bole podbusza

napisał/a: takaja 2007-12-08 15:14
od pol roku mam coraz silniejsze bole podbrzusza, ktorym towarzysza zaparcia.myslalam, ze mam cos nie tak z narzadami rodbymi, ale mialam usg i wszystko jest oki.jakie badanie powinnam jeszcze przeprowadzic?mam 16 lat
napisał/a: Teodor M 2007-12-08 20:31
Powinnaś dostać skierowanie do gastrologa lub gastroenterologa. A on powinien zacząć od badania kału na pasożyty, bakterie, grzyby itp., oraz na krew utajoną. Jeżeli to wszystko wyjdzie OK, to wtedy są następne badania już bardziej inwazyjne. Zresztą dobry specjalista będzie wiedział jak sie za to zabrać.

Ale trzy ważne sprawy:

1) Upieraj się u lekarza POZ aby dał Ci skierowanie do specjalisty. Lekarze pierwszego kontaktu często chcą to leczyć sami, a równie często kiepsko się na tym znają. Najchętniej wszystko tłumaczą stresem lub IBS-em. W ten sposób czasami ludzie chodzą latami niezdiagnozowani. A tutaj jest potrzebny cały ciąg badań w odpowiedniej kolejności, aby po kolei wykluczać możliwe powody takich objawów.
2) Jak już będziesz u specjalisty gastro, to też pilnuj, aby zaczął od badań tych nieinwazyjnych, laboratoryjnych o których pisałem powyżej. Bo ci specjaliści z kolei chętnie zaczynają od rektoskopii lub kolonoskopii, a powinni najpierw wykluczyć bardziej prozaiczne przyczyny takich objawów.
3) dopiero jeżeli specjalista zrobi wszystkie możliwe badania jelit, te laboratoryjne i te bardziej poważne jak kolonoskopia z wycinkami na hist.-pat. i we wszystkich wyjdzie OK, to dopiero wtedy można podejrzewać, że może to być IBS, czyli zespół jelita drażliwego, czyli choroba czynnościowa jelit. Niestety dość często nawet specjaliści gastro nie robią wszystkich badań i zostawiają pacjenta z diagnozą IBS. Dlatego poszukaj naprawdę dobrego gastroenterologa, który na codzień zajmuje się leczeniem takich przypadków w dobrym szpitalu.

No i sama też musisz obserwować kiedy te bóle bardziej się nasilają, czy da się zaobserwować jakiś związek między tym co jesz a nasileniem objawów, czy nie towarzyszą temu inne dolegliwości jak np. bóle stawów, problemy z oczami, czy jakiekolwiek inne. W przypadku problemów z jelitami to wszystko może mieć wspólną przyczynę i dobry specjalista będzie potrafił wyciągnąć z tych Twoich obserwacji odpowiednie wnioski.

Musisz to konsekwentnie wyjaśnić, bo trwa to już dość długo, a może to być sprawa łatwa do wyleczenia, lub coś bardziej poważnego, czego oczywiście nie życzę. Sam mam problemy z jelitami już kilkanaście lat i stąd moje spostrzeżenia.

Pozdrawiam
napisał/a: takaja 2007-12-09 06:46
dziekuje b.za odp:)
musze sie wybrac do lekarza rodzinnego po skierowanie na badania moczu,krwi i kalu,jezeli beda ok,to pujde do szpitala:/ na dalsze diagnozowanie
czy takimi objawami moga byc:lamliwosc paznokci,wypadajace wlosy,tluszczyk wokol talii(jestem osoba szczupla)?
boli mnie w noc,dzien,bez wzgledu na wszystko...
i ostatnio odczuwam klucie w lewym boku, powyzej pepka
napisał/a: ela.66 2007-12-09 12:41
Co prawda mam 52, (też niepokkoiły mnie bóle w podbrzuszu, "ściąganie" nad pępkiem)- rada lekarza Ibuprom bo Paracetamolu nie toleruję. . USG jamy brzusznej OK. Dopiero gdy trafiłam przez przypadek do innego internisty (poszłam po leki) zainteresował go wysoki poziom D-dimerów. Stwierdził, że zostało jedno nie przebadany żołądek. Skierowanie na badanie kału na krew utajoną. Wynik dodatni (dobre samopoczucie, bóle przeszły i nie wracają od września). Mam skierowanie do gastrologa. Ale na razie nie ma zapisów i czekam do stycznia, potem na wizytę. Dziwi mnie jedno, że nie miałam żadnych badań krwi w tym kierunku. Stwierdzona torbiel na nerce, a żadnych analiz wydolności nerek ????
Jedna rada pytać o wszystko i powoli "wymuszać" dalszą diagnostykę.
Życze powodzenia.