Chemioterapia a praca zawodowa

napisał/a: Tomasz-Michal 2008-10-03 11:38
Witam wszystkich
Mam pytanie:
Rozpoczynam chemioterapie gdyz wykryto u mnie ziarnice zlosliwa, 3 stadium. Na co powinienem uwazac podczas tej terapi?? Czy moge np. pracowac fizycznie? czy tez powinienem unikac przemeczania? Przyznam ze jest to dla mnie nowa sytuacja w ktorej sie znalazlem i nie bardzo wiem jak mam sie zachowac. Jak sie przygotowac. Ile czasu bedzie to wszystko trwalo?? Lekarz ktory mnie prowadzi co prawda udziela mi informacji ale jednak sa one wymijajace, ogolne. Chca mi rowniez pobrac szpik do badan ale z tego co sie slyszy jest to bardzo bolesne. Czy moge prosic o znieczulenie ogolne? Bede wdzieczny za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam
napisał/a: Vieri 2008-10-03 13:55
Witaj,

Samo leczenie chemiczne nie jest przeciwwskazaniem do pracy zawodowej, nawet fizycznej. Ale różne efekty uboczne terapii już tak. Występująca supresja szpiku kostnego jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do pracy w grupie osób, pracy fizycznej (a także przebywania w miejscach zatłoczonych, dużych skupiskach ludzi). Nudności i wymioty - mogą ograniczać sprawność, prowadzić do odwodnienia, powodować zmęczenie. Łysienie - głównie czynnik psychologiczny. Często wygląd człowieka poddanego chemioterapii różni się znacząco od osoby dobrowolnie golącej głowę. Poza tym należy pamiętać, że adriblastyna uszkadza komórki serca, co może być przeciwwskazaniem do pracy.
Zresztą sam zobaczysz, czy będzie Ci się chciało pracować po kursach chth.

Szpik do badań pobiera się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bolesny, ale bez przesady. Gdyby ludzie go nie wytrzymywali, to zapewne od wielu lat korzystano by z dobrodziejstwa znieczulenia ogólnego lub choćby przewodowego.

Pozdrawiam