BORELIOZA, A STAWY

napisał/a: fiesta3 2012-03-21 00:08
Witam,

Zadam pytanie krótko, bo myślę, że rozpisywanie się teraz nie ma sensu. Czy bóle stawów (biodrowych) przy boreliozie musi się wiązac z obrzękiem tegoż stawu?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Z góry bardzo dziękuję
napisał/a: loni1 2012-03-21 10:13
Z tego co ja się orientuję to obrzęku być nie musi, gdyż bóle przy boreliozie mają często podłoże neuropatyczne.

Zobacz:
"Kilka uwag o boreliozie stawowej
Bardzo często zgłaszaną skargą są bóle stawów.Rzadko kiedy są to bóle jednego stawu, jeśli ktoś ma boreliozę.Są to bóle zmienne,napadowe i najczęściej wielostawowe. Aby mówić o zapaleniu stawu wywołanym jakimś zakażeniem, staw powinien być zmieniony:obrzęknięty,zaczerwieniony,bolesny,z ograniczoną ruchomością i wzmożonym często uciepleniu. Najczęściej jednak pacjenci -chorzy na boreliozę skarżą się tylko na silne dolegliwości bólowe ze strony różnych stawów. Często nie oznacza to,że jest per se zakażenie owych stawów.To,ze nas boli jakiś staw,może wynikać:a/w stawie doszło do jakiegoś procesu patologicznego, np zerwanie ścięgna,skręcenia czy zakażenia lub b/sam staw nie jest uszkodzony, tylko uszkodzone są nerwy unerwiajace-w uproszczeniu-ów staw.Jeśli jest ta druga okoliczność, czyli uszkodzone są nerwy unerwiające staw, mówimy wtedy o tzw bólach stawowych neuropatycznych czy też o polineuropatycznych(często opisywanych w cukrzycy). Takie właśnie bóle najczęściej są spotykane w boreliozie.W takich bólach neuropatycznych bardzo ważne jest przyjmowanie witamin z grupy B,zwłaszcza B1,B2,B6 i B12, które są niezbędne do prawidłowej funkcji naszych nerwów. Ponadto ulgę przynosi przyjmowanie kwasu alfa-liponowego(Alanerv,Liponex,najtaniej wychodzi przyjmowanie oleju lnianego). Sa różne preparaty wit z grupy B, jednak najlepiej przyjmować je w postaci iniekcji domięśniowych np 1 czy 2 x w tyg, bowiem wiele preparatów doustnych nie ma wit B12, która jest bardzo słabo przyswajalna drogą pokarmową.
Poniżej link do pracy prof S Donty,eksperta ILADS-proszę wczytać się, on wyraźnie podaje,ze w boreliozie dominują bóle stawowe neuropatyczne:
http://borelioza.org/materialy_lyme/p-tlumaczenie.pdf
piotrek kurkiewicz"


źródło: http://kleszcze.edu.pl/blog-borelioza-pytania-i-odpowiedzi-lekarza-ilads-t377-40.html
napisał/a: fiesta3 2012-04-03 13:34
Niestety, znowu wracam do tematu.
Otóż, miałam robione najróżniejsze badania, niestety nic nie wyszło, a ból jaki jest taki jest, a co więcej :rzuciło" się jeszcze na ramię i nadgarstek. Lekarz stwierdził, że to niedobór kolagenu, zalecił branie suplementów, a najlepiej jedzenie żelatyny w dużych ilościach. Postanowiłam poszukać czegoś na własną rękę, ale z wege rzeczy udało mi się znaleźć tylko glukozaminę plus.
Stąd moje pytanie-czy wiecie czy są może jakieś produkty odbudowujące chrząstkę stawową i jednocześnie są wege? Suplementy, jedzenie, cokolwiek.
Będę wdzięczna za pomoc.