Bromergon + zła jakość śluzu

napisał/a: Arwen1988 2014-08-01 15:11
Cześć. Od kilku miesięcy przyjmuję bromergon w dawce 2x0,5. Do tej pory nie miałam większego problemu z okresleniem dni płodnych i bezpłodnych, ale im dłużej przyjmuję lek tym jakość mojego sluzu robi się gorsza. W poprzednim cyklu moża powiedzieć, że śluzu płodnego w ogóle nie zaobserwowałam (pierwszy raz w życiu chyba). Do tego nagle skrócił mi się cykl do 25 dni przy standardowych 28-29. Staramy się o dziecko 4 cykle i niestety nic z tego (tak, wiem, dramat to jeszcze nie jest, ale jestem po 2 poronieniach i trochę zaczyna mi się spieszyć, a cieprliwość szwankuje). Moje pytanie jest takie. Czy Bromergon może mieć taki skutek uboczny, ze ilość śluzu zminiejsza się? Czy przyjmując Bromergon (+ Letrox, ale to już inna bajka) mogę bezkonsultacji z lekarzem brać środki typu wiesiołek (lub len)?? Podobno mają one właściwości poprawiające jakość śluzu. Pytam, bo nie chcę sobie zaszkodzić czy zaburzyć pracy Bromergonu lub Letroxu. No i ostatnia sprawa, czy możliwe jest, że jesli lekarz zbił mi PRL za mocno (poprzednie wyniki były ok, ale minęły 3 miesiące więc PRL mógł spaść za bardzo) to moja płodność została zaburzona?? Do endo wymieram się w kolejnym tygodniu lub za 2, kiedy bedę mieć wyniki badań kontrolnych.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Wiem, że temat trochę za bardzo ginekologiczny, ale w tym dziale zawsze można liczyć na konkretną odpowiedz :) Pozdrawiam.
napisał/a: soaring 2014-08-01 15:31
Nie sądzę by leki wpłynęły negatywnie na owulację czy śluz, raczej powinny pozytywnie. Zrób badania kontrolne to może coś się wyjaśni. Problemy z jajnikami około PCO zostały wykluczone?
napisał/a: Arwen1988 2014-08-01 21:20
USG miałam robione wielokrotnie i zawsze lekarze podkreślali, że jajniki wzorcowe. Co jeszcze można zbadać? Z hormonów miałam robiony PRL właśnie i wolny testosteron, ani gin ani endo nie widzieli wskazań do innych badań. Byłam w ciąży 2 razy - pierwsze podejście i drugie podejście. Także szybko i bezproblemowo, ale niestety kończyły sie równiez szybko. Cykle były ładne około 28 i 29 dni, śluz bardzo wyraźny. Od kiedy zaczełam się leczyć nieco za wysoką prolaktynę to sluz stopniowo się zmniejszał. W poniedziałek zrobię PRL, może faktycznie za mocno spadł...
napisał/a: soaring 2014-08-02 00:25
ale skoro się wybierasz do gina, to zbadaj też wskaźniki tarczycowe. moze wymagasz wyższej dawki lewotyroksyny i stąd brak owulacji. może za duża dawka bromergonu albo wręcz nie jest Ci już potrzebny. dawkę swoją drogą masz całkiem dużą.
a może jest jeszcze jakiś inny powód innego śluzu czy poronień, ale ustalić to jest bardzo trudno. nie chcę Cię narażać na koszty badaniami, które raczej nic nie wniosą.
napisał/a: Arwen1988 2014-08-02 09:10
Ja idę do endkrynologa i oczywiście zrobię też tsh (Hashimoto wykluczone, ft3 i ft4 zawsze ok, mam subkliniczną niedoczynność). Przy poprzedniej kontroli miałam tsh w granicach 0,2 więc nizutkie, ale endo stwierdził, ze ze względu na moja przeszłość połozniczą lepiej trzymać tsh nieco za niskie. Myślisz, że to tsh może mieć jakiś wpływ?? Ja coś czuję, że właśnie Bromergon wszystko komplikuje, ostatnio PRL był ok, ale to było 3 miesiące temu i jak mówisz dawka jest spora. Dziękuję i pozdrawiam. Odezwę się pewnie z wynikami nim doczekam terminu u endo.
napisał/a: soaring 2014-08-03 17:32
podejrzewam że w takim razie to wina bromergonu.
napisał/a: Arwen1988 2014-08-04 16:59
Wracam z wynikami badań. Prolaktyna: 7 więc moim zdaniem ok (poprzednio miałam 5) także wydaje się, ze ta spora dawka Bromka nie jest dla mnie za duża. Tsh 1,2. Poprzednio miałam 0,2. Czyżby moja tarczyca się rozleniwiała?? Wiem, ze wynik ok, ale endo zakładał niższy, żeby w razie ciąży móc zareagować, kiedy wyniki podskoczą. Na wizytę idę w środę więc pogadam o mojej sytuacji z endo, zobaczymy co powie. Mam nadzieję, ze to jakiś chwilowy kryzys, w końcu podobno każdej kobiecie może się trafic bezowulacyjny cykl od czasu do czasu. Sama juz nie wiem czy badać sie na siłę w innym kierunku czy spokojnie podziałać i poczekać na efekty.

Soaring, co powiesz na wyniki?
napisał/a: soaring 2014-08-04 18:50
moim zdaniem nie ma sensu po pierwszym nietypowym cyklu szukać świętego gralla.
napisał/a: Arwen1988 2014-08-04 19:50
Dziekuję :)
napisał/a: Arwen1988 2014-08-07 13:00
Cześć, melduję się po wizycie u endo. Letrox zostaje na takim samym poziomie, za to lekarz stwierdził, że dobrze byłoby spróbowac obniżyć dawkę Bromergonu, bo bywa, ze jak już wynik spadnie to mniejsza dawka juz wystarcza, żeby go podtrzymać. W tym miesiącu będę brać tylko połówkę Bromku i za miesiąc mam powtórzyć badanie i sprawdzić jak zareagowałam. Zawsze to mniejszy szok w ciąży, kiedy trzeba będzie powtórzyć. Lekarz potwierdził, że w moim wieku mogą się zdarzac bezowulacyjne cykle raz na ładnych parę miesięcy i nie jest to powód to niepokoju, cykl skrócił się pewnie dlatego, że owu nie było i tyle. Na wszelki wypadek mam tylko zbadać progesteron i sprawdzić czy jest powyżej 15. Jesli nie to mam zrobić badanie etapami i sprawdzić czy w sumie da 25. No i wtedy będziemy ewentualnie rozmawiać o jakiejś Luteinie w drugiej części cyklu, bo na zapas też bez sensu mnie szprycować. Jego podejście mnie przekonuje więc jestem spokojna :)

Ps. W razie ciąży mam od razu zwiększyć dawkę Letroxu. Jak teraz biorę 75/50 to wtedy od razu 100 dziennie.
napisał/a: soaring 2014-08-07 13:06
Chyba pisałam to samo ;)
napisał/a: Arwen1988 2014-08-07 13:15
Jaki z tego morał? Idź na medycynę, potem szybka specjalizacja i będziesz mieć wielu pacjentów ;)