ciąża a konflikt serologiczny

napisał/a: sucre 2013-11-06 12:20
witam, staramy się o trzeciego dzidziusia, ale mam obawy. ja mam grupę krwi rh- a mąż rh+, pierwsze dziecko miało też minus więc ok, drugie juz niestety plus rh więc podano mi zastrzyki podczas ciązy. obawiam się problemów teraz przy zajściu w ciążę. co robic? są te badania na wykrywanie przeciwciał, może je najpierw zrobić? jak nazywaja się te badania? pozdrawiam
napisał/a: sucre 2013-11-11 11:04
czy ktoś umie odpowiedzieć na moje pytanie?
napisał/a: stoganka 2017-01-20 15:29
U mnie podobna sytuacja tylko druga ciąża, przy pierwszej trochę się zagapilismy i ostatecznie nie pamiętam czy dostałam zastrzyk po porodzie, na wypisie nic nie ma :( czy w takim razie doszło do konfliktu? da się to sprawdzić?
napisał/a: plusskwa 2017-01-23 14:48
Najlepiej zapytać o to lekarza, to w końcu on jest fachowcem. Ale jeśli od początku poprzedniej ciąży było wiadomo o niezgodności serologicznej, to na pewno ten zastrzyk na koniec dostałaś. Powinnaś teraz przynajmniej 3 razy w ciągu ciąży sprawdzić poziom przeciwciał. Jeśli ich nie ma, to rozważ zastrzyk z immunoglobuliną w 28 tc
napisał/a: stoganka 2017-01-25 09:48
Tak zrobie, ale wizyta to odległy termin. Na pewno będziemy się badać (to dopiero początek ciąży), ale już się denerwuję. Czy ten zastrzyk rozwiąże sprawę? Też jest darmowy jak ten po porodzie?
napisał/a: plusskwa 2017-01-25 15:19
Nie wiem czy "załatwi sprawę". Jeśli nie masz przeciwciał, to na pewno nie zaszkodzi, a może uchronić dziecko przed powikłaniami. Zastrzyk obniża ryzyko konfliktu niemal do 0, ale niestety w Polsce trzeba go kupić na własną rękę.
napisał/a: wikam2 2017-01-30 00:30
Ja po porodzie zastrzyk dostałam ale o co chodzi z tymi powższymi powikłaniami?