Celiakia - które badania są najlepsze?

napisał/a: Łoś 2013-02-11 13:25
Witam,

lekarz zalecił mi przebadać się pod kątem celiakii. Mam możliwość wykonania badań "standardowych" na przeciwciała lub genetycznych. Czy badania genetyczne zastępują standardowe, a może najlepiej wykonać wszystkie? Wiem, że badania na przeciwciała nie potwierdzają w 100% celiakii i konieczna jest potem biopsja, ale wynik negatywny na 100% ją wyklucza. Jak jest z badaniami genetycznymi?

Czyli - co najlepiej zrobić:
- Przeciwciała
- Badania genetyczne
- To i to

Pozdrawiam :)
napisał/a: Ventussi 2013-02-12 18:09
Gastroskopię z pobraniem wycinków z części zaopuszkowej dwunastnicy, żeby sprawdzić jelito cienkie pod kątem ew. zaniku kosmków jelitowych.
napisał/a: Łoś 2013-02-12 21:12
Biopsji jelita cienkiego nie wykonuje się jako pierwszego badania. Zrobiłem sobie dzisiaj test na przeciwciała, za 10 dni wyniki. Podobno badania genetyczne służą czemuś innemu, nie do końca zrozumiałem czemu :)

Może to dziwne, ale mam nadzieję, że wynik będzie pozytywny. Nareszcie wiedziałbym jak walczyć o dobre samopoczucie.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2013-02-12 21:19
singsong napisal(a):Biopsji jelita cienkiego nie wykonuje się jako pierwszego badania. Zrobiłem sobie dzisiaj test na przeciwciała, za 10 dni wyniki. Podobno badania genetyczne służą czemuś innemu, nie do końca zrozumiałem czemu :)

Może to dziwne, ale mam nadzieję, że wynik będzie pozytywny. Nareszcie wiedziałbym jak walczyć o dobre samopoczucie.

Jeżeli chodzi o dobre samopoczucie to przejście na dietę bezglutenową nawet pomimo tego, że nie masz problemów z tolerancją glutenu, laktozy daje bardzo dobre efekty w samopoczuciu.
Do tego, można wspomóc się suplementacją Magnezem, Cynkiem, wyciągiem z różeńca górskiego.
W takie dni jak obecne, kiedy są nagłe zmiany pogody, suplementacja daje bardzo dobre rezultaty.
Poczytaj w internecie o zaletach różeńca górskiego :)