brak apetytu i przyrostu masy ciała u 6-miesięcznego dziecka

napisał/a: roslinka 2012-06-21 14:29
witam,
Moja coreczka (6 miesiecy) ma slabe napiecie miesniowe - rehabilituje ja metoda Vojty.
Podczas wazenia w przychodni okazalo sie, ze nie przybiera na wadze - karmie ja piersia, butelka i sloiczkami.
28 maj - 6335g, 11 czerwiec - 6325g. Od 13 czerwca w ogole nie akceptuje butelki - probowalam juz roznych butelek i rodzajow mleka. Cwiczy i spi dobrze, w ciagu dnia duzo gaworzy, usmiecha sie, wklada dlonie i kciuki do buzi, slowem sprawia wrazenie zdrowego dziecka. Zrobilam ostatnio badania i wszystko wyszlo dobrze - morfologia, mocz, kreatynina (czesto robi siusiu), białko reaktywne, usg mozgowia i jamy brzusznej. Zabkow na razie nie widac. Poziom zelaza miala robiony 4 kwietnia i bylo w normie(64 przy wartosciach 37-145).
Od 13 czerwca waga sie nie zmienila. Robi przecietnie od 1 do 3 kup dziennie - konsystencja papki, pachna dżemem (tak jak obiadki ktore zjada). Siku robi dosc czesto. Obecnie pije tylko mleko z piersi i zjada troche sloiczkow. Podczas karmienia z piersi je dosc krotko 5-7 minut, gaworzy, wklada kciuka do buzi, sprawia jakby wrazenie znudzonej.
Nie wiem co mam poczac, gdzie szukac pomocy.
Prosze o rade. dziekuje
napisał/a: jezebel1 2012-06-29 20:30
być może dziecko uczuliło się na coś co przyjmuje w pokarmie, lub co Pani spożywa i przechodzi do mleka
proponuję zastosować dietę eliminacyjną, zacząć od podstawowych nieuczulających rzeczy, wykluczyć mleko krowie z diety
napisał/a: roslinka 2012-07-06 00:12
Od 6 dni nie podaje białka mleka krowiego - nie jem produktów mlecznych a córeczce przygotowuje kaszki na bebilon pepti. Niestety sytuacja nie uległa poprawie - moze z tym wyjatkiem ze nie blokuje jezykiem lyzeczki. Nadal nie chce pic z butelki (choc moze odrzucenie smoczka moze byc kwestia genetyczna - moja mama i ja odrzucilysmy). Jest tez problem z przystawieniem do piersi - coreczka wygina sie na rekach i nie chce chwycic piersi; na razie dokarmiam ja przez sen. Zas karmienie lyzeczka to dramat - coreczka jest w pozycji półleżącej (na foteliku po pewnym czasie wygina sie do tyłu i wkłada kciuka do buzi) i trzeba ja zabawiac, odwracac uwage aby cos wpakowac do buzi. Lekarz polecil zrobienie posiewu moczu - dzis wyszedl ujemny. W nocy coreczka spi dobrze, w ciagu dnia gaworzy i jest pogodna - płacze jak straci mame z oczu. Naprawde nie wiem co robic. Jestem juz bliska zalamania...
napisał/a: delinka79 2012-08-06 07:27
prosze napisać z którego tygodnia ciazy jest dziecko ? dlugosc ciala dziecka oraz masa i wiek obecnie jaki jest ?
powinno byc TSH wykonane przy slabym przybieraniu na wadze
napisał/a: roslinka 2012-08-06 18:35
Dziecko jest z 38 tygodnia ciazy, obecnie ma ok 72 cm i wazy 7000g (w domu na wadze wychodzi mi 7150g), wiek to 7 miesiecy i 6 dni. TSH bylo wykonane dnia 4 kwietnia i wynioslo 2,67. Podobnie i inne rzeczy byly w normie - glukoza, zelazo, wapn, fosfor, CK, FT4. Tylko ze to wyniki z 04.04.2012.
Nie robilismy ostatnio zelaza. Dieta troche pomogla - coreczka troche zjada i troche wypija bebilon pepti. Tylko ze mam wrazenie ze wszystko co zje to wydala - robi duzo kup jak na ilosc spozywanych posilkow (przecietnie 3-4 dziennie). I nadal prawie nie przybiera na wadze po mimo juz ponad miesiecznej diety bez mleka krowiego.
napisał/a: delinka79 2012-08-07 07:53
wychodzi 10 centyl wagi wiec nie jest jeszcze tak najgorzej ,tym bardziej ze wzrost 95 centyl . powinno sie zrobic , IgE całkowite ew. badania przeciwcial w kierunku celiakii , karmi pani sloiczkami, zdarzaly sie dzieci ktore nie tolerowaly w ogole sloiczkow a swiezo przetarte jabluszko czy marchewke czy recznie ugotowana zupke slicznie zjadaly , po 6 miesiacu przyrost masy ciala jest nieco mniejszy , co do liczby wyproznien to nie ma zadnej normy, zarowno po karmieniu naturalnym jak i sztucznym dziecko moze sie wyprozniac po kazdym posilku lub raz na kilka dni , czasem tak jest ze dziecko leci kanałem 10 centyla swoim rytmem a to ze corka nie bardzo chce ssac byc moze jest jakis problem z przystawianiem do piersi i warto zasiegnac porady w poradni lakatacyjnej lub u poloznej
napisał/a: roslinka 2012-08-07 18:29
Coreczka ostatnio zasypia w trakcie jedzenia lyzeczka - odwraca glowe i wklada kciuk do buzi. Na razie nie podaje jej rzeczy zawierajacych gluten - wiec chyba celiakie mozna wykluczyc. Sprobuje z recznym obiadem, ale ostatnio wlasnie obiad ze sloiczka zjada... Jednego dnia wypija troche mleka i nie chce nic z lyczeczki, a drugiego calkiem odwrotnie. Od kilkunastu dni jak lezy na brzuszku zaczyna mocno pocierac nosem o podloze - czy to moze byc oznaka jakiejs jeszcze innej alergii? Zastanawialam sie tez nad wplywem cwiczen na zaburzenia apetytu... dziekuje za odp.
napisał/a: roslinka 2012-08-07 18:32
A jesli chodzi o przystawienie do piersi to te problemy byly w pierwszych dwoch miesiacach, potem juz wszystko sie ulozylo. Powrocily wraz z brakiem apetytu.