Chłoniak?

napisał/a: Iramea 2009-10-25 22:59
Czy to możliwe,że mam chłoniaka i dobre wyniki krwi?
napisał/a: dimedicus 2009-10-26 09:22
Nie. zawsze wystąpią zmiany w obrazie krwi.
napisał/a: Iramea 2009-10-26 10:37
Dziękuję za odpowiedź,ale w takim razie czy może to być nowotwór? od ok.2 miesięcy kaszle,kicham,mam katar,boli mnie gardło i mam powiększone węzły chłonne.Od 10 dni boli mnie prawa ręka.Wynik USG stawu łokciowego:
Nad zachyłkiem przednim stawu nieco bocznie od linii środkowej stawu w tkance podskórnej widoczne jest wrzecionowate ognisko,echoujemne,we wnętrzu nie widać przepływu,w okolicy bieguna dolnego zmiany powiększony węzeł chłonny 9x5mm.Od bieguna dolnego zmiany do tętnicy promieniowej biegnie szypuła naczyniowa o wzmożonym przepływie.Należy zachować czujność onk.
W razie uzasadnienia klinicznego wskazana dalsza diagnostyka.

Mam pobrany wymaz z gardła i nosa,czekam na wynik.Zrobiłam badania krwi i są dobre,tylko Erytrocyty-5,2przy max.5,1 i CRP 9,1 przy max.5.
Mam skierowanie do hematologa z diagnozą Chłoniak.Mam badanie rezonans tej ręki za miesiąc.Mam też zgłosić się do onkologa.Nadmieniam,że 3 lata temu w rezonansie uda nogi wyszły mi zmiany w szpiku kostnym i wtedy byłam u hematologa,który wykluczył białaczkę.Już nie wiem do jakiego udać się lekarza,ręka bardzo mnie boli i ogólnie bardzo źle się czuję.W nocy budzę się zlana potem.Objawy grypowe utrzymują się już prawie 2 miesiące.Proszę o radę!
napisał/a: dimedicus 2009-10-26 12:36
Przy tych objawach(wyniki nie bardzo pasują do chłoniaka),można rozważać wystąpienie chłoniaka,jednak jest za mało badań do całkowitej diagnozy,najważniejsze to wykonać biopsje węzła chłonnego czy też zajętego obszaru,która da odpowiedź co to może być.Tu uważam za wskazaną wizytę u onkologa i wykonanie biopsji.Na razie są to podejrzenia.Czy były badania w kierunku tarczycy?
napisał/a: Iramea 2009-10-26 13:35
Nie badałam tarczycy.W 2006 roku po kilkukrotnym leczeniu na neurologii,mam ból w lewej nodze,znieczulice,opadanie lewej stopy,wyszły mi zmiany w szpiku kostnym w kości udowej(w rezonansie magnet.).Trafiłam do hematologa,który wykluczył białaczkę(miałam też podwyższone leukocyty).Po leczeniu rechabilitacyjnym straciłam czucie w lewej ręce,jestem po operacji cieśni łokcia.Rok temu traciłam czucie w prawej dłoni i też jestem już po operacji cieśni.Mam złe przewodzenie nerwów w obu rękach.Teraz ten ból prawej ręki(całej) i to wrzecionowate ognisko.Mam powiększone węzły na szyi,pod pachami,na przegubach rąk,innych nie miałam badanych.Dostałam skierowanie do hematologa i na rezonans tej bolącej ręki.Leczę się też u laryngologa,czekam na wyniki wymazu z gardła i nosa.Od 2 miesięcy kaszle i boli mnie gardło.Radzi pan wybrać się jednak do onkologa,czy przy dobrych wynikach krwi można mieć nowotwór ? Z czego radzi pan zrobić biopsję:z węzła chłonnego czy z tej zmiany w stawie łokciowym? Czy od razu jechać do onkologa,czy najpierw zrobić biopsję?
napisał/a: Vieri 2009-10-26 13:54
napisal(a):Nie. zawsze wystąpią zmiany w obrazie krwi.

Czy aby na pewno? Może pomyliło Ci się z chłoniakiem w którym doszło do zajęcia szpiku? Zdarza się bowiem, że we wczesnym stadium chłoniaka nie dochodzi do rozsiewu, a choroba obejmuje jedynie pojedynczy węzeł chłonny lub niewielką ich ilość. Wtedy zmiany w morfologii są niecharakterystyczne lub ich brak. Jako przykład spójrzmy choćby na chłoniak Hodgkina, który przez większość czasu przebiega bezobjawowo. Podstawową metodą diagnostyki w chłoniakach jest więc TK i jak już wspomniałeś biopsja zmienionego węzła. Na tej podstawie można dopiero ustalić diagnozę.

