Cieśń nadgarstka

napisał/a: herfoo 2007-12-15 14:05
Dzień dobry. Otóż probelem jest następujący. Moją mamę strasznie boli ręka, czasem drętwieje jej, że nie może spać w nocy. Była u lekarza i lekarz powiedział, że ma cieśń albo cieść nadgarstka. Nie wiem co to jest z czym to jest związane. Jak się to leczy ? Czy mógłby mi ktoś pomóc opisać objawy sposób leczenia na czym polega dolegliwość?
napisał/a: Ania_204 2007-12-16 11:16
Witam serdecznie.

Zespół cieśni kanału nadgarstka - jest to zespół objawów spowodowanych uciskiem nerwu w kanale nadgarstka.


Bezpśrednią przyczyną powstania zespołu cieśni kanału nadgarstka jest wzmożone ciśnienie w kanale powodujące ucisk nerwu pośrodkowego, co powoduje upośledzenie funkcji nerwu .
Najczęstsze przyczyny powstawania objawów składających się na zespół cieśni to:
1.Stany zapalne w obrębie pochewek ścięgien wchodzących w skład kanału nadgarstka
2.Urazy - złamanie kości nadgarstka lub nasady dalszej kości promieniowej ( wylew krwi w obręb ograniczonej przestrzeni jaką jest kanał nadgarstka powoduje wzrost ciśnienia ww okolicy)
3.Choroba reumatyczna
4.Przeciążenie nadgarstka spowodowane wykonywaną praca bądź aktywnością fizyczną - ciągłe ruchy skrętne, stale utrzymywane zgięcie grzbietowe podczas wykonywania pracy.

Metoda leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka jest zależna od stopnia zaawansowania choroby, radykalne leczenie operayjne podejmowane jest w przypadku gdy objawy są dokuczliwe, nie ustepujące mimo leczenia zachowawczego.

1.Leczenie zachowawcze - przy objawach ograniczających sie jedynie do okresowego dretwienia i mrowienia palców zwłaszcza po wysiłku, stosujemy ortezy nadgarstka, leki p/zapalne, odpoczynek , oraz Vit B6 - nie potwierdzono skuteczności w badaniach klinicznych. Znaczną poprawe przynosi również wstrzykiwanie kortykosterydów , które redukując stan zapalny i obrzęki zmniejszają tym samym ciśnienie w kanale nadgarstka.
2.Leczenie operacyjne - stosujemy w przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, objawy drętwienia i mrowienia utrzymują sie stale ,lub gdy pacjent zgłosił sie do lekarza zbyt póżno i doszło już do zaniku mięśni kłębu .W takim przypadku leczenie polega na chirurgicznym odbarczeniu kanału nadgarstka poprzez przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka.

W razie pytań zapraszam.
Pozdrawiam. Życzę zdrowia mamie.
napisał/a: weinmaster 2008-07-10 19:51
Witam

Moja mama miała operację zespołu cieśni kanału nadgarstka 2 czerwca.

Poprawa sprawności ręki nastąpiła, ból się zmniejszył ale do dziś dzień boli ją nadgarstek.
Ból występuje prawie cały czas, ból promieniuje w środku dłoni czasem na palce.
Mama zażywa NIMESIL i ból się zmniejsza, ostatnio przez 4 dni nie brała i ból się zwiększył.

Zastanawiamy się czy operacja została źle przeprowadzona czy jest to efekt gojenia się rany?


z góry dziękuję
pozdrawiam
napisał/a: Ania_204 2008-07-10 21:43
Witam.

W zasadzie nie powinno już boleć. Czy mama miała jakąs rehabilitacje na rękę?

Pozdrawiam. Życzę zdrowia mamie.
napisał/a: weinmaster 2008-07-10 22:16
Witam ponownie


Mama mówi, że od 21 lipca będzie miała 10 zabiegów na laser i magnetronic.

Zastanawiające jest właśnie to, że ręka nadal boli........


Pozdrawiam
Piotr
napisał/a: Ania_204 2008-07-10 23:20
Szkoda,że dopiero taki czas po zabiegu. No ale nic nie zrobimy.
Trzeba czekać czy bedą skutki rehabilitacji, a jak nie to trzeba ponownie zdiagnozować problem.

Pozdrawiam.
napisał/a: NimfaBlotna 2008-07-13 02:58
to, ze reka dalej boli po zabiegu jest zupelnie normalne. Bardzo czesto po zabiegu bol jest nawet silniejszy niz przed. Trwa to czasami nawet do 6ciu miesiecy, choc z reguly ustepuje po 2-3. Po prostu sam zabieg tez podraznia nerw, a nerw raz podrazniony potrzebuje czasu zeby sie troche przyciszyc. Wiec nie ma sie co martwic, nie dzieje sie nic zlego, to minie z czasem. Wazne jest, zeby mama regularnie masowala blizne jakims kremem i robila cwiczenia utrzymujace ruchomosc nadgarstka i rozciagala go co najmniej 3-4 razy dziennie. Rehabilitacja w lipcu jest za przeproszeniem o d..e rozbic, to tak troche o miesiac za pozno.
napisał/a: ~Anonymous 2008-07-20 13:35
Witam,

Moja mame tez czeka ta operacja. Boje sie, bo mama ma juz 64 lata i martwie sie, ze moga wystapic jakies powiklania. Czy ktos moglby polecic dobrego lekarza w okolicach Katowic lub Krakowa? I czy rehabilitacja musi rozpoczac sie od razu po zabiegu?
Prosze o rade
lucysia1980@yahoo.es

Z gory dziekuje
napisał/a: dodo305 2008-07-25 23:53
3 tyg temu mialam operacje na zespol ciesni nadgarstka bardzo prosze o rade czy wymagana jest potym jakas rehabilitacja bo nie orientuje sie,przebywam na emigracji a tu ciezko czegos sie dowiedziec i tu tez mialam operacje,prosze o odpowiedz.moj e-mail dodo305@wp.pl z gory dziekuje za pomoc
napisał/a: edi-2211 2009-04-16 11:26
Witam, mam pytanie w jaki sposób wymusić na lekarzu skierowanie do specjalisty (jakiego) zajmującego się cieśnią nadgarstka, mam z tym problem już od 4 lat i nikt nie chce mi pomóc a zaczynam powoli tracić czucie w palcach, nie mogę sobie pozwolić na to bo mam dwójkę dzieci (4l i 4 m-ce) muszę być sprawna, rok temu miałam robione zdjęcie całego kręgosłupa, nic nie wykazało dlatego podejrzewam zespół cieśni, z tego co wyczytałam mam wszystkie objawy i niestety kwalifikuję się do osób mogących mieć z tym problem (otyłość, dwie ciąże, tarczyca-niedoczynność)
napisał/a: xxyz 2009-04-19 00:57
Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie do neurologa.
A najszybciej byloby, gdybyś poszla od razu do neurochirurga. Możesz wcześniej prywatnie zrobic badanie przewodnictwa w nerwie pośrodkowym i lokciowym. Troche kosztuje ale zaoszczędza mnostwo czasu.
napisał/a: emily 2009-09-26 02:50
Witam.

Mój, a właściwie mojej mamy problem jest dośc skomplikowany. Mama od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim (po zabiegu przeprowadzonym w dziecinstwie nastapil zanik miesni w konczynach dolnych), całe życie przeciążała swoje ręce, co zaowocowało właśnie zespołem cieśni nadgarstka. Ręce drętwieją jej praktycznie codziennie, bolą, co w znacznym stopniu uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. Przy niższych temperaturach traci czucie w palcach, palce robią się białe...
Stąd moje pytanie, czy w takim wypadku jest konieczna operacja?
A może ktoś z państwa orientuje się, gdzie mogłabym znaleźć dobrego (naprawdę dobrego) lekarza, który taki zabieg mógł przeprowadzić? (Najlepiej na terenie wielkopolski, ale może być i z innych części kraju, ważne, by był to specjalista) Moja mama bardzo boi się, że operacja mogłaby się nie udać i straciłaby całkowicie sprawność.