Brak tętnic w obrazach Angio-MR

napisał/a: RainbowMiki 2014-09-09 19:20
Witam. Chciała bym się porozumieć z kimś a propo mojego problemu... Z powodu nierówności źrenic (które są nie równe ale mają zachowane prawidłowe wszystkie reakcje) i jednostronnych bólów głowy, miałam skierowanie na Angio-MR. Było ew. podejrzenie tętniaka, z tego co zrozumiałam, najbardziej w okolicach tętnic łączących tylnych (bo że one biegną przy nerwie wzrokowym czy coś takiego).
Pierwsze badanie wykonałam w czerwcu na aparacie 0.35T - obraz angio w normie, ale tętnice łączące tylne nie uwidoczniły się w badaniu. Postanowiłam powtórzyć badanie w innej pracowni, tym razem na rezonansie 1,5T. Obraz był o wiele bardziej szczegółowy, pokazało się o wiele więcej tętnic ale... DALEJ brak jest tętnic łączących tylnych.
Jestem w kropce. Nie wiem co teraz robić. Bardzo obawiam się tego podejrzenia tętniaka, a to wszystko podsyca jeszcze fakt, że był on "oczekiwany" w miejscu, które na badaniach się nie uwidoczniło, ani na jednym, ani na drugim. Oba badania były w innych placówkach, na innych rezonansach, opisywane przez różnych radiologów, a wyniki są podobne...
Proszę o radę... co mam robić? Czy jest możliwe, że ja nie mam tych tętnic? No a co z ew. tętniakiem w tym obrębie? Czy jest jakieś badanie które potrafi potwierdzić/wykluczyć, że ja tych tętnic po prostu nie mam? Jakieś Doppler USG może? Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć. Na pierwszym Angio była notka, że nieuwidocznienie tętnic może wynikach z "techniki badania", dla tego powtórzyłam badanie na lepszym sprzęcie w innej pracowni, ale problem jest dalej ten sam, a dla mnie dalej nic nie jest jasne...
napisał/a: karolajn911 2014-09-10 10:08
Hej proponowała bym ci wykonanie angio-tk. czyli tomografia komputerowa.
Możesz wykonać USG Doppler tętnic szyjnych czy nie masz tam zatorów, no ale cóż.

A jaki masz opis Angio? Możesz go przedstawić?
napisał/a: RainbowMiki 2014-09-10 12:11
Czy angio-tk musi być robione z kontrastem?
Mozliwe, że ze względu na torbiel tarczycy, nie będę mogła go przyjąć...
Moje wyniki angio wyglądają tak:
Tętnice szyjne wewnętrzne, tętnice przednie, środkowe i tylne mózgu symetryczne, o prawidłowych sygnałach.
Niewielka asymetria tętnic kręgowych (L>P, wariant normy), tętnice kręgowe o prawidłowych sygnałach.
Tętnica podstawna o krętym przebiegu i prawidłowych sygnałach.
Tętnica łącząca przednia widoczna w badaniu, prawidłowa.
Tętnice łączące tylne obustronnie niewidoczne, co może wynikać z techniki badania.
Cech obecności malformacji naczyniowych nie stwierdza się.
Zapalne pogrubienie śluzówki lewej zatoki szczękowej.
Wnioski: Cech obecności malformacji naczyniowych nie stwierdza się.


drugie angio:
W obrazach angio MR uwidoczniono wewnątrzczaszkowe odcinki tętnic szyjnych wewnętrznych, tętnice przednie mózgu i okołospoidłowe oraz tętnicę podstawną, wraz z ich odgałęzieniami.
Miejsce podziału tętnic szyjnych wewnętrznych, tętnice mózgu przednie i okołospoidłowe oraz tętnice mózgu środkowe w obrazie angio MR prawidłowe.
Tętnica podstawna, miejsce jej podziału i tętnice mózgu tylne, prawidłowe.
Widoczna asymetria tętnic kręgowych - węższa po stronie prawej.
Niewidoczne tętnice łączące tylne.
W obrębie uwidocznionych naczyń zmian o charakterze tętniaka nie stwierdza się.
Przy utrzymujących się objawach klinicznych wskazane ewentualnie badanie angio-TK.


Wiem tylko tyle, że jak ktoś słyszy o moim problemie, to się dziwi, że oba badania miałam bez kontrastu... ale ja nie mam na to wpływu przecież, czy mi kontrast podają czy nie. Oba badania były robione w innych miejscach i w obu mi powiedzieli, że zazwyczaj to badanie się robi bez, nawet jak się pytałam, czy by nie było dobrze go podać...
napisał/a: karolajn911 2014-09-10 16:09
nie zawsze podaje się kontrast. tymbardziej ,że to jest angio a nie zwykłe MR ogólnie gdy radiolog wykonuje badanie to ocenia czy trzeba podac kontrast. W opisie nie masz ,żadnego tetniaka a i nie masz żadnych zatorów. Ewentualnie zrób sobie TK angio.
napisał/a: RainbowMiki 2014-09-10 16:32
wybieram się w najbliższym czasie z tym problemem do okulisty. Ostatnio miałam komp. badanie wzroku gdzie wyszedł astygmatyzm i nieduża bliskowzroczność o której wiem od dawna, a potem odrazu strzelili mi badanie dna oka i nie mogli już sprawdzić nic jak chodzi o źrenice, bo od kropli były obie powiększone... Teraz wybieram się na konkretną, dłuższą wizytę.
Nie miałam nigdy tomo, jak już mówiłam, nie wiem czy w ogolę mogę mieć. Czekam na jakieś wnioski w tej sprawie od lekarza co zna moje dolegliwości i ma pełny zakres badań... Chyba do innego neurologa też się przejdę...

Wiem, że nie ma w tych badaniach mowy o tętniaku, no ale jak ma być, skoro nie ma tętnicy. Nie wiem co o tym myśleć... ale dzięki za odpowiedź... napisze, jak już będę coś wiedziała.
napisał/a: karolajn911 2014-09-10 21:24
dlaczego nie mozesz miec Tk przeciez Tk to promieniowanie wazne jest czy mozesz miec z srodkiem cieniujacym czyli kontrastem
napisał/a: RainbowMiki 2014-09-10 23:58
kontrastu do tk na pewno nie mogę mieć bo tarczyca i tachykardia, a angio-tk bez kontrastu? Przecież akurat to badanie bez środka cieniującego w tomografii jest chyba mało warte, albo pokarze tyle co mój rezonans, albo mniej. Tak mi się wydaje przynajmniej. Jeśli to badanie by pokazało coś więcej, BEZ KONTRASTU, to może bym się zdecydowała. Ale co jak zrobię kolejne badanie i znowu nie będzie tam tych tętnic? I tak muszę iść po skierowanie. Więc wizyta u neurologa mnie raczej nie ominie ;)