Cholesterol+podwyższona bilirubina+naczyniak

napisał/a: lasouris 2013-06-10 10:27
Witam, proszę o poradę.

Jakiś czas temu z powodu uporczywych zawrotów głowy miałam robiony komplet badań, i tak po kolei wyszło:

1. Nadmiar dobrego cholesterolu (97, norma to 35-70) i niedobór złego (37 (norma 70-130).

2. W związku z czym dostałam skierowanie na próby wątrobowe: ASPAT i ALAT w normie, bilirubina nieznacznie podwyższona (1,24 ; norma to 0,30-1,10).

3. Po tych wynikach pani dr skierowała mnie na usg brzucha, gdzie jedyna rzecz, do jakiej można się przyczepić, to naczyniak na wątrobie wielkości 23x17x14 mm, który mam skontrolować ponownie poprzez usg za 3 m-ce. Poza tym pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki i pęcherz moczowy są w porządku.

W związku z tym, że do mojej pani dr mam termin dopiero 12 lipca, chciałabym zasięgnąć opinii tutaj na forum: czy ten cholesterol, bilirubina i naczyniak są jakoś ze sobą powiązane? Co mogę zrobić, żeby poprawić wyniki? Jakaś dieta? A jak ze spożyciem alkoholu, z braniem tabletek przeciwbólowych itp.?

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-06-10 22:06
Witam
Jeżeli chodzi o stosowanie tabletek przeciwbólowych - staraj się używać Ibuprofen - powoduje najmniej skutków ubocznych ale należy mieć świadomość, że jak każdy lek - pozostawia ślad w organizmie i jego częste stosowanie prowadzi do zmian w obrębie układu pokarmowego.
Dieta nie musi być ścisła, staraj się ograniczyć tłuste i smażone potrawy. W ciągu dnia włącz do jadłospisu, Olej lniany, chude ryby, chudy nabiał(jeżeli nie było nigdy problemów z trawieniem nabiału). Mniej margaryn, masła, więcej soków owocowych i wody niegazowanej.


Pozdrawiam
napisał/a: lasouris 2013-06-11 05:18
Dziękuję za odpowiedź :)
napisał/a: lasouris 2013-06-11 05:57
Mam jeszcze jedno pytanie: warto wprowadzić w tej sytuacji powszechnie dostępne bez recepty apteczne środki wspomagające wątrobę?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-06-11 12:50
lasouris napisal(a):Mam jeszcze jedno pytanie: warto wprowadzić w tej sytuacji powszechnie dostępne bez recepty apteczne środki wspomagające wątrobę?


Można spróbować Esselive Forte oraz Ostropest plamisty.

Podrawiam