CIĄŻA-JOD-NIEDOCZYNNOŚĆ I SPECJALIŚCI

napisał/a: Submag 2011-05-26 17:33
Witam jestem w 15 tygodniu ciąży, w 2008 zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy (głównie patrząc na wyniki TSH wtedy 4,0 przy normach od 0,4 - 4,0 ). Następnie te wyniki się poprawiły i było OK. Najpierw brałam Euthyrox 37,5 mg, następnie 50 mg.
Niedawno będąc w 5 tygodniu ciąży wyniki miałam wyniki :

TSH 0,866 (0,4 - 4,0)
FT3 3,29 (1,5 - 4,1)
FT4 0,977 (0,8 - 1,9)

Teraz w 15 tygodniu mam wyniki:

TSH 0,549
FT3 4,0
FT4 0,897 WSZYSTKO PRZY TYCZ SAMYCH NORMACH JW

Do dotychczas miałam dawkę euthyroxu 50 mg. Po ostatniej wizycie endo zmienił mi dawkę leku na 37,5 w USG wyszło ze lewy płat (jedyny chory) się trochę powiększył. Zawsze zakazywał mi brać JOD w jakiejkolwiek postaci. Natomiast kazał brać Terdyferon Foll I Vitracalcium D. TO ENDO....
Natomiast wczoraj byłam u gina i ten kazał zaniechać brania żelaza gdyż stwierdził, że moje wyniki są ok a za dużo nie ma co dawkować o vitrum... nic nie powiedział albo nie pamiętam natomiast co jest najistotniejsze miał DUŻE wątpliwości co do JODU... bo powiedział, że to istotny pierwiastek zwłaszcza dla kobiet w ciąży. I bądź tu mądry .....
To co ja mam z tym JODEM zrobić PORADŹCIE MĄDRZY LUDZIE (he ....he.... he.... sam gin powiedział niech pani popyta na necie :) )
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-05-26 21:01
Nie jestem mądry ale Ci odpowiem.
W pierwszym trymestrze TSH jest zawsze niższe przy tych samych lekach, powód? Otóż HCG je obniża stąd masz takie TSH. Wysokie Ft3 i niskie Ft4 oznacza że cierpisz na niedobór jodu. Wspominasz że płat się powiększył a to również może oznaczać że powodem jest brak jodu. Piszesz że masz jeden płat chory i masz zakaz brania jodu więc zapewne chorujesz na hasimoto, a że płat drugi masz zdrowy stąd organizm jodu potrzebuje.
A teraz najważniejsze: ginekolog ma absolutnie rację, potrzebujesz brać jod. W tym przypadku zdrowie dziecka i jego rozwój jest ważniejszy niż Twoja tarczyca, dlatego tutaj nie ma co się nawet zastanawiać 225 mcg jodu to absolutnie minimum. A to dawka która ani za bardzo Ci nie zaszkodzi a już wystarczy aby dziecko się prawidłowo rozwijało. Niestety w Polsce jod jest na receptę więc jakiś lekarz musi Ci go przepisać, ewentualnie możesz kupić Kelp dostępny bez recepty.
Pozdr.
napisał/a: Submag 2011-05-27 08:46
Ej tam ...ej tam djfafa jesteś mądry .... poradziłeś mnóstwie osób. To tak na marginesie miałam już robione przed ciążą badanie na Anty-TPO i wyszło 19,86 IU/ml (0,00 - 5,61) wtedy zapytała panią profesor czy ten wynik oznacza ze ma Hasimoto odpowiedziała że na Hasimoto jest za niski. Tak że nie wiem już czy mam czy nie mam ?? A myślisz Że wystarczy jak będę brać takie zwykłe witaminy dla ciężarnych ? Teraz biorę takie bez jodu ale mogę kupić takie z jodem czy to wystarczy?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-05-27 12:12
Poziom przeciwciał miałaś niski, dlatego w takich sytuacjach kluczowe jest USG. Jak będzie obniżona echogeniczność mamy pewność że jest proces autoimmunologiczny, jak echogenoczność w normie to może oznaczać że przeciwciała są podniesione ale nie ma procesu zapalnego (kilka procent ludzi tak ma i nie zachorują nigdy mimo podniesionych przeciwciał) albo że trwa to od niedawna i tarczyca nie została jeszcze zniszczona na tyle aby bylo widać to na USG.

Co do Ciebie wskazane jest 225 mcg jodu postaraj się zażywać taki suplement, oczywiście muszę dodać że powinnaś to skonsultować z lekarzem prowadzącym.
napisał/a: Submag 2011-05-27 15:34
Gin powiedział że on zalecał by branie ale że mu powiedziałam że endo powiedział że nie to miałam się gdzieś jeszcze skonsultować...(jak już pisałam w 1 poście). Gin powiedział, że dziecku wystarczy taka dawka jaka jest w suplemencie dla kobiet w ciąży ( w tych preparatach ) więc będę brać taki plus jakaś sól jodowana, w lipcu spacery nad brzegiem morza może wystarczy dziecku a mi nie zaszkodzi....
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-05-27 18:19
W preparatach dla kobiet cieżarnych zazwyczaj jest 225 mcg jodu (przynajmniej w tych dobrych) wiec jak będzie taki miała to ok.