Proszę zgłosić się do onkologa ze wszystkimi wynikami. Obraz USG jest niepokojący moim zdaniem i wymaga konsultacji lekarskiej. Oczywiście nie chcę tutaj straszyć chłoniakami i innymi chorobami, ale sądzę, że każdy odpowiedzialny człowiek dla własnego spokoju powinien to wyjaśnić.

Pozdrawiam
napisał/a: Iramea 2009-10-26 14:07
Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moim problemem i rady.Dalej nie wiem tylko co robić,czy czekać na wizytę do hematologa(termin mam na 23 listopada)czy zgłosić się do onkologa???? Na 20listopada mam termin rezonansu stawu łokciowego.Czy może w ogóle nie mam po co iść do hematologa?
napisał/a: dimedicus 2009-10-26 15:10
Vieri w każdej wersji chłoniaka dochodzi do zmian w obrazie krwi(Chorobie Hodgkina,chłoniaku limfocytowym,czy w chłoniaku immunocytowym a nie wspomnę o chłoniakach nieziarniczych,które są mniej spotykane)Zgadzam się że w początkowym stadium może mieć inne objawy( pytanie czy my mamy początek objawów) od lat 3 problem a od 2 miesięcy nasilenie.Nie diagnozuję choroby ale wiele wskazuje na chłoniaka,za mało jest informacji aby oceniać czy jest to początek choroby czy już jakieś stadium,poczekajmy do konkretnych wyników.
Jeśli jest potrzeba to przedstawię zmiany w obrazach krwi w każdym przypadku(ale podejrzewam Vieri dobrze je znasz,widząc Twoje wypowiedzi na forum)

IrameaJa bym zalecał wykonać wszystkie badania, często jest konieczność współpracy przy takich podejrzeniach i onkologa i hematologa.
napisał/a: Vieri 2009-10-26 17:16
Witaj,

Dlaczego sądzisz, że nie jest to początek choroby a tym bardziej objawów? Iramea pisze, że od 2 miesięcy występują u niej w/w objawy. Nie jest to długi czas, stąd potencjalne zaawansowanie może być niskie. Zauważ, że najczęściej stwierdzanymi symptomami chłoniaka są: nagła utrata wagi, powiększenie i uwypuklenie węzłów chłonnych oraz gorączka. Jeśli dochodzi do ucisku na narządy lub nerwy może pojawić się ból w tym miejscu. Diagnoza jednak opiera się owszem na badaniu krwi (morfologia i rozmaz), ale także na wyniku badania TK oraz (a może przede wszystkim) biopsji zmienionego węzła. Morfologia bowiem jest badaniem tak niespecyficznym jeśli chodzi o chłoniaki bez zajęcia szpiku, bo opiera się jedynie na odczynie Biernackiego, którego wyjście poza normę może sugerować też stany zapalne itp. Dopiero w chłoniakach z zajęciem szpiku, czyli białaczkach dochodzi do wyraźnych zmian w obrazie leukocytów i trombocytów. Dochodzi do tego niedokrwistość, a leukocyty są wyraźnie "gorsze jakościowo" niż normalnie, występuje wiele komórek niedojrzałych, istotna jest ogromna przewaga limfocytów w rozmazie. Stąd mój post, ponieważ chciałem przestrzec przed diagnozą z krwi, a także zauważyć, że we wczesnych stadiach zmiany w morfologii mogą być w granicach normy, czyli wyniki mogą pozostawać prawidłowe.
Tym niemniej zalecenia nasze są jasne. Wizyta u onkologa. Jeśli masz umówioną wizytę u hematologa wcześniej, to nie widzę przeszkód aby na nią iść. Myślę, że hematolog posiada wiedzę, aby na ten temat się wypowiedzieć.

Pozdrawiam
napisał/a: Iramea 2009-10-26 21:14
Chciałam dodać,że nie mam utraty wagi ciała i teraz nie mam już gorączki.Tylko kaszlę,mam katar,boli mnie gardło,mam powiększone węzły,budzę się w nocy,oblewają mnie poty i swędzi mnie skóra.Zaczęło się od pieczenia skóry,podejrzewałam półpasiec.Bardzo dziękuję
Pozdrawiam Irmina
napisał/a: Iramea 2009-10-27 22:20
Dzisiaj dostałam skierowanie do szpitala na oddział wewnętrzny,ale mnie nie przyjęli.Ręka boli mnie strasznie :( Biorę zastrzyki Ketanol 2 x dziennie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-10-28 11:22
Dlaczego Cię nie przyjeli?