Celiakia? Gastroskopia...

napisał/a: monikantczak 2014-07-30 15:58
Witam,
mam 22 lata od półtora roku mam stwierdzone przewlekłe zapalenie żołądka i dwunastnicy (objawy występowały już wcześniej). Poprzedni gastrolog leczył mnie objawowo i efekt jest taki, że zapalenie nadal się utrzymuje. Nowy gastrolog postanowił poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. W tym celu wykonał mi ponownie gastroskopię i pobrał wycinki do badań, ponieważ podejrzewał celiakię. Otrzymałam właśnie wyniki badania patomorfologicznego. Proszę o pomoc w interpretacji.
Gastritis chronica (+)
Duodenitis chronica gradus minoris. Limfocyty śródnabłonkowe nieliczne.

Objawy, które u mnie występują:
*przewlekłe zapalenie żołądka i dwunastnicy od przynajmniej półtora roku (brak reakcji na leki)
*przewlekłe bóle brzucha (z którymi zmagam się od dzieciństwa)
*stały ból palpacyjny żołądka
*zmiany uczuleniowe, których żaden dermatolog nie może wyleczyć (pęcherzyki z wydzieliną, które pękają zasuszają się i od nowa wychodzą- wyglądają jak te w chorobie Duhringa- początkowo były tylko na środkowym palcu prawej ręki,a teraz pojawiły się na powiece i szyji)
*w dzieciństwie leczona byłam na zespół jelita wrażliwego
*często brzuch mi "puchnie" (nie mam wzdęć tylko jakby napuchnięty brzuch)
*niedobory żelaza
*częste zmęczenie

Niestety w wyniku badania nie napisano mi nic o kosmkach jelitowych. Od paru dni jestem na diecie bezglutenowej i czuję się lepiej. Czy sama obecność limfocytów śródnabłonkowcych w opisie badania może sugerować, że faktycznie jestem bezglutenowcem?
napisał/a: ~Anonymous 2014-07-31 01:35
Z opisu wynika:
Gastritis chronica- przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka.
Duodenitis chronica gradus minoris-przewlekłe zapalenie błony śluzowej dwunastnicy niskiego stopnia.
W chorobie Dühringa zmiany występują symetrycznie.
Limfocyty śródnabłonkowe nie sugerują celiakii.
Nic nie piszesz o Helicobatker pylori czy był w tym kierunku przeprowadzony test.Sprawdzałaś
poziom wit. B12, przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym żołądka? Jak długo i jakie leki i jaka dieta były stosowane?
Czy kiedykolwiek robiłaś badania z krwi na alergie pokarmowe? Pozdrawiam.
napisał/a: monikantczak 2014-07-31 09:37
Dziękuję za odpowiedź.
Test na helico dwukrotnie dał wynik ujemny. Badań na poziom witaminy B12 i przeciwciała nie miałam wykonanych. Kilka lat temu miałam badania na alergie pokarmową i powiedziano mi, że mam niewielkie uczulenie na pszenicę, banany, kakao i jajka.
Do tej pory stosowałam lekką dietę, która polegała na tym, że jadłam same rzeczy gotowane (głównie warzywa i pierś z kurczaka), nic tłustego, zrezygnowałam z ostrych potraw i nie jadam "szybkich dań". Pierwszy lekarz stosował u mnie inhibitory pompy protonowej w różnych dawkach, natomiast w tej chwili przyjmuję jeszcze dodatkowo spasmolinę i famogast.
Być może to tylko moje złudne wrażenie, ale po usunięciu z diety glutenu uczulenie się zmniejsza...