Chlamydia

napisał/a: tennyson 2011-05-14 11:46
witam. mam podejrzenie Chlamydii trachomatis, będę robił wymaz z cewki i badanie moczu po weekendzie, ale wydaje mi się, że to chlamydia. Od jakiegoś czasu odczuwam bóle w podbrzuszu, uczucie jakby nacisku na jądra, delikatnie też mnie bolą. Ryzykowny kontakt seksualny był 6 miesięcy temu, w międzyczasie byłem u jednego wenerologa i brałem Ciprofloksacynę w różnej postaci. Mam pytanie, bo jestem teraz odrobinę spanikowany - czy jeśli to chlamydia i mam ją już 6 miesięcy (chociaż uaktywniła się de facto jakieś 1,5 - 2 miesiące temu), mogłem już w tej chwili utracić płodność? Próbowałem znaleźć jakieś konkretniejsze informacje na temat tego, po jakim czasie od wystąpienia objawów chlamydii płodność jest zagrożona, ale jakoś bez skutku... Strasznie się martwię, a muszę czekać jeszcze kilka dni do badań i wyników, i ewentualnej późniejszej kuracji...
napisał/a: ~Anonymous 2011-05-18 19:31
Witaj jeśli chodzi o mężczyzn to faktycznie najlepiej zrobić wymaz z cewki moczowej.Czy zauwazyłeś ostatnio czy nie masz jakiego podejrzanego wycieku z cewki moczowej i czy do tego masz okolice cewki mocno zaczerwienione? Ponadto możesz też wykonać badanie z krwi na przeciwciała w klasie IgG,IgM,IgA i wtedy bedziesz miał pewnosc czy ją masz lub czy jej nie masz klasa IgG jesli bedzie dodatnia sugeruje już o przebytej chorobie ,czyli że ją miałes,klasa IgM-jesli bedzie dodatnie sugeruje o toczącym sie zakażeniu,nie martw się na zapas z tą bezpłodnością,niektórzy ludzie zarażeni nią nie posiadają żadnych objawów przez długi długi czas i najczesciej przez przypadek ją sie wykrywa i jakoś są dalej płodni,leczy się nią zazwyczaj antybiotykami najczesciej podaje sie doksycykline,azytromycyne.Najlepszym sposobem jest tez wykrycie jest poprzez badanie DNA jest to najczulsza metoda wykrycia jej.Pozdrawiam
napisał/a: tennyson 2011-05-19 20:29
Hej, dzięki za odpowiedź. Nigdy nie miałem podejrzanego wycieku z cewki, starałem się jakoś temu przyjrzeć, żeby się upewnić, ale nigdy nie zaobserwowałem żadnych ropnych upławów, ani też śladów takowych upławów na majtkach. Okolice cewki są lekko zaczerwienione, ale bardzo nieznacznie i właściwie unaocznia się to dopiero kiedy penis jest we wzwodzie. "W stanie spoczynku" praktycznie kolor żołądzi jest blady. Ale co zaobserwowałem to malutkie czerwone kropeczki w okolicach ujścia cewki. Są naprawdę małe, a ja nie mogę sobie przypomnieć czy miałem je wcześniej, czy nie (jakoś nie zajmowałem się obserwowaniem mojego narządu...) Wydaje mi się jednak, że nie było ich. Mam pytanie - trochę boję się wymazu z cewki (nie potrafię sobie wyobrazić, że mi ktoś będzie wpychał jakiś patyczek w penisa... To musi ostro boleć) czy wykonanie tylko posiewu moczu i nasienia będzie w stanie wykryć bakterię wywołującą objawy, których doświadczam? Posiew nasienia zlecił dodatkowo urolog w związku z uczuciem bólu jąder.
napisał/a: ~Anonymous 2011-05-19 21:38
A czy te krostki czerwone wokół cewki powodują,np pieczenie u ciebie,czy wogóle masz problemy z oddawaniem moczu chodzi mi czy odczuwasz pieczenie?bo te zmiany moga byc tez oznaka grzybicy,pozatym mozesz miec zapalenie cewki moczowej ,pęcherza moczowego,gruczołu krokowego.Badanie wymaz z cewki faktycznie nie należy do przyjemnych-da sie wytrzymać ale jest wiecej o wiele gorszych badań niz to:)mozna wykonac posiew moczu jeszcze ,wymaz z pod napletka,badanie nasienia w kierunku bakterii. Ból jądra może być wynikiem obecności żylaków powrózka nasiennego, zapaleniem jądra lub najądrza, torbieli,warto byłoby wykonac usg jąder
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-05-25 15:23
Posiew z cewki moczowej to jedno z badań z cyklu "nie taki diabeł straszny". Z reguły robi się to ezą, czyli bardzo cienkim drucikiem, który można łatwo wyjałowić. O dziwo, część pacjentów uznaje to badanie... nawet za przyjemne. Cóż, kwestia gustu :). Posiew nasienia jest zasadny, ale wykrycue chlamydii należy zaznaczyć, nie robi się tego w standardowym badaniu. Co do płodności to nie martw się na zapas, nie tak łatwo ją stracić :). A na przyszłość wbij sobie w pamięć - zabezpieczenie... (choć nie chroni w 100% i nie przed wszystkimi chorobami).
napisał/a: tennyson 2011-05-30 16:00
A zatem dzisiaj byłem wykonać wymaz z cewki oraz oddałem nasienie do posiewu. Cóż, nie należę raczej do pacjentów, którym wymaz sprawia przyjemność, wręcz przeciwnie - marzyłem, żeby badanie już się zakończyło. Postanowiłem wykonać badanie na chlamydię, ureaplasmę i ogólny wymaz bakteryjny (stąd pani chyba 4 razy mi wkładała ten patyczek - w dodatku stwierdziła, że eza kiepsko zbiera materiał, więc powtórzyła jedno badanie używając grubszego patyczka), a z nasienia standardowy posiew bakteryjny. Zrujnowałem się na te badania, ale muszę poznać przyczynę moich dolegliwości. W każdym razie jestem zadowolony, że już po, jak tylko będą wyniki podam je tutaj z prośbą o interpretację ;) pozdrawiam.
napisał/a: tennyson 2011-06-03 19:16
Odebrałem dzisiaj wyniki posiewu nasienia i wymazu z cewki moczowej. Wszystkie wyszły ujemne... Zamieszczam poniżej dokładne zestawienie, jakie badania zostały wykonane:

