Borelioza

napisał/a: krysia7 2006-08-28 19:33
Witam! Mam pytanie: czy obowiązkiem lekarza na pogotowiu jest po usunięciu kleszcza przepisanie pacjentowi antybiotyku przeciw chorobie boreliozie?
U mojego męża lekarz po 10 dniach od usunięcia kleszcza przez lekarza na pogotowiu stwierdził pierwszy etap boreliozy i powiedział, że powinien dostać antybiotyk już gdy zgłosił się na pogotowie.
napisał/a: plb1985 2006-09-02 04:42
nie, po usunięciu kleszcza zazwyczaj nie ma żadnych wskazań,aby zastosować antybiotyki; można jedynie skierować na badania p/boreliozie; zalecane jest natomiast obserwacja miesjca po kleszczu - jeżeli się pojawi rumień - wtedy przypisuje się antybiotyki i rozpoczyna leczenie w kierunku boreliozy
napisał/a: Na_Lesnik 2008-04-30 05:22
Antybiotyk po usnieciu kleszcza nie jest obowiazkowy, ale jest wtedy wskazana wzmozona czujnosc przez kolejny miesiac. Nie kazdy kleszcz musi zakazic, ale niektore moga zarazic nawet bardzo szybko jezeli maja bakterie w sliniankach. Wiekszosc kleszczy ma jednak bakterie w ukladzie pokarmowym. W tym ostatnim przypadku zakazenie nastapi dopiero po dluzszym zerowaniu przekraczajacym 24 godziny.
Antybiotyk nalezy wdrozyc natychmiast jezeli pojawi sie rumien w miejscu ukaszenia (tzw starcza strzelnicza) i/lub pojawia sie objawy grypowe w ciagu 30 dni od ukaszenia. Czasami rumien paradoksalnie moze pojawic sie w innym miejscu niz ugryzl kleszcz lub nawet moze byc tych rumieni wiecej. Jezeli rumien jest nietypowy to decyzja nalezy do lekarza. Pewnie lepiej sie jednak przeleczyc, ale tez pacjent musi sie wypowiedziec na ile chce ryzykowac.

Ale uwaga mozna tez zachorowac nie majac rumienia wcale. Wlasciwie polowa zakazen przebiega bez rumienia.

Wyjetego kleszcza mozna zachowac, aby pozniej go ewentualnie wyslac na badania genetyczne czy mial w sobie zarazki boreliozy. Zywego mozna przechowywac np w fiolce lub sloiku. Kleszcze sa zywotne i zapewniam, ze bedzia tam dlugo zyl nawet bez powietrza.
Jezeli kleszcz jest martwy to albo go zamrozic (np przylepic tasma do kawalka papieru by sie nie zgubil) albo zatopic w spirytusie.
Chodzi o to aby gnicie nie zniszczylo DNA.

Badania sugeruja, ze mozna podawac 100 lub 200 mg doksycykliny po kazdym ukaszeniu kleszcza. W ten sposob szansa na borelioze ulega zmniejszeniu o 50%. Jednorazowa dawke doksycykliny mozna podawac nawet dzieciom. Wtedy bedzie to raczej 100 mg. Warto przed sezonem poprosic lekarza o recepte na kilka tabletek doksycykliny dla siebie i rodziny wlasnie na wypadek jak kleszcz kogos ugryzie.

Jezeli pojawi sie rumien albo wystapi 'grypa' to jak najszybciej nalezy wdrozyc doksycykline zwykle 400 mg dziennie dla doroslego przez 4-6 tygodni. Gdyby objawy nie zniknely to leczenie nalezy jeszcze przedluzyc tak aby objawy zniknely plus maly zapas. U dzieci stosuje sie raczej albo amoksycykline albo azithromycyne lub jedno i drugie na raz.
A to dlatego, ze doksycyklina uszkadza u dzieci zeby jezeli jest stosowana dluzej. Dzieci leczy sie tez tak samo dlugo jak doroslych tzn 4-6 tygodni lub dluzej jezeli sa objawy i trudno przechodza.
napisał/a: fettsack 2009-04-25 10:37
Witam

Przed kilkoma dniami ugryzly mnie 4 kleszcze ktore usunelem po powrocie do domu , miejsca w ktorych sie znajdowaly zdezynfekowalem spirytusem.
Na drugi dzien dostalem goraczki (39°C) i silnych boli glowy oraz objawow takich jak przy grypie , rumien sie nie pojawil w zadynm miejscu . Jeszcze tego samego dnia otrzymalem antybiotyk (augmentin 1g ,3 x dzienie) .
Minelo w sumie 5 dni od ukaszenia kleszczy , pomimo sporej juz dawki antybiotykow ktora przyjelem utrzymuje sie stan podgoraczkowy . Po niedzieli zamierzam zrobic testy na borelioze i w sumie z nadzieja ze to nie ta choroba , tylko jakas faktycznie grypa bo akurat panowala u nas dosyc silna grypa , zbiegiem okolicznosci moze sie tylko okazac to , ze przy okazji pogryzly mnie te kleszcze w lesie :/ ..siedze tak i przemyslam i prawde "mowiac " zmartwiony tym wszystkim jestem .

pozdrawiam Marek

Ps; Juz tak dla smiechu dodam , bo sobie wlasnie przypomnialem , ze w tym samym lesie pogryzly mnie kieds pszczoly , wiecej tam nie pojde :D
napisał/a: anka802 2009-06-21 14:26
Witaj, jeśli chcesz sobie jeszcze poczytać o leczeniu boreliozy (i ogólnie o tej chorobie też) to polecam http://abcborelioza.pl/leczenie-boreliozy
Pozdrawiam
napisał/a: Stefenn 2009-09-06 12:14
Czy Alveo pomogło? Dobrze nawijasz bo go rozprowadzasz.Ostrzegam tych którzy maja odstawić leki i zabiegi i zaufać że alveo po kilku m-c ich uratuje przed rakiem lub inymi ciężkimi zchorzeniami.
napisał/a: Margol 2012-09-26 11:16
Warto zgłosić się na badania, w Krakowie dr Grażyna Więcek zajmuje się leczeniem boreliozy. Na dowód tego wrzucam linka: http://www.rehabilitacje.home.pl/Kreator1/borelioza/
napisał/a: AndyPSV1 2013-01-09 08:15
Jedyne skuteczne leczenie na boreliozę do daty

Nowe naturalne lekarstwo (zioło, jego część: nie nie jest to andrographis paniculata, resveratrol, enzymy czy sarsaparilla), jakie kazdy przeoczyl - zostalo opisane w ksiazce

Leczy neuroborelioze.
Antybiotyki nie powoduja jej usuniecia, ani ziola zawarte powyzej. Jesli nie wierzycie w powyzsze to odstawcie je. Wiem, bo jestem chory (jeszcze).

Pozdrawiam
napisał/a: mmmaciek 2013-07-24 18:19
AndyPSV napisal(a):Jedyne skuteczne leczenie na boreliozę do daty

Nowe naturalne lekarstwo (zioło, jego część: nie nie jest to andrographis paniculata, resveratrol, enzymy czy sarsaparilla), jakie kazdy przeoczyl - zostalo opisane w ksiazce

Leczy neuroborelioze.
Antybiotyki nie powoduja jej usuniecia, ani ziola zawarte powyzej. Jesli nie wierzycie w powyzsze to odstawcie je. Wiem, bo jestem chory (jeszcze).


Pisz, pisz, pisz - jak ono się nazywa, którą część się stosuje i w jakie postaci można przygotowywać do spożycia?

Pozdrawiam serdecznie, Mmmaciek
napisał/a: mike3mz 2013-07-25 16:19
Słyszałem, że w Bydgoszczy w sanepidzie można zrobić badanie na boreliozę i kleszcza tez zbadać, ale nie wiem nic więcej…
napisał/a: mike3mz 2013-07-25 16:21
13.08.2013 roku odbędzie się w Sanepidzie Akademia Zdrowego Życia, na której m.in. będzie można porozmawiać z diagnostami laboratoryjnymi nt. diagnostyki BORELIOZY. Poza tym od 01.09.2013 będzie istniała możliwość diagnostyki kleszczy usuniętych z miejsca wkłucia na obecność boreliozy metodą PCR. Podaje link: http://www.pwisbydgoszcz.pl/?cid=764. Tyle sie dowiedziałem. jak masz wątpliwości to warto się wybrać!
napisał/a: AnkaKochanka 2013-07-29 17:03
Na przyszłość: W aptece są gotowe zestawy z pompką. Wysysasz z niej powietrze, przykłądasz na kleszcza i puszczasz. Wtedy to mocno zasysa kleszcza do środka. Zamykasz i wysyłasz pod adres dołączony do zestawu. Czekasz i otrzymujesz listownie wynik testu czy kleszczu był nosicielem.