ciala ketonowe w moczu u dziecka

napisał/a: AguJ 2015-02-12 21:07
Wtam, mam pytanie odnosnie krtonow w moczu u dziecka. Odebralam wynik badania i niepokoinie ze cial ketonowych bylo 150. Glukozy brak.Dzien przed badaniem dziecko ladnie jadlo,pilo,kolacje jadla ok 19 a mocz pobrany byl rano. Dziecko ma 4 latka,wystepuja sporadyczne incydenty spadku cukru do np 50,szczegolnie rano lub gdy ma dluzsza przerwe w jedzeniu (np przy chorobie). Krzywa cukrowa wyszla rowniez ponizej normy. Moje pytanie jest takie,skad w moczu mogla pojawic sie tak duza liczba ketonow i czy jest mozliwosc ze byl to skutek goraczki,ktorej dostala w nocy przed pobraniem moczu?
napisał/a: Metka 2015-02-13 14:03
150 ale w jakich jednostkach?
napisał/a: AguJ 2015-02-13 14:27
150 mg/dl
napisał/a: Metka 2015-02-13 16:36
No cóż, gdyby to było max 15 mg/dl to można by to usprawiedliwiać gorzączką czy dłuższą przerwą w jedzeniu, ale 150? To bardzo dużo... Wynik trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem jak najszybciej, trzeba ustalić przyczynę.
Ketony w moczu pojawiają się gdy organizm czerpie energię nie z węglowodanów a z tłuszczy, więc mogą się one pojawić gdy cukier jest wysoki (brak insuliny) ale także gdy jest zbyt niski
napisał/a: AguJ 2015-02-13 19:28
U córki zdarzają sie niskie cukry.Szczególnie przy infekcji bo wtedy mniej je, Byłyśmy z tego powodu w klinice we wrocławiu. Krzywa cukrowa wyszła nieprawidłowa, tj po 120 min cukier wynosił 58, c pepdyt na czczo 0,34 norma od 0,9
Gdy robiłysmy ostatni wynik moczu czułam brzydki zapach z ust dziecka i teraz dopiero wiem ze był to aceton. Z miesiac temu tez tak było własnie przy infekcji, ale wtedy myslałam ze poprtostu jest chora i to jest powodem tego zapachu,
W klinice kazali karmić dziecko co 2 h cukrzycy nie ma, przeciwciał nie wykryto,
Co moze byc powodem tak niskich cukrów ? czy takie mogą byc poczatki cukrzycy?
napisał/a: Metka 2015-02-15 21:44
Zdiagnozowano u dziecka hipoglikemię reaktywną? Te niskie cukry i niski peptyd C są niepokojące. By uniknąć takich spadków cukru trzeba unikać węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym (powodują, że cukier najpierw szybko rośnie, a później szybko spada) i tak jak mówili lekarze - starać się, by dziecko jadło często... No i przede wszystkim trzeba to obserwować, gdyż niestety często hipoglikemia reaktywna bywa wstępem do cukrzycy typu 1, szczególnie, że ten peptyd c jest niski.
napisał/a: jola jolka 2019-03-07 14:38
Czy mogę wiedzieć jak się sparwy potoczyły? Mam podobną sytuację u 4 latka z identycznymi wartościami ketonów tylko cukier wyższy na czczo-80. I mocz mu sie silnie pieni od czasu do czasu.