chemioterapia po nowotworze nerki

napisał/a: iskierka83 2008-10-29 12:29
witam,
Moj narzeczony (25 l.) we wrześniu przeszedł opreacje nowowtworu złośliwego nerki po przypadkowym badaniu USG. Usunięto mu organ, stwierdzono, że to był nowotwór złośliwy, nadnercze było czyste, wezły chłonne równiez. Dziś po otrzymaniu wyników z laoratorium z Poznania lekarz stwierdził, że to był rak wieku dziecięcego i skierował go na Oknologię w Bydgoszczy na chemioterapię. Co oznacza rak wieku dziecięgo? czytałam ze u osob dorosłych jest bardzo rzadkim przypadkiem. Po operacji schudł prawie 10 kg teraz przy wzroscie ponad 180 cm waży niecałe 60 kg. Jest bardzo chudy, chemioterapia może źle na niego w tym przypadku działać jesli organizm jest osłabiony. Staram się jak najwiecej dowiedziec o chorobie, nie wiem w jakie fazie byl nowotwor a wiem ze to ma ogromne znaczenie.
Prosze mi napisać jak bedzie wygladała taka chemioterapia, czego mozemy sie spodziewać? czy bedzie mogł normlanie funkcjonowac? studiowac? (jest na ostatnim roku studiów i pracuje na zlecenie). Wiem, że to lekarz prowadzący dobierze typ terapi? Czy bedzie musiał lezec cały czas w szpitalu? jak długo przecietnie trwa taka chemioterapia? O co powinnismy sie jutro zapytac lekarzy? Czy w przyszłości bedziemy mogli miec dzieci? jakie są wogole szansze na wyzdrowienie w takich przypadkach?
dziekuję za wszelkie informacje.
pozdrawiam iskierka83

Posty: 1
Dołączył: 2008-10-29, 10:23
Prywatna wiadomośćEmail
napisał/a: Vieri 2008-10-29 16:02
Witaj,

napisal(a):nadnercze było czyste, wezły chłonne równiez.

To bardzo dobra wiadomość, czy przed operacją zrobiono jakieś badanie obrazowe (TK, rentgen) w celu poszukania przerzutów do dalej położonych narządów?
napisal(a):po otrzymaniu wyników z laoratorium z Poznania lekarz stwierdził, że to był rak wieku dziecięcego

Czy lekarz określił typ komórek z jakich zbudowany był guz? Na podstawie opisu mogę podejrzewać, że nie był to rak nerkowokomórkowy a raczej nefroblastoma (guz Wilmsa), charakterystyczny dla wieku dziecięcego.
napisal(a):i skierował go na Oknologię w Bydgoszczy na chemioterapię.

W przypadku nefroblastomy stosuje się chemioterapię uzupełniającą, pooperacyjną w schemacie VA lub VDA. W przypadku raka nerkowokomórkowego chemioterapia nie jest zalecana, ponieważ brak efektów jej stosowania.
napisal(a):Co oznacza rak wieku dziecięgo?

Prawdopodobnie jest to nefroblastoma jak pisałem wyżej, ale bez hist-pat nie można tego określić.
napisal(a):Po operacji schudł prawie 10 kg teraz przy wzroscie ponad 180 cm waży niecałe 60 kg. Jest bardzo chudy, chemioterapia może źle na niego w tym przypadku działać jesli organizm jest osłabiony.

Trzeba zachęcać do jedzenia, bo osłabienie może nasilić skutki uboczne chemioterapii.
napisal(a):Prosze mi napisać jak bedzie wygladała taka chemioterapia, czego mozemy sie spodziewać?

Zależnie od stopnia zaawansowania klinicznego jest to chemioterapia w schemacie VA, VDA lub skojarzone VDA, CR, ICED. Trwa ona od 4 do 34 tygodni. W tym czasie w poszczególnych kursach podawane są odpowiednie leki, rozpisane przez lekarza onkologa klinicznego. W II, III i IV stopniu zaawansowania może dojść radioterapia od 10,8 do 15 grejów.
napisal(a):czy bedzie mogł normlanie funkcjonowac? studiowac? (jest na ostatnim roku studiów i pracuje na zlecenie).

To zależeć będzie od skutków ubocznych leczenia. Każdy człowiek może inaczej znosić poszczególne kursy. Podczas leczenia należy przede wszystkim unikać przebywania w zatłoczonych miejscach. Trzeba się liczyć ze znacznym osłabieniem, wymiotami, niekorzystnymi efektami kosmetycznymi (wypadnięcie włosów), konieczność dodatkowego leczenia farmakologicznego.
napisal(a):Czy bedzie musiał lezec cały czas w szpitalu?

Prawdopodobnie nie cały czas, ale o tym zadecyduje lekarz prowadzący.
napisal(a):jak długo przecietnie trwa taka chemioterapia?

od 4 do 34 tygodni w przypadku nefroblastomy.
napisal(a):O co powinnismy sie jutro zapytac lekarzy?

Przede wszystkim o proponowane leczenie i rokowanie.
napisal(a):Czy w przyszłości bedziemy mogli miec dzieci?

Chemioterapia ma znaczący wpływ na płodność. Przez dwa lata po zakończeniu leczenia należy stosować antykoncepcję. Po tym okresie można zacząć starać się o dziecko. Po leczeniu więcej niż połowa pacjentów odzyskuje płodność.
napisal(a):jakie są wogole szansze na wyzdrowienie w takich przypadkach?

W przypadku nefroblastomy u dzieci rokowanie jest bardzo dobre, a przeżycie dwuletnie oscyluje w granicach 90%. Jeśli po tym okresie nie dojdzie do wznowy, pacjent może uważać się za wyleczonego. W przypadku raka nerkowokomórkowego pięcioletnie przeżycie sięga 55-60% w stadium I. W wyższych stadiach (M1 lub M2) spada ono do 20%.

Informuj nas na forum o postępach.

Pozdrawiam
napisał/a: iskierka83 2008-10-31 09:44
Witam,
dziękuję za tak szybką odpowiedz :)

oto wyniki histopatologiczne:
Nephroblastoma - mixted type.
" Do badania nadesłano nerkę rozcietą, podtorebkowo guz średnicy 5 cm z licznymi drobnymi guzkami średnicy od 2 do 1,5 cm barwy szarawo-żołtawej z wylewami krawymi. W utkaniu typ blasteniczny zajmuje ok. 50% powierzchni obecnie także elementy utkania nabłonkowego.
Komórki nowotworu : viamentyna (+), WT1 (+), wskaxnik proliferacji Ki67 (+) do 40% Brak wykładników anaplazji.
Widoczne naciekanie torebki. Brak wykładników zajęcia szypuły naczyniowej. "
Miał przed operacja robiona równiez tomografie ale tylko nerek, i nie wykaząło innych zmian, jedynie w drugiej nerce znaleziono kamień, co potwierdziły rowniez badania USG.
Podczas opercji sprawdzono mu róniez jame brzuszna ktora była "czysta", zrobiono przed operacją RTG płuc, wszytsko było w porządku.
W czoraj na oknlogi pobrano mu mocz i krew do badan, zrobiono ponownie RTG płuc, w poniedzialek ma być rozbione USG, wszytsko ma być wysłane do Szwecji i czekami w dalszym ciągu na wyniki a potem decyzja o leczeniu.
Pan doktor wczoraj powiedział ze 6 tyg. do bardzo długo ( tyle czekaliśm na wyniki histopatologiczne) i ze wszytsko mogło sie mzienić.
Prosze mi napisac co te wyniki znaczają, które napsiałam wyżej?? Czy wynika z nich w jakiej fazie był nowotwór??
Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
napisał/a: Vieri 2008-10-31 16:10
Witaj,

Z hist-pat wynika że jest to guz Wilmsa typu mieszanego. Prawdopodobnie st. zaawansowania klinicznego to I lub II (pT1(i)N0Mx lub pT2(i)N0Mx). Prawdopodobnie czeka Was chemioterapia 18 tygodni, bez radio. O wszystkim poinformuje Was lekarz prowadzący. Nie wypowiem się dokładnie na temat rokowania, bo Twój chłopak jest dorosłym mężczyzną, jednak u dzieci przeżywalność 5-letnia w tym st. zaawansowania klinicznego wynosi od 70-98%, więc jeśli byłoby to także wiążące dla Twojego chłopaka to jest to świetne rokowanie.

Pozdrawiam
napisał/a: iskierka83 2008-11-12 07:57
witam,
mam jeszcze jedno pytanie
Czy po badaniu pet-ct można oddać nasienie do banku czy trzeba odczekać? Czy podawany radioznacznik PET będzie miał wpływ na nasienie? ja długo utrzymuje sie w oragnizmie?
Pozdrawiam
napisał/a: Vieri 2008-11-12 09:28
Witaj,

Szczerze przyznawszy nie spotkałem się z takim pytaniem, jednak ze względu na to, że jest to dalej tomografia komputerowa, a znacznik jest izotopem, myślę że przerwa powinna być, aby wszystko było w porządku. Pamiętaj, że w banku wykonuje się badanie spermy i zawsze może się okazać, że trzeba ją oddać ponownie. Znacznik podawany w badaniu ma okres połowicznego rozpadu 110 minut, więc po dobie zostaną jego śladowe ilości. Bardziej brałbym pod uwagę samą tomografię która jakby nie była jest promieniowaniem jonizującym. Myślę, że najlepsze co mogę polecić to pytanie do radiologa.

Pozdrawiam
napisał/a: iskierka83 2008-11-12 18:06
juz się dowiedzieliśmy... lecz za późno, byliśmy umówieni dopiero na jutro do banku ( w tym przypadku przerwy świateczne były zmorą :(), a dzis miał badanie PET-CT....
Gdyby ktoś szukał takiej odpowiedzi w przypadku gdyby chciał oddać spermę przed chemioterapią to trzeba to zrobic koniecznie przed wszystkimi badaniami gdzie podawany jest kontrast a na pewno przed badaniem PET-CT ponieważ po badaniu trzeba odczekać 2 tygodnie. My niestety tego czasu już nie mamy więc będziemy mogli liczyc tylko na szczęście po chemioterapi, że płodność wróci :(
Pozdrawiam
napisał/a: iskierka83 2008-12-11 12:43
Witam ponownie
Ma kilka pytań dotyczących chemioterapi a włąściwie kilku wyjaśnień. Jesteśmy właśnie w trakcie chemioterapii i tuz przed radioterapią ( dostał tez radio ponieważ w wyniku upadku nerka pękła i stąd lekarze zakwalifikowali nowotwór do III fazy i radioterapię 3-tygodniową ).
Chemioterapia ma trawać 27 tygodni i jest na przemian 1, 2 i 3 składnikowa. Co oznaczaą te składniki:
- ACT 45 nanog/kg
- VCR 1,5mg/m2
- DOX 50 mg/m2
3 składnikową ma 5 razy: w 2, 58, 14, 20 i 26 tygodniu
2 skłądnikową ma 3 razy :w 5 tygodniu ( tutaj ACT zredukowane do 50% w trakcie radio) i 11, 17 i 23 tygodniu
1 składnikową 11 razy w :1, 3. 4, 6, 7, 12, 1, 24, 15, 21 i 27 tygoniu. W pozostałych tygodniach ma przerwę.
Jestesmy juz po 1 skła. i teraz po tej 3-skł. Tutaj czuje się słabo, ma mdłości i brak apetytu. W szpitalu przebywa tylko podczas podwania chemi i teraz w trakcie radio bedzie od poniedziałku do piatku. Potem wychodzi do domu. Ponadto ostatnio podczas badania echo serca wykryto u niego dziurę w przedsionkach i bedzie miał prawdopodobnie znów operację.
Prosze mi powiedzieć czy na tej podstawie może mi pan napisać jaki to rodzaj chemi,co oznaczają te skróty, i czy to jest agresywna chemia??
Z góry dziekuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
napisał/a: iskierka83 2008-12-11 12:54
I dodam jeszcze ,że badanie PET-CT nie wykaząło żadnych komórek nowotworowych, wszystkie wyniki były w normie.
napisał/a: iskierka83 2009-06-22 07:08
Witam ponownie,
Mineło trochę czasu od mojej ostatniej wizyty tutaj, ale nie chcialam nic pisać za wcześnie..
W tym tygodniu kończymy chemioterapię, zniósł ją nawet dobrze bez wiekszych problemów, gorzej było tylko w trakcie radioterapi. Na razie lekarze mówili ze leczenie przebiega dobrze i mamy być dobrej mysli.
Mam pytanie. Czy to bedzie koniec leczenia czy może bedzie dostawał jeszcze jakies leki, narazie nam powiedziano ze będzie pod opieką oddziału 5 lat, na czym dokładnie polega ta opieka? Na pewno bedą to badania i kontrola tylko chciałabym wiedzieć dokładniej jak to przebiega.
I jeszcze jedno, Tomek chce po chemii pod koniec lipca wyjechać na kilka dni nad morze, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Czy są jakieś przeciwskazania ku temu? Czy teraz bedzie mogł normalnie funkcjonować ?
Dziekuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
napisał/a: iskierka83 2009-11-20 19:57
Proszę o pomoc!!
3 dni temu dowiedziałam się że jestem w ciąży! a zabezpieczaliśmy się i robilismy jeszcze 3 miesiace temu badania spermy i wynik był negatywny tzn. bezpołodność. A teraz taka wiadomość! wizyte u lekarza mam dopiero w środe a nowe wyniki nasienia w poniedzialek. Dzis lekarz onkolog (ale od płuc) dał mi do zrozumienia, że bedziemy musieli podjąć decyzję o usunięciu ciąży! proszę niech mi ktoś wiecej napisze na ten temat! dlaczego o takich ważnych rzeczach musimy dowiadywać się z internetu! Błagam napiszcie mi coś wiecej o takich przypadkach! czy dziecko bedzie chore? (dodam, ze chemia zakonczyła sie w czerwcu czyli poł roku temu)