ciąg dalszy cukrzycy

napisał/a: resa 2006-11-03 17:51
Witam. Rozumiem, że badanie tarczycy to zbadanie hormonów tarczycy i usg. A badanie przytarczyc na czym polega ? Przysadki ??? czy trzeba zbadać również poziom hormonów ?

Dziewczynkę przyjęto do szpitala z acetonurią ( wg badania moczu )
Poziom Ca w surowicy jest prawidłowy. Natomiast chciałabym zapytać , jaka jest prawidłowa wartość fosforu ???
Czy w kierunku tej gospodarki wapniowej można wykonać jakieś dodatkowe badania ???

Bardzo dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2006-11-06 08:57
Wyniki badań sugerują zaburzenia metaboliczne (acetonemia), która najczęściej jest najczęściej wynikiem złej przemiiany węglowodanowej (szczególnie cukrzyca). Moja sugestia, żeby spróbować badań w kierunku hormonów (przytarczyc) wynikała z informacji o zmianach w nerkach (złogi wapnia - o i ile dobrze pamiętam). Przytarczyce produkują parathormon i kalcytoninę odpowiedzialną za przemianę wapnia i fosforu w organiźmie, wpływając na ich wydalanie przez nerki. Podaję prawidłowe wartości fosforu w surowicy krwi:
wiek 8-12 lat: 1,45-1,78 mmol/l
dorośli 0,87-1,45 mmol/l
Jeśli chodzi o przysadkę, to jest to gruczoł dokrewny regulujący pracą tarczycy. Jeśli poziom hormonów tarczycy jest prawidłowy, to należy przyjąc, że w tym zakresie jest wszystko w porządku.
Należałoby zwrócić jeszcze uwagę na kortykosteroidy (hormony produkowane przez korę nadnerczy), gdyż zaburzenia (zwiększony poziom kortykosteroidów) prowadzi również do acetonemii.
napisał/a: resa 2006-11-07 14:47
Dziękuję za odpowiedż.
Wiem, że moje następne pytanie powinno znależć się w innym dziale, ale zapytam tutaj. Na czym polega badanie izotopowe nerek, nie pamiętam dokładnej nazwy, więc tak je nazwałam. Jest ono napewno jednym z najnowszych badań.
Co można odczytać z nereczek po jego wykonaniu
pozdrawiam
napisał/a: Peter 2006-11-07 15:10
Niestety, moja wiedza z zakresu diagnostyki nie sięga tak daleko. Pozdrawiam.
napisał/a: resa 2006-11-07 21:52
Witam. To renoscyntygrafia nerek, już poczytałam na ten temat.
pozdrawiam