Antygen Chlamydia Trachomatis: antygen nieobecny

Wymaz z cewki moczowej (badanie bakteriologiczne):
- preparat bezpośredni - ubogokomórkowy
- Grzybów drożdżopodobnych - nie wyhodowano
- Neisseria gonorrhoeae - nie wyhodowano
W warunkach tlenowych flory bakteryjnej patogennej nie wyhodowano.

Wymaz z cewki moczowej (Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp.:
- test w kierunku Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealiticum - ujemny

Nasienie posiew (badanie bakteriologiczne):
W warunkach tlenowych flory bakteryjnej patogennej nie wyhodowano.
- Neisseria gonorrhoeae - nie wyhodowano
- grzybów drożdżopodobnych - nie wyhodowano

Jestem zdumiony, że wszystkie badania wyszły negatywne. Nie dalej jak 3 tygodnie temu czułem ból w cewce moczowej, później wystąpił ból jąder, nie jakiś strasznie mocny, ale na tyle uporczywy, że pierwszej nocy nie byłem w stanie zmrużyć oczu i prawie w ogóle nie spałem. Zacząłem brać Doksycyklinę (bez konsultacji lekarskiej, została mi z poprzedniej kuracji; było to działanie w panice), ale wymaz i posiew zostały zrobione w 2 tygodnie po odstawieniu antybiotyku, więc nie ma chyba możliwości, żeby mogło dojść do jakiegoś zafałszowania?
Jakie badania zostały mi do zrobienia? Cewka już od jakiegoś czasu mnie nie boli, ale wciąż czuję tkliwość w jądrach, jest to bez porównania mniej dokuczliwe niż 2-3 tygodnie temu, ale nadal "coś"tam odczuwam. Nie zniknął dziwny wykwit na żołądzi, widoczny tylko we wzwodzie... (mogę wrzucić zdjęcie żołądzi, ale to forum chyba zabrania publikacji takich obrazków) Trochę mnie te ujemne wyniki (paradoksalnie) podłamały, bo miałem nadzieję, że wyjdzie COKOLWIEK, jakaś przyczyna moich dolegliwości, a tu nic... Jaką jeszcze diagnostykę jąder/nasienia można wykonać?
Planuję również po niedzieli powtórzyć posiew moczu, badanie ogólne/osad oraz z krwi następujące czynniki: IgG, IgM, CRP... Czy coś jeszcze?
napisał/a: tennyson 2011-06-03 21:17
motylek - widziałem Twoją odpowiedź, nie wiem czemu już jej nie ma, w każdym razie poniższy post jest odpowiedzią na nią:

Tak jak napisałem w tej chwili cewka moczowa już mnie nie boli. Odczuwam bardzo nieznaczną tkliwość w jądrach, głównie w lewym. Jest to jednak bardzo łagodne. Faktycznie wszystkie badania robiłem tylko pod kątem bakterii, nie robiłem badań pod kątem grzybów... Czy to oznacza kolejny wymaz? Cholernie nieprzyjemne badanie... Czy uważasz, że powinienem zrobić też badanie krwi i wymienione czynniki? A czy z posiewu moczu można zrobić badanie mykologiczne? i jeszcze pytanie o USG jąder - jak drogie to badanie? I czy każdy gabinet USG je wykonuje?
napisał/a: ~Anonymous 2011-06-03 21:27
Wklejam jeszcze raz bo sie wykasowalo mi-No faktycznie wyniki wszystkie ujemne,a mam pytanie czy dalej odczuwasz jakies dolegliwości,bo ty jak już wcześniej pisałes przepisaną miałes ciprofloksacyne i sam tez brałeś doksycykline(to są antybiotyki na wiele bakterii) pewnie jesli jakies miałes bakterie to moze te antybiotyki je wybiły skoro nic nie wyszło,z tego co piszesz odczuwasz bóle w jądrach to moze warto zrobic USG i zobaczyc co tam takiego sie dzieje skoro odczuwasz jakies dolegliwosci,piszesz tez o jakims nalocie na żołędziu i o krostkach w okolicach cewki moze warto by było pobrac jeszcze wymaz ze zmian na żołędziu w kierunku grzybów i zobaczyc czy cos wyjdzie (posiew mykologiczny+mykagram) moze te zmiany to na tle grzybiczym są.A co lekarz mówił na te krostki?
napisał/a: ~Anonymous 2011-06-03 21:44
a teraz odpowiedz:) pewnie spokój masz z cewką przez antybiotyki i pewnie one wybiły ci mogące tam byc bakterie stąd nic nie wyszło.Posiew moczu jak najbardziej można zrobić na obecnośc grzybów,można tez pobrac wymaz tylko z tych zmian na żołedziu w kierunku grzybów (mykologiczny+mykagram)- z cewki raczej nie musisz już bo raczej nic nie wyszło nawet grzyby,jeśli chodzi o USG jąder możesz zrobić prywatnie (ceny to zależy gdzie mieszkasz musisz sprawdzic ceny u siebie w mieście bo sie różnią),czasami jest tez tak ze urolog w swojej placówce posiada tez sprzet do badania ale to nie zawsze),jesli chodzi o badanie krwi to pod jakim kątem chcesz jeszcze robić?chodzi mi tu o IgG,IgM,badanie CRP-jet badaniem które powinno wykryc czy toczy sie jakis stan zapalny w naszym organizmie,ale wiadomo ze nie powie nam jesli wynik bedzie podwyższony jak infekcja go wywołuje
napisał/a: tennyson 2011-06-03 22:36
Nie wiem czemu, ale ciągle tkwi we mnie dziwne przeczucie, że mogłem jednak złapać chlamydię. Nie wiem trochę jak to jest (nie spytałem pań w laboratorium) - czy jeśli miałem zakażenie chlamydią, brałem antybiotyk i on chlamydię wybił, to wyszłoby to w wymazie cewki? W sensie ten antygen chlamydii by wyszedł czy nie? Dlatego chcę zrobić jeszcze te IgG glównie,bo sam napisałeś, że on raczej nie zaniknie i jeśli miałem chlamydię, to wyjdzie. Kiłę wykluczyłem już wcześniej badaniem VDRL, chciałbym też wykluczyć chlamydiozę...
napisał/a: ~Anonymous 2011-06-03 22:42
Najczulszą metodą i najskuteczniejsza jest wykrycie chlamydii poprzez DNA,ale jest to drogie badanie,co do badania krwi na przeciwciała w klasie IgG faktycznie jesli byłby wynik dodatni świadczyłby że kiedyś ją miałeś