Chemioterapia a naświetlanie

napisał/a: alleria 2008-11-05 19:21
Witam. Mam pare pytań dotyczących chemioterapii. Przyznam od razu że nic nie wiem w tym temacie, więc przepraszam jeśli zadam banalne pytania.
A moje pytania to:

- Czy przy cyklu chemii podawanej w zastrzykach można równocześnie przechodzić naświetlania, czy nie wolno łączyć tych dwóch zabiegów?
- Przez ile dni pod rząd można najdłużej brać zastrzyki.
- Jakie badania musi zrobić lekarz zanim postanowi o chemioterapii i naświetlaniu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
napisał/a: Vieri 2008-11-05 22:19
napisal(a):- Czy przy cyklu chemii podawanej w zastrzykach można równocześnie przechodzić naświetlania, czy nie wolno łączyć tych dwóch zabiegów?

Tak, choć zależy to od programu terapeutycznego. Tym niemniej w niektórych przypadkach stosuje się równoczesną chemio i radioterapię.
napisal(a):- Przez ile dni pod rząd można najdłużej brać zastrzyki.

Zależne jest to od programu. Dla różnych nowotworów, w różnym stadium klinicznym czasy hospitalizacji mogą znacząco się różnić.
napisal(a):- Jakie badania musi zrobić lekarz zanim postanowi o chemioterapii i naświetlaniu?

Podstawowymi badaniami w takim wypadku są morfologia krwi, badanie osłuchowe płuc, badanie palpacyjne, wywiad lekarski. W uzasadnionych przypadkach lekarz podejmujący leczenie chemiczne może zlecić dodatkowe badania krwi, radiodiagnostykę i inne.

Pozdrawiam
napisał/a: alleria 2008-11-10 13:11
Dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie, czy jest możliwe że lekarz przepisuje pacjentowi chemię w zastrzykach na 9 dni pod rząd i do tego radioterapię ( bez hospitalizacji )?

Oraz czy na taki program leczenia lekarz może skierować bez wyniku biopsji?
napisał/a: Vieri 2008-11-11 22:10
Jest na prawdę dużo różnych metod terapeutycznych i bez szczegółów nie mogę się wypowiedzieć dokładnie, choć uważam takie postępowanie za możliwie prawdopodobne.

Pozdrawiam