chondromalacja jak rozpoznać ?

napisał/a: alicja67 2010-10-10 12:09
witam
mój syn gra w koszykówkę od wielu lat ,obecnie ma lat 16 i gra w juniorskim klubie i chodzi do szkoły sportowej,niestety od maja tego roku ma kłopoty z kolanem.Byliśmy u jednego lekarza ortopedy który stwierdził chondromalację ale nie robił ani USG ani RTG , nic, po prostu wiedział ????? .Rozpoczęliśmy leczenie zapisał zastrzyki dostawowe GO-ON trzy w odstępie tygodnia i ultradźwięki,laser i chyba magnesy ale stwierdził też że nie wolno mu grać ,biegać itp ogólnie noga ma odpocząć i wszystko było dobrze (bóle były prawie niewyczuwalne) pod koniec sierpnia syn musiał jechać na zgrupowanie a potem zaczęła się szkoła i treningi każdego dnia a nawet dwa dziennie i bóle znów powróciły.Jest obecnie pod opieką lekarza sportowego z klubu też ma zastrzyki dostawowe i maści i zabiegi czyli laser i ultradźwięki ale ten lekarz powiedział że może grać jak najbardziej i to mnie właśnie zastanawia ,bo czytałam wiele postów na ten temat i prawie wszędzie było napisane że należy oszczędzać kolano a wzmacniać tylko mięśnie czworogłowe uda.Proszę więc o radę jak powinno wyglądać takie leczenie ba za tydzień będę widziała się z lekarzem i chciałabym coś więcej wiedzieć na temat leczenia tego schorzenia.Bardzo mi zależy na wyleczeniu tego kolana, gdyż boję się ,że w przyszłości zaniedbanie tego może spowodować, że syn nie będzie mógł uprawiać tego sportu a wiąże on z tym swoją przyszłość.Aha dodam jeszcze że trener mnie uspokajał że to leczenie jest długotrwałe a zastrzyki które dostaje nie są przeciwbólowe więc kolano będzie go boleć ale to z czasem minie ale czy tak będzie ????? I JAK ROZPOZNĄĆ ŻE TO JEST WŁAŚNIE CHONDROMALACJA?
napisał/a: ulna 2010-10-10 13:30
Do ostatecznego rozpoznania chondromalacji konieczne jest chociaż wykonanie USG, a po potwierdzeniu należałoby zastanowić się nad przyczyną jej powstawania (zwykle zaburzeniem przyczyniającym się jest boczne przyparcie rzepki) Chondromalacja jest przypadłością nieuleczalną i postępującą, można powstrzymać jej rozwój dokonując eliminacji przyczyny, a nie tylko lecząc objawowo, bo co z tego, że leki na chwilę pomogą jak i tak powierzchnia stawowa rzepki się nadal wyciera. Jest to też niezbędne za względu na bardzo młody wiek i intensywny tryb życia. Kolano po zastosowaniu iniekcji nie powinno być przeciążane (nie chodzi tu o normalne chodzenie - to powinno być ograniczone na max 1-2 dni po zastosowaniu leku, a o treningach, które tu nie pomagają). Czy przestanie boleć teoretycznie eliminując przyczynę, powinno
napisał/a: alicja67 2010-10-11 14:50
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale zmartwiło mnie i przeraziło to co napisałaś ,że to schorzenie jest nieuleczalne i postępujące. Sama nie wiem co mam teraz zrobić ? Jakie badanie należy wykonać aby poznać przyczynę? czy wystarczy samo USG? Muszę sama się tym niestety zająć bo jak piszesz po iniekcji przez 2 dni kolano powinno odpoczywać ,a syn już na drugi dzień grał w bardzo wyczerpującym meczu.Wkurza mnie to że lekarz sportowy który powinien dbać o zdrowie sportowca robi coś zupełnie innego.Mam jeszcze pytanie czy suplementy diety z glukozaminą,chondroityną i wit.C jak np ARTRO PROTEKT mogą pomóc w leczeniu? albo magnesy w opasce pod kolano? a może pomogą duże ilości połykanych kapsułek z chrząstką rekina? Czytałam na forum ,że często w przypadku chondromalacji wykonuje się artroskopię i po tym zabiegu nawet sportowcy mogą powrócić w pełni do sprawności ale to jest jednak zabieg operacyjny i jeśli można wolałabym tego uniknąć.
napisał/a: ulna 2010-10-11 19:32
Żeby konkretnie dowiedzieć się co w kolanie jest nie tak i aby nic nie umknęło należałoby wykonać MRI. Jest to najpewniejsze nieinwazyjne badanie kolana obrazujące tkanki miękkie. Suplementy z chonroityną, glukozaminą, kwasem hialuronowym, mają działanie niepewne (według niektórych badań nie różnią się od placebo, według innych pomagają) warto spróbować, nie zaszkodzi. Opaski pod rzepkę dobrze działają na entezopatię więzadła właściwego rzepki na chondromalację, szczególnie jeśli przyczyną byłoby boczne przyparcie rzepki nie pomoże. Zabieg operacyjny chondromalacji i zawodowe uprawianie sportu też może być trudne, zdecydowanie należałoby usunąć przyczynę i wspomagać chrząstkę aniżeli zabierać się za zabieg.
napisał/a: alicja67 2010-11-04 21:38
Dziś syn miał badanie USG i oto wynik tego badania
Zachyłek nadrzepkowy niepowiększony.Aparat wyprostny więzadło rzepki w okolicy swojego przyczepu proksymalnego pogrubiałe z widocznym hypoechogenicznym obszarem o wymiarach ok 18/12/5mm wykazującym zaburzoną strukturę włóknistą.widoczne są także drobne zwapnienia -obraz kolana skoczka w USG.Nie stwierdza się cech wzmożonego przepływu w opcji power Doppler.
Przedział przyśrodkowy prawidłowy.
Przedział boczny prawidłowy.
Więzadła krzyżowe prawidłowe.
łąkotki:ultrasonografia bez cech uszkodzenia
inne-dół podkolanowy prawidłowy
Jak rozumiem z tego badania jest to coś innego niż stwierdzona na początku chondromalacja , czy mam rację? Bardzo proszę o dodatkową interpretację tego wyniku USG ,nie mogłam niestety zapytać lekarza bo syn był sam na tym badaniu, ale lekarz który robił to badanie powiedział, że to bardzo niedobrze że syn dostał sześć zastrzyków w to kolano ( 3 to GO-ON i 3 inne ale nie wiem niestety jakie)Jak w takim razie powinno wyglądać leczenie tego kolana czy tylko rehabilitacja i czy jednak nie powinien na jakiś czas zaprzestać w treningów ,bo wówczas bardziej go boli a kiedy miał kilka dni wolnych wówczas kolano prawie go nie bolało.I jeszcze jedna mam pytanie czy to schorzenie "kolano skoczka" jest do wyleczenia w 100% ? będę wdzięczna za odpowiedź.Pozdrawiam
napisał/a: ulna 2010-11-05 18:07
Zdecydowanie należy zaprzestać treningów (które doprowadziły do tego procesu), gdyż to może tylko pogłębić problem i może spowodować dalszą degenerację więzadła, a następnie powiększenie się zwapnienia, który dla sportowca jest zdecydowanie niekorzystny. Można natomiast wykonywać ćwiczenia nie powodujące bólu np pływać. Po za tym warto chłodzić okolicę kolana - daje to dobre rezultaty w tym schorzeniu, a jest zabiegiem, który można wykonać samemu w domu, zdecydowanie należy ukierunkować się na fizykoterapię + kinezyterapię (która zostanie zlecona przez fizykoterapeutę) Zastrzyki GO-ON z pewnością nie wywołały w kolanie skutków ubocznych, nie wiadomo natomiast nic na temat tych 3 kolejnych. Przypadłość ta jest często wyleczalna, aczkolwiek proces ten w przypadku długotrwałego przebiegu i nie podejmowania odpowiednich kroków może trwać 3-4 miesiące i więcej, w niektórych przypadkach (nie poddających się leczeniu) może nawet spowodować przymus przerwania kariery.
napisał/a: alicja67 2011-02-10 16:25
Minęły kolejne miesiące i wciąż to samo, ból w kolanie pozostał czasami dochodzi także pieczenie ,lekarz sportowy który opiekuje się synem zaproponował podanie sterydów w małych dawkach około 3 do 5 dawek jestem trochę zaniepokojona gdyż ten sam lekarz wcześniej mówił że syn jest za młody na takie leczenie (ma 17 lat), ale podobnież to najlepsze wyjście jeśli syn chce dalej grać w koszykówkę.Mam wątpliwości, czy słusznie ???
napisał/a: ulna 2011-02-11 14:31
Uważam, że słusznie się Pani niepokoi. Sterydy przy intensywnych treningach nie pomogą na dłużej niż pół roku. Uważam, że Pani syn jest po pierwsze nadmiernie eksploatowany po drugie nieprawidłowo leczony w taki sposób nigdy nie dojdzie do wyleczenia, a chłopak skończy swoją przygodę ze sportem w wieku 20 kilku lat
napisał/a: alicja67 2011-04-22 16:44
witam ponownie
jak pisałam ostatnio lekarz prowadzący syna zaproponował nam podanie sterydów,po konsultacji z jeszcze innym lekarzem zgodziłam się .Synowi podano pięć sterydowych zastrzyków (w skład wchodziły Diprophos i lignocainum) w chore kolano każdy w odstępie tygodnia.Kolano teraz nie boli ale nikt nie wie jak długo tak będzie.Zbliżają się wakacje i chciałabym wykorzystać ten czas na dalsze leczenie ale nie wiem co robić jak zwrócę się do lekarza prowadzącego to raczej nie dostanę odpowiedzi . Stąd moje pytanie ,co robić dalej??
napisał/a: ulna 2011-04-30 18:51
na początku należy przede wszystkim skorzystać z fizykoterapii

uważam, że dobrym pomysłem może być również wykorzystanie fali uderzeniowej

na sam koniec wskazana jest kinezyterapia - aby wzmocnić staw i przygotować kolano do sportu

przez ten cały okres należy zrezygnować z uprawiania sportu
napisał/a: alicja67 2011-05-01 12:28
No właśnie, fala uderzeniowa-lekarz u którego zaczęłam prywatnie leczyć syna (dr.Siwiński -chirurg,ortopeda i traumatolog) mówił o tym zabiegu ,że ma on rozbić zwapnienie które powstało w kolanie(widać to na zdjęciu USG) ale nie powiedział ile ma być tych zabiegów i w jakim odstępie czasu? Na skierowaniu napisał mi tylko coś takiego "Fala uderzeniowa przyczep PT do nap lub nar ( to jest nieczytelne) ESWL.
W wakacje zamierzam to zrobić ,tak jak ćwiczenia rehabilitacyjne.Znalazłam ćwiczenia (w internecie oczywiście bo żaden lekarz o tym nie mówi) wykonywane na platformie pochylonej o 30 stopni,podobnież daje to lepszy efekt i są to ćwiczenia na wzmocnienie i rozciąganie mięśnia czworogłowego oraz mięśni zginaczy kolana (zestaw tych ćwiczeń skonsultuję oczywiście z rehabilitantem) ale czy te ćwiczenia mają być wykonywane dopiero po fali uderzeniowej czy równocześnie? i jeszcze te zabiegi krioterapii- jakie to mają być zabiegi i ile ,bo jak pójdę po skierwanie, to lakarz rodzinny będzie mnie o to pytał,bo sam nie będzie wiedział ale da mi tylko 10 zabiegów, czy większa ilość zabiegów wykonywanych w jednem ciągu jest szkodliwa?
A odnośnie tych zastrzyków sterydowych( w składzie były Diprophos i lignocainum) -miały dać efekt na jakiś czas (minimum kilka miesięcy) a już po trzech tygodniach od ostatniego zastrzyku kolano znów boli tak jak na początku.... jestem załamana tym faktem ,bo jeśli nawet zastrzyki sterydowe nie pomogły to ta kontuzja może być nie do wyleczenia!!!! Czy w trakcie tego leczenia falą uderzeniową i rahabiltacją powinny być podawane jakieś leki przeciwzapalne typu np. ketonal w tabletkach? lub coś innego?
Bardzo proszę o pomoc ,bo jeśli nie uda nam się teraz w wakacje wyleczyć kolana ,to syn nie będzie mógł w ogóle grać-ciągły ból w kolanie nie pozwala mu w pełni trenować
napisał/a: ulna 2011-05-02 14:35
do 5 zabiegów 1x w tygodniu starczy w zupełności. Ćwiczenia powinny być zlecone przez fizykoterapeutę tylko w ten sposób ma Pani pewność, że będą one prawidłowe i prawidłowo wykonywane technicznie. Kinezyterapia wskazana jest zastosowanej fizykoterapii. Co do fizykoterapii krioterapię bym sobie odpuściła, prędzej wskazane są takie zabiegi jak jonoforeza, ultradźwięki, czy magnetronik. Większa ilość zabiegów fizykalnych nie jest szkodliwa. Natomiast jeśli chodzi o diprophos moją opinię na jego zastosowanie ma Pani powyżej, staw jest po nim osłabiony i taki już niestety pozostanie.