Bromergon - muszę brać, jeśli nie planuję ciąży?

napisał/a: NadiaX 2013-09-24 21:15
Dobry wieczór.

Dzisiaj do mojej ginekolożki przyszły wyniki ostatnich badań - wyszło na nich, że mam 30,28 ng/ml prolaktyny (norma: 4,79 - 23,30), dodatkowo na starszych badaniach wyszło, że chociaż w normalnych warunkach miałam w normie, to po godzinie obciążenia: 163,3, a po dwóch: 85,06 - i stwierdziła, że to wada wrodzona, więc koniecznie muszę brać Bromergon. I to do końca życia (a przynajmniej do menopauzy).
Spytałam Panią Doktor, co ta prolaktyna robi z organizmem i dostałam odpowiedź, że jest trudniej zajść w ciążę, że źle wpływa na okres i ma też jakiś wpływ na inne hormony.
Okres regulują mi środki antykoncepcyjne.
Lekarz (dr n. med. ginekolog-endokrynolog), który mnie wcześniej prowadził, zadawał mi pytanie, czy chcę zajść w ciążę, zawsze odpowiadałam, że kiedyś - owszem, ale na razie nie (myślę, że za ok. 4-6 lat w tej chwili), więc z tą prolaktyną nic nie robił. Dodatkowo czytałam, że Bromergon silnie obciąża organizm.
Nie ukrywam też, że - będąc wesołą studentką - lubię od czasu do czasu wypić wino czy kilka piw, a ten lek uniemożliwia mi to do wspomnianego wcześniej końca życia (ewentualnie menopauzy).

Czy naprawdę muszę brać ten lek i czy naprawdę tak długo? Jak bardzo jest obciążający? Co będzie się działo z moim organizmem, kiedy będę go brała, a co, jeśli z niego zrezygnuję?

Bardzo, bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Nadia
napisał/a: wikam2 2013-09-26 10:56
Ale Ty zażywasz środki antykoncepcyjne?
Z jakich powodów jeśli tak?
napisał/a: NadiaX 2013-09-26 14:16
Mają mi częściowo stabilizować hormony, uregularniać miesiączkę i zapobiegać trądzikowi.
napisał/a: wikam2 2013-09-26 14:53
Czyli, że miesiączkę masz nieregularną tak/przed anty/? Bo wiesz tabletki anty PODNOSZĄ poziom prl.
napisał/a: NadiaX 2013-09-26 15:57
Tak. O, tego mi żaden lekarz nie raczył powiedzieć...

Na początku brania antykoncepcyjnych miałam badaną prolaktynę i bez obciążenia miałam w normie (ale dokładnego wyniku nie pamiętam, najwyraźniej gdzieś zostawiłam przez to latanie po lekarzach), 1 godz. po obciążeniu: 165,3, a 2 godz.: 85,06 - czy one są w normie? (na wynikach jest napisana norma bez obciążenia)

A, znalazłam: bez obciążenia miałam 14,61.
napisał/a: wikam2 2013-09-26 21:11
Poprzedni wynik wskazuje na to, że możesz borykac się z hiperprolaktynemią czynnościową. Na co ona wpływa? Czasem na długość cyklu itp, czasem na nic. Czasem lekarz ma chęc to leczyć, czasem chce, czasem nie chce....wg. uznania/założeń.
Czy miałaś przed rozpoczęciem zażywania anty badane inne hormony? Ile trwały cykle?
Nie mogę powiedzieć, że ginka mówi źle..., mogę powiedzieć co ja bym zrobiła - zaczęłabym zażywac bromergon przed planowaną ciążę. A właściwie to na pewno nie bromergon ale np. norprolac. Zrobiłabym też badania. Na razie bym go nie jadła.
napisał/a: NadiaX 2013-09-29 15:27
Na pewno estradiol miałam podwyższony, testosteron mniejszy. Resztę trudno powiedzieć, bo nie mam pojęcia, w jakiej fazie miesiączki byłam.

W każdym razie wielkie dzięki :). Umówiłam się do jeszcze jednego lekarza, a jak będzie trzeba, pójdę do jeszcze jednego.