brak szczepionki DTPa-co robić?Czekać?

napisał/a: Beatka100 2015-10-22 15:21
Mam jutro zaszczepić dziecko, ma 3,5 miesiąca, jak na razie był tylko szczepiony w szpitalu na zółtaczkę i grużlicę. Jeszcze nie byłam z nim na żadnym szczepieniu, gdyż mając dwa miesiące wylądowałam z nim w szpitalu-miał zakażenie układu moczowego-bakterię e-coli. Dostał dożylnie antybiotyk zinnacef-5 dni, a 5 dni w domu podawałam mu antybiotyk doustnie. Teraz jest dobrze, ale chciałam przeszło miesiąc odczekać od skończenia antybiotyku, tym bardziej, że po nim synek dostał w buzi pleśniawki. Zastanawiałam się jakimi szczepionkami go zaszczepić, w ośrodku pani pielęgniarka namawia mnie na 5w1 pentaxim, ale tyle się naczytałam, ze nie chcę. Z kolei szczepionki refundowane też mnie nie przekonują, chociażby DTPw. Chciałabym go zaszczepić DTPa- ale nie ma jej dostępnej (infanrix, bo chyba Tripacel to dla przychodni, tak?). Czy w przychodniach mają Tripacel, czy można za niego zapłacić i dostać w przychodni? Dlatego pytanie co robić?Planuję go wówczas zaszczepić jutro przeciw żółtaczce, za miesiąc np. HIP, za kolejny miesiąc DTPa , za miesiąc HIP, potem znowu DTPa...dojdzie jeszcze Polio, żółtaczka...Tylko jakie odstępy robić między szczepieniami?Do Petera: jak rozłożyć te szczepionki, bo chce tylko jedno szczepienie na jednej wizycie-jedno ukłucie?Co Pan radzi w przypadku braku DTPa- czekać?Tylko kiedy będzie?A jeżeli chodzi o żółtaczkę, to moje dziecko w szpitalu było szczepione Euvaxem, czy teraz kontynuować, czy może zamienić na Engerix?Która lepsza? Jeżeli chodzi o HIB i Polio to też kupic szczepionki, jeżeli tak to jakie? Czy może wziąć te refundowane, ale czy są bez rtęci? Proszę o pilną odpowiedź, bo jestem jutro umówiona na szczepienie
napisał/a: m.jak 2015-10-27 19:33
Szukałam szczepionek DTPa (Infanrix i Tripacel) w aptekach, ale w hurtowniach ich nie ma. Byłam nawet w sanepidzie ( woj. warm-maz), gdzie poinformowano mnie, że nie ma i nie będzie ... nie wiadomo do kiedy, niby jakiś pożar w fabryce, ale podejrzewam, że tu chodzi o grubą kasę za refundację lub tym podobne sprawy finansowe. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w którym piszą, że 22 tysiące szczepionek DTPa zostało odłożonych dla wcześniaków i dzieci ze wskazaniem do szczepienia krztuścem aceluralnym i w związku z tym zdrowym dzieciom zalecają szczepienia szczepionkami 5w1, w których jest bezkomórkowy krztusiec .... też mam dylemat dotyczący tych szczepień
napisał/a: Beatka100 2015-10-29 07:52
Zaszczepiłam na jednej wizycie na WZB-Euvax (chciałam Enginerix, ale lekarka powiedziała, że skoro w szpitalu był euvax, to teraz też musi być) i HIB (ACT-HIB). Za miesiąc od tego chciałabym zaszczepić DTPa, ale nigdzi jej nie ma. Wczoraj dzwoniłam do jednej przychodni i mogą mi sprzedać trzy dawki, czwartej już nie, bo szczepionka ta co maja Infanrix DTPa ma termin ważności do bodajże połowy przyszłego roku. Pytanie czy Infanrix DTPa jest dobra?Bo czytałam coś o Tripacerze, mają ja u nas w przychodni, ale twierdzą, że nie mogą sprzedać. I tak sobie myslę o tym terminie ważności tego Infanrixie, czy to nie ryzyko, że szczepionce kończy się w przyszłym roku termin ważności?Bo powiedzmy trzecia dawka (o ile mały nie będzie chorował) na kwiecień a termin ważności jest np. do czerwca, to tak sobie myślę, czy z tą szczepionką będzie wszystko OK?DTPa chciałabym zaszczepić po upływie miesiąca od HIB i WZB,następnie po miesiącu znowu HIB, miesiąc od tego DTPa, za miesiąc znowu HIB,za miesiąc DTPa, kiedy w to wpleść Polio?Razem z HIB czy osobno?