cień na RTG płuc - guz ?

napisał/a: karolinaKK 2013-09-28 19:59
Witam serdecznie,
postanowiłam się zgłosić do Państwa z prośbą o opinię co do sytuacji w której jestem.

Mam 28 lat, przed kilkoma dniami wyszłam ze szpitala, gdzie byłam z powodu nawracających stanów zapalnych układu moczowego. Ostatecznie jest dobrze, mam leki i poza przesunięciami w rozmazie krwi (za dużo limfocytów, za mało neutrofili) jest wszystko w normie z układem moczowym.

Jest inny problem. W czasie hospitalizacji wykonano mi rtg płuc ( poprzednie miałam 7 lat temu było wszystko idealnie) i na nim znajduje się cień owalny 10x6mm.
Lekarz (mój prowadzący - nefrolog) poinformował mnie o tym i pytał o to czy przechodziłam zapalenie płuc lub mam gruźlicę. Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek miała zapalenie płuc, a tym bardziej gruźlicę. Lekarz stwierdził, że mam się nie martwić bo to może być błąd kliszy i wszystko jest dobrze. Odruchowo zapytałam czy można powtórzyć zdjęcie, to stwierdził, że nie i niech to zobaczy pulmunolog.

Przekazano mi od pulmunologa, że nie ma sensu robić zdjęcia jeszcze raz tylko mam być za 2,5 tyg. na oddziale pulmunologii (teraz doleczam nerki) - w planie jest TK i bronchoskopia. Mój lakarz nadal mówi, że to rutynowe badania jak coś takiego się pojawia, ale to nadal może być błąd kliszy.

W domu na spokojnie przeczytałam w wypisie diagnozę: Tu płuca lewego do dalszej diagnostyki. W obszerniejszym opisie: W polu górnym lewym słabo nasycony cień 10x6mm - wskazane porównanie z poprzednim badaniem, dalsza diagnostyka i konsultacja pulmunologiczna.

Zapytałam lekarza co to może być jeśli to nie błąd kliszy, to mi powiedział, że pulmunolog mi odpowie, ale jeśli nie mam objawów to rokowania są dobre i martwić się będę później.

Wiem, że 10x6mm to maleństwo i mam zaraz TK, ale czy istnieje możliwość, że faktycznie to błąd kliszy? Niepokoi mnie, że jeśli to błąd kliszy to dlaczego w wypisie mam TU (guz)? Dodam, że na korzyść wpływa fakt, że nie palę, natomiast w ostatnim czasie wykryto u mnie naczyniaka wątroby więc może coś jednak się w organizmie nie tak dzieje...
napisał/a: alixia 2013-11-09 13:52
Ja mam podobny problem. W ostatni piątek odebrałam wynik rtg i też mam w opisie jakiś cień o średnicy 15 mm w dolnej części płuca poza zarysem. Nie ma żadnych dalszych wskazań w opisie. Teraz jest długi weekend więc biję się z myślami co to jest. Nigdy nie miałam problemów z płucami ani żadnych chronicznych chorób w obrębie dróg oddechowych. To było tylko rutynowe badanie i ... takie coś. Nie mam pojęcia co będzie dalej. A jak u Ciebie?
napisał/a: karolkac 2013-12-11 21:49
w takich sytuacjach radiologia powinien zlecić wykonanie skopii w miejscy w którym widać sumacje cieni jeśi się potwierdzi to TK. do oceny.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-15 19:08
Trochę o raku płuc:

[url_special=http://nowotwory.wieszjak.polki.pl/rak-pluc/238969,Jakie-objawy-moga-sugerowac-raka-pluc.html:2fiumsav]http://nowotwory.wieszjak.polki.pl/rak-pluc/238969,Jakie-objawy-moga-sugerowac-raka-pluc.html[/url_special:2fiumsav]