież istnieją metody pewne i zdrowe, bez działań ubocznych.
napisał/a: katusia18 2007-12-19 16:26
Madonna napisal(a):A przecież istnieją metody pewne i zdrowe, bez działań ubocznych.

Nic chyba nie jest tak skuteczne. A żadnych spiral itp. spraw nie dam sobie wkręcić ;P Nie jest mi źle z tym, że biorę tabletki. Dzięki nim czuję się pewnie i nie musze myśleć w tak ważnych chwilach o ciąży. Idę jutro do lekarza rodzinnego zbadać krew. Możliwe, że to przeciez niedobór jakiejś witaminy powoduje ból glowy. Jeśli tak zostane przy cileście po którym czuję się dobrze. Madonno, czy wiesz może jakie badania zrobić by sprawdzić czy nie mam jakichś skutków ubocznych? Proszę o odpowiedź :)
napisał/a: Madonna 2007-12-19 19:09
Spirali nie nazwałabym zdrową ani pozbawioną działań ubocznych.

Skutki uboczne mogą wyjść jeszcze długo po zakończeniu brania i ujawnić się dopiero u potomstwa.

Badania są potrzebne przed wypisaniem tabletek, a potem w czasie regularnych kontroli stanu zdrowia:
- pełne badanie ginekologiczne wraz z badaniem sutków i pobraniem cytologii,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- ocena na podstawie badań laboratoryjnych funkcjonowanie układu krzepnięcia i wątroby,
- ocena poziom cholesterolu wraz z jego frakcjami.

Info z CM UMK.

Tego wszystkiego i wszelkich szczegółów powinnaś się dowiedzieć od lekarza. Mówiłaś już mu o tych bólach głowy?
napisał/a: katusia18 2007-12-19 19:25
A no mówiłam, pytając od razu ile kosztuje yasmin i mi go przepisał :P W ogóle mi sie wydaje, że on nieco niekompetentny jest :/ nie robił mi żadnych badań wypisując cilest -wtedy jeszcze nie miałam pojęcia o ich stosowaniu i o badaniach nie myslałam. Potem jak się dowiedziałam, to stwierdziłam, że mialam szczęście, bo po cileście nawet mdłości nie miałam więc chyba mi podpasował. Teraz z powodu bólów głowy wypisał mi ten yasmin, ale naczytałam się o skutkach ubocznych, że jest po prostu gorszy od cilestu i zaczełam miec wątpliwości... I chyba póki co zostanę przy cileście! a z bólami głowy pojde najpierw do rodzinnego i jakies badania czy coś zrobie. Niestety chodzę do lekarza na kasę chorych bo nie stać mnie by chodzić regularnie prywatnie, gdyz nadal się uczę :/ Póki co idę prywatnie na wymrażanie nadżerki, porozmawiam z ginekologiem może sie czegoś dowiem, może badania w cenie wizyty mi zrobi czy coś... Wizyta 50 zł -to dużo jak dla mnie :(
napisał/a: Madonna 2007-12-19 19:48
Każdy rodzaj tabletek może zaszkodzić bardziej lub mniej, więc bez obaw.
Postaraj się szybko o diagnozę tych bólów głowy. Lepiej tego nie lekceważyć.

Brak badań przy wypisywaniu tak ryzykownych środków niestety często się spotyka.
napisał/a: katusia18 2007-12-19 19:54
To już napewno lecę jutro do lekarza. Będę miała jakieś wyniki to podziele się na forum. Pozdrowienia :) Madonno dzięki za pomoc :)
napisał/a: Madonna 2007-12-19 19:59
Ok, daj znać, co powiedział.
napisał/a: katusia18 2007-12-21 15:29
Po badanu krwi lekarka nie wykryła żadnych niedoborów witamin... Morfologia wypadła mi bardzo dobrze -tu nie mam żadnych problemów. Niestety :P Bo byłby problem z głowy -już kiedyś miałam podobny problem z bólami głowy i okazało się, że to jakieś niewielkie niedobory witamin. Tym razem niestety. Wciąż szukam przyczyny bólów. Dziś zostałam wysłana na RTG zatok. Wyniki niestety dopiero po świętach więc muszę czekać... Yasminu stwierdziłam, że nawet nie dotknę. Boję się. Za dużo złego już o nim słyszałam. Kończę opakowanie cilestu i robię przerwę conajmniej do marca. Tak postanowiłam. W końcu całe życie też brać nie można ;) Pozdrawiam :)
napisał/a: Madonna 2007-12-21 21:29
Widocznie przyczyna jest gdzie indziej. Mam nadzieję, że uda się ją znaleźć.
Przerywasz branie hormonów? Zobaczysz, jak będą wyglądać Twoje cykle po odstawieniu.