Bóle w klatce i wysokie ciśnienie

napisał/a: erwinsans 2013-01-08 18:03
Witam

Dzisiaj w pracy zaczęło mnie boleć w klatce piersiowej ( określił bym to mianem nerwobólów ) i wszystko by było okej ale zaczął mi drętwieć palec lewej reki więc udałem się do lekarza. Zrobiono mi EKG oraz zbadano ciśnienie ................ ciśnienie 170/110 i puls 89, w ekg w miarę wszystko okej tylko lekarz coś wspomniał, że załamki T są jakieś ujemne zlecił mi badania + rtg kręgosłupa odcinka górnego. Mam pytanie po przepisał mi i mam brać po 1 tabletce na dobę bisocard + telmizek 40 mg i moje pytanie jest natępujące czy te leki brać ? skok ciśnienia mógł być tle nerwowym jednorazowe a każe mi brać te tabletki .. czy nie powinien się powstrzymac do momentu wyników ? co oznacza te ujemne T ? dodam, że to nie był kardiolog tylko lekarz rodzinny.
napisał/a: FizjoBartek 2013-01-09 15:21
Witaj,
Bisocard jest lekiem z grupy beta-blokerów działających na zasadzie zmniejszania podatności na działanie adrenaliny przez receptory znajdujące się np w naczyniach krwionośnych. Działa obniżając ciśnienie krwi oraz zmniejszając częstotliwość pracy serca.
Twoje ciśnienie 170/110 jest dosyć wysokie dlatego zapisanie Bisocardu wydaje się uzasadnione.
Telmizek to z kolei lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny który również stosuje się w nadciśnieniu. Absolutnie nie namawiam Cię do powstrzymywania się przed braniem tego leku, ale dodam tylko tyle, że niektóre inhibitory konwertazy angiotensyny wykazują swoje właściwie działanie nawet po dwóch tygodniach od momentu przyjęcia. Warto się tu zastanowić i skonsultować to najlepiej z kardiologiem lub hipertensjologiem.
Odwrócony załamek T świadczy często o zawale serca lub przeciążeniowym przeroście komory serca.
Sprawdź to jak najszybciej!
napisał/a: erwinsans 2013-01-09 15:58
Dzięki za informację

Jutro będę miał wszystkie wyniki moczu + morfologia i wiele innych + rtg kręgosłupa + odcinka szyjnego i z tym najpierw udam się do ogólnego a potem do kardiologa.
Tabletek nie biorę sprawdzam ciśnienie i max mam 140/90 i na zmiane 130/80
napisał/a: FizjoBartek 2013-01-09 16:40
Zatem takie ciśnienie jest w granicy górnej normy ciśnienia prawidłowego i faktycznie jego leczenie nie jest konieczne.
Rozważyłbym jednak przyjęcie choćby jednego z leków gdyż poza zwalczaniem nadciśnienia mają one również zastosowanie w leczeniu choroby niedokrwiennej serca, a odwrócony załamek T może o tym świadczyć.
napisał/a: erwinsans 2013-01-09 17:46
Teraz ciśnienie mi się wacha od 140/90 do 150/94 i miałem lekki ból głowy. Podjąłem decyzję że do momentu wizyty będę brał tylko ten: Bisocard. Czy 150/100 to już jest mowa o leczeniu ?
bo zaczęło mi skakać raz 140/90 raz 147/94 i w tych granicach cały czas.
napisał/a: erwinsans 2013-01-09 17:49
Czy w takiej sytuacji brać te leki dwa ?
Ciśnienie mierze na ciśnieniomierzu nadgarstkowym automatycznym.
napisał/a: FizjoBartek 2013-01-09 19:35
Ciśnienie na nadgarstku jest zwykle niższe niż to mierzone na ramieniu.
Co do tych leków, mimo wszystko polecę Ci je wziąć zapobiegawczo dopóki nie zostanie dokładnie zdiagnozowany Twój odwrócony załamek T.
napisał/a: erwinsans 2013-01-09 19:35
Wziąłem obydwie i teraz mam ciśnienie 120/80
napisał/a: erwinsans 2013-01-09 19:38
Miałem robione badania moczy, morfologia 26 parametrów, sód, potas, magnez, tsh, cholesterol i wiele wiele innych + rtg kręgosłupa i odcinka górnego kręgosłupa czy z tych wyników powinno już coś wynikać ? Z wynikami pójdę do ogólnego i kardiologa żeby poznać dwie opinie.
napisał/a: FizjoBartek 2013-01-09 19:41
Oczywiście, badania które wymieniłeś używa się do diagnozowania nadciśnienia tętniczego.
Nie zapomnij idąc do kardiologa wziąć badania EKG które Ci wykonano.
napisał/a: erwinsans 2013-01-09 19:48
Dzięki za pomoc.
Oczywiście poproszę ogólnego o wyniki badań i ekg celem konsultacji z kardiologiem.
napisał/a: FizjoBartek 2013-01-09 19:49
Życzę powodzenia i dużo zdrowia :)