Chemioterapia i leki osłonowe

napisał/a: salek1 2010-04-01 14:18
Za parę dni zaczynam chemię FAC, czy dostane leki osłonowe na serce? wiem, ze w innych krajach jest stosowany Zinerad (Cardioxane) jakie są szanse u nas na te lub inne leki, byłabym wdzięczna za jakąs wskazówkę
napisał/a: Vieri 2010-04-01 21:15
Witam,

Generalnie Cardioxane jest nowym lekiem, niedawno jeszcze był testowany w ramach badań klinicznych. Mimo, że dopiero niedawno rozpoczęto jego stosowanie, to udowodniono jego ochronne działanie na mięsień sercowy, zwłaszcza, gdy planowane leczenie oparte jest o antybiotyki antracyklinowe na przykład właśnie adriamycynę. Wszystko co piszesz jest prawdą.
Nie jestem w stanie wyrokować, czy lek będzie stosowany podczas tego leczenie. Warto natomiast porozmawiać o tym fakcie z lekarzem, który będzie przyjmował na oddział i planował leczenie, bowiem to właśnie on odpowiada za pacjenta w czasie pobytu na oddziale. Nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć.

Pozdrawiam
napisał/a: xuxus 2010-05-10 07:59
czy w ogóle mozna gdzie ś poczytać na temat chemoprewencji w Polsce?
napisał/a: Vieri 2010-05-10 10:26
Witam,

Co dokładniej masz na myśli?

Pozdrawiam
napisał/a: xuxus 2010-05-17 06:24
ale Veri jakie masz zdanie na temat chemoprewencji?
napisał/a: Vieri 2010-05-17 11:21
Witam,

Moje zdanie jest jak najbardziej pozytywne i przychylne stosowaniu chemoprewencji. Z resztą stosowanie każdych metod mających na celu ochronę przed niepożądanymi skutkami ubocznymi chemioterapii a dodatkowo nie modyfikującymi działania tejże jest godne pochwały i mimo, że wymaga dalszych badań to wydaje się, że stanowi niejako przyszłość chemioterapii nowotoworów.

Pozdrawiam
napisał/a: xuxus 2010-06-07 08:22
ciesze się że w końcu ktoś cokolwiek wie na temat chemoprewencji, to okrutne ,że tyle osób nie jest w ogóle zainteresowanych tematem