Chlamydia pneumoniae

napisał/a: H.o. 2009-08-23 09:20
Witam,
Czy wzrost poziomu przeciwciał IgG może świadczyć o obecności tej bakterii? Da miesiące temu miano wynosiło 74,1 a teraz 90,59. Pierwsze badanie było robione, gdy brałem antybiotyki. Żadnych typowych objawów infekcji tą bakterią nie mam poza dziwnym zapaleniem zatok (bez kataru, bez bólu).
napisał/a: H.o. 2009-08-25 18:39
Dobrze skoro nikt nie wie, to mam kolejne pytanie. Czy mając przewlekłe zapalenie zatok (bez kataru i bólów, jedyne objawy to ropa spływająca po gardle i ślina podbarwiona krwią) stan podgorączkowy 37,1 - 37,6 (wszystkie wyniki badań są wręcz idealne CRP, OB, morfologia) można się zaszczepić na WZW B - czeka mnie zabieg na krzywą przegrodę nosa? Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2009-08-26 09:42
Oczywiście, można się zaszczepić na WZW B, jeśli to jest związane z planowanym zabiegiem. IgE świadczy jedynie o przejściu choroby, a nic nie mówi, czy proces jest aktywny (o tym mówi poziom IgM, a to chyba nie było badane).
napisał/a: H.o. 2009-08-26 19:55
Dziękuje Panie Doktorze za odpowiedź. Jak zwykle można na Panu polegać. A gdyby do tego dorzucić jeszcze BB i Myco (dziś się dowiedziałem). Badanie IgM na Cpn było robione. Wynik negatywny. Chodzi mi o to jak wytłumaczyć rosnące miano przeciwciał IgG przeciwko Cpn po antybiotykach (w trakcie brania 74, 2 miesiące później 90).
napisał/a: Peter 2009-08-27 08:02
W takiej sytuacji byłoby dobrze (o ile jest taka możliwość) przesunąć zabieg do czasu ustabilizowania się sytuacji.
IgG to tzw. "immunoglobuliny pamięci". Jeśli w organiźmie następuje rozpoznanie antygenu i produkcja przeciwciał, to jest to mechanizm, którego się nie zatrzyma. I tak musi być, w przeciwnym razie marnie by z nami było. IgG narastają najwolniej, niezależnie, czy jest antybiotyk redukujący ilość antygenu, czy nie. Organizm przygotowuje się w ten sposób przed ewentualną ponowną inwazją tego patogenu. To jest zjawisko pożądane i nie należy rozpatrywać w kategoriach negatywnych.