Bóle kości,stawów po anginie

napisał/a: LadyHekate 2011-12-13 20:00
Witam!
otoz miesiac temu zachorowalam na angine. mialam powiekszony prawy migdal i dostalam erytromycyne. Bol gardla minal po jakis 3 dniach zazywania antybiotyku, jednak jakis tydzien pozniej zaczelam czuc bole w kosciach- np bol nadgarstwa promieniujacy do palcow, bol calych nog, bol lokci i jakby bicepsow.
zaniepokoilam sie tym i poszlam do lekarza- stwierdzil,ze to przejsciowe po anginie i minie ,kazal zazywac paracetamol- mieszkam w Anglii...
bol wcale nie przeszedl...boli mnie tak ponad 3 tygodnie czasem w ogole tego nie czuje,a czasem czuje wszedzie takie lamanie jak na grype- ciezko to opisac. ponadto od 3 dni boli mnie czolo i skronie przy poruszaniu-jakby zatoki, jednak kataru nie mam.
zrobiono mi badania krwi. wyniki przedstawiam ponizej :
moje wyniki badan:
biale krwinki 6.0 10*9/L (4.0-11.0)
czerwone krwinki 5.20 10)12/L (3.00-5.8)
stezenie hemoglobiny 14.2g/dL (11.5-16.0)
Hematokryt 0.44 l/L (0.3-0.5)
srednia objetosc komorek 84.2 fL (79.0-99.0)
sredni poziom komorek hemoglobiny- 32.4 g/dL (31.6-36.5)
liczba plytek krwi obserwowana-326 10*9/L (150.0-450.0)
liczba neutrofili-3.45 10*9/L (1.7-7.5)
liczba limfocytow- 1.87 10*9/L (1.0-4.5)
liczba monocytow obserwacja- 0.56 10*9/L (0.2-0.8)
liczba eozynofili-obserwacja; 0.01 10*9/L (0.0-0.5)
liczba bazofili- 0.08 10*9/L (0.0-0.1)

OB- 2 mm/h (1.00-12.0)
CRP - <5mg/L (<=5.0)
stezenie kreatyniny w surowicy: 73 umol/L (44.0-133.0)
Współczynnik przesączania kłębuszkowego- 87 mL/min/1.73m2

proby watrobowe

poziom albuminy: 51g/L (35.00-50.0) <- powyzej
poziom bilurbiny: 9umol/L (<=21)
poziom fosfatazy zasadowej w surowicy- 78 iu/L (20.0-130.0)
ALT/SGPT poziom- 14iu/L (<=41.0)
mocznik i elektrolity

mocznik- 2.0 mmol/L (2.5-7.8) - ponizej normy
poziom sodu- 141 mmol/L (133.0-146.0)
poziom potasu- 4.1 mmol/L (3.5-5.3)

Czynnik reumatoidalny:
napisał/a: delinka79 2011-12-13 21:13
Witam
Na pani miejscu skonsultowała bym to jeszcze z laryngologiem , niech oceni migdały, być może wymaz z gardła na paciorkowce - można oznaczać ASO ale to sprawa poglądowa tylko bo nie rozróżnia czy jest obecnie kontakt z paciorkowcem czy był kontakt z paciorkowcami .paciorkowce które powodują anginę jak to się mówi ''liżą stawy '' , może być też tzw. reaktywne zapalenie stawów po przebytej infekcji jeśli pomiędzy anginą a bólami stawów nie upłyneło wiecej jak 2 tygodnie , zwykle wtedy zajęte są stawy jednostronnie, asymetrycznie , więc pytanie dokładnie czy obustronnie bolą stawy? czy antybiotyk był wybrany do końca? Miałam podobny problem , bóle stawów całkowicie ustąpiły po usunięciu migdałków które ''siały '' zakażenie na stawy a wyniki też były w normie.
napisał/a: LadyHekate 2011-12-13 21:20
dziekuje za szybko odpowiedz- od czasu anginy minal juz prawie miesiac ,otoz bol jest rozny- lewa reka praktycznie nie boli, w prawej czuje bol promieniujacy czasem az ciezko rozroznic czy to staw,kosc,czy miesien...
nogi bola obydwie raz jednoczesnie,raz jedna raz druga... czasem w ogole nie czuje w nich bolu...
antybiotyk bralam do konca, jednak w mniejszej dawce niz zalecal lekarz- bo mialam po nim silne bole zoladka, wiec zamiast 8 tabletek dziennie bralam 6...i to byl chyba blad...

czy jesli powodem sa te paciorkowce to w wymazie z gardla beda obecne?
i czy moga one tam siedziec,a ja nie odczuwam ze strony gardla zadnych dolegliwosci?
napisał/a: delinka79 2011-12-14 06:52
oczywiscie ze moze byc nosiielswto paciorkowcow bez aktualnej infekcji
napisał/a: LadyHekate 2011-12-14 12:54
czyli jesli poprosze o wymaz to jesli one sa przyczyna to wyjda w wymazie??
tutaj w Anglii to ja musze lekarzowi sugerowac badania,bo oni najchetniej daliby paracetamol i good-bye... ;/
tak mnie tu to irytuje....
w dodatku teraz czuje bol glowy i jak z zatok mi splywa po gardle wydzielina... :| a kataru nie mam...
a migdal ktory byl chory podczas anginy dalej jest powiekszony,ze widac go gdy otworze usta,jednak nie tak znacznie jak byl wtedy.

czyli najlepiej jest zrobic wymaz z nosa i gardla? bo ASO nie chcieli mi tu zrobic-mowili,ze to nie potrzebne...

bardzo dziekuje Pani za pomoc, bo mam 6 miesieczna Coreczke i z tym bolem czasem jest ciezko sie Nia zajmowac...
napisał/a: delinka79 2011-12-14 13:15
najlepiej wizyta u laryngologa zeby ocenil te migdaly , wymaz jak sa paciorkowce to poakze , aso tak jak pisalam nie rozroznia czy jest kontakt z pacirkowcami aktualny czy byl w przeszlosci
napisał/a: LadyHekate 2011-12-14 16:29
czy jesli wykaze paciorkowce to lekarz znow poda mi antybiotyk? czy wtedy moze to usunac ten bol kosci ??
jak doraznie moge sobie pomagac na ten bol ?
napisał/a: delinka79 2011-12-14 18:16
jak nie ma obecnej aktualnej infecji to bez antybiotyku, na bole kosci jaki elk przeciwzapalny naprosen czy ibuprofen moze byc w masci
napisał/a: LadyHekate 2011-12-14 18:47
wiec jesli w wymazie wyjda paciorkowce to jak je wyeliminowac bez antybiotyku?
chcialabym zeby ten bol kosci ustapil.
chcialam jeszcze zapytac czy zapalenie zatok rowniez wywoluja paciorkowce?
napisał/a: delinka79 2011-12-14 19:01
tez moga wywolac zapalenie zatok , najepiej usunac migdaly aleto wszystko dodecyzji laryngologa
napisał/a: LadyHekate 2011-12-16 14:34
lekarz rodzinny nie skierowal mnie do laryngologa-jedynie d oreumatologa, wizyte mam miec za miesiac...
ten bol stawow promieniuje mi na cale konczyny :( nie wiem jak sobie pomoc.
przepisali mi ibuprofen w zelu 5% i jakies przeciwbolowe...
mam jeszcze pudelko erytromycyny 250mg 24 tabletki ale nie wiem czy to moze cos pomoc?

wykonano mi badanie ASO-wynik ma byc we wtorek, ale stwierdzili,ze wymazu z gardla oni nigdy nie robia ;|-ANGLIA ;/

co jeszcze moge zrobic?
napisał/a: delinka79 2011-12-16 18:15
zeby wyslac do reumatologa u nas potrzeba zrobic crp , ob , morfologie , czynnik reumatoidalny i zdjecia bolacych stawow, nie wiem jak jest w anglii, szczerze powiem ze ja tez z bolacym stawem zostalam wyslana do reumatologa, ktory zalecal moczenie stopy w wodzie z sola .....a potem i tak sama studjujac juz doszlam do wniosku ze to zadne sprawy reuamtologiczne a przyczyna bolesnych stawow sa migdaly i laryngolog to potwierdzil , usuniete, stawy przestaly bolec jak reka odjal , nie musi oczywiscie tak byc w twoim przypadