Ciało obce, zapalenie spojówek, odwarstwienie siatkówki.

napisał/a: maccabra 2012-12-02 16:29
Witam. Mam 20 lat, mieszkam i pracuję w hiszpanii. Mój problem zaczął się około 1,5 miesiąca temu. Zaczęło się od tego, że miałem dwa razy wyjmowany opiłek/kawałek metalu z lewego oka, igłą. Oba oczywiście były widoczne "gołym okiem" inaczej nie pojechałbym na pogotowie bo zupełnie nie odczuwałem dolegliwości z tym zwiazanych, jedynie lekkie pieczenie. Odstep czasu miedzy wyjmowaniem to około tydzień. Niestety, pieczenie jak było tak jest do dnia dzisiejszego. Po paru dniach i ponownej wizycie na pogotowiu lekarz stwierdził zapalenie spojówki. Przepisał dwa rodzaje kropli. Z biegiem czasu problem objał oba oka. Postanowiłem wrócić do PL i tam udać się do okulisty (tutaj w hiszpanii mam do dyspozycji jedynie pogotowie z tłumaczem). Po powrocie i wizycie, okulistka powiedziała, że "rogówki mam bardzo dobre" i że mam zapalenie spojówek i zespół suchego oka. Dostałem żel do oczu i krople nawilżające. Miało przejść... Lecz po stosowaniu obojga leków naraz, na któryś miałem chyba uczulenie (na drugi dzień czułem ból powieki i tarcie na oku). Zaprzestałem tych leków i nagle telefon, że muszę wracać spowrotem do hiszpanii. Aktualnie jestem już 2 tyg po wizycie w polsce. Oczy mam białe, nie przekrwione. Pieczenie jest nadal. Jedynie co pomaga na pare godzin to płukanka solą fizjologiczną, wtedy odczuwam ulgę.

Ok, przejdzmy do sedna problemu. Od tygodnia pogorszył mi się wzrok, bardziej w prawym oku (ostrość). Miewam męty (latające muszki, biegające bakterie na niebie), mroczki, śnieżenie obrazu, czarne przeźroczyste plamy szczególnie w ciemnych pomieszczeniach co oznacza gorsze widzenie gdy jest ciemno. Jest to uciążliwe, ale gdy się na tym nie skupiam i nie myślę o tym to da się wytrzymać. Na chwilę obecną podejrzewam odwarstwienie siatkówki.

Dodam, że moja praca to praktycznie wysiłek fizyczny. Nigdy problemu ze wzrokiem nie miałem, nie mam żadnej wady, nigdy nie nosiłem okularów, nigdy nie miałem podobnych zapaleń itp. Niestety teraz wszystko runeło jakby w gruzach, każdy znajomy i rodzina zaczyna mi wytykać, że sobie zmyślam i że jestem przewrażliwiony. Ja też już mam tego dość.

Do tego jestem w niezręcznej sytuacji, nie ma mnie w kraju i jeśli zdecyduje się na zjazd mam raczej pewność, że tą pracę stracę, ponieważ drugi raz to nie przejdzie. Dlatego muszę wiedzieć czy wymaga to natychmiastowego badania czy może to poczekać jeszcze 2 tyg (jadę na Święta do PL i wtedy już zostaję na dłużej, więc mogę podjać leczenie).
Ewentualnie mogę jeszcze pojechać na pogotowie (mina kierownika na pewno nie będzie fajna, byłaby to już 7 wizyta w ciągu miesiąca), ale z tego co widziałem jest tam tylko jeden przyrząd - lampa szczelinowa. Czytając internet nie da się za jej pomocą wybadać siatkówki.

Przepraszam za chaos w poście, ale potrzebuję porady. Pozdrawiam.
napisał/a: Wasztyl 2012-12-05 21:48
Jedyne co mogę poradzić w Twojej sytuacji(bo na tym tylko się znam..:)) to jak będziesz kupował krople to te droższe z systemem ABAK lub COMOD - są to krople bez konserwantów(a te mogą podrażnić oko i uczulić dodatkowo).

Pozdrawiam:)!
napisał/a: Agusia1982 2012-12-06 11:16
Wizyta u dobrego okulisty jest koniecznością.
Zamglenie rogówki występuje w wyniku jej urazu a leczenie może trwać bardzo długo.
Prawdopodobnie w wyniku usuwania ciał obcych doszło do jakiegoś urazu ,który nie leczony doprowadził do tak zwanych zrostów na rogówce.
Przez internet raczej nikt nie pomoże bo tutaj potrzeba konkretnego stałego leczenia i kontroli.
Miałam podobny przypadek i już od pół roku stosuje na zmianę różne krople i jestem pod stałą kontrolą.
Z jednego oka zeszło całkowicie drugie niestety dalej mam zamglone i gorsze widzenie.
Ze wzrokiem nie ma żartów więc musisz podjąć jakaś decyzje.
napisał/a: maccabra 2012-12-06 21:46
Agusia1982 napisal(a):Wizyta u dobrego okulisty jest koniecznością.
Zamglenie rogówki występuje w wyniku jej urazu a leczenie może trwać bardzo długo.
Prawdopodobnie w wyniku usuwania ciał obcych doszło do jakiegoś urazu ,który nie leczony doprowadził do tak zwanych zrostów na rogówce.
Przez internet raczej nikt nie pomoże bo tutaj potrzeba konkretnego stałego leczenia i kontroli.
Miałam podobny przypadek i już od pół roku stosuje na zmianę różne krople i jestem pod stałą kontrolą.
Z jednego oka zeszło całkowicie drugie niestety dalej mam zamglone i gorsze widzenie.
Ze wzrokiem nie ma żartów więc musisz podjąć jakaś decyzje.


Ale okulistka powiedziała mi, że rogówke mam bardzo dobrą. I nie wiem jak rozumiesz leczenie urazu. Ale po wyjmowaniu zachowałem procedure jaka mi wskazano, zaklejone oko 1/2dni, maść Tobrex i pobyt na mieszkaniu przez 4/5dni. Później róznego rodzaju krople/żele.

Co do kropli faktycznie - miałem Hyabak protector i są ok.

Tak w ogóle dzisiaj byłem na pogotowiu, niestety święto i oczy przepatrzył tylko zwykły lekarz dyżurny. Przemyl oczy solą, zapuścił żółty barwnik i przepatrzył mi oftalmoskopem. Diagnoza - zapalenie na tle alergicznym, przepisał krople na 5 dni, jeśli nie pomoże mam iść na wizyte do okulisty.
Okulista będzie i wszystkie badania ale dopiero po świętach ;]

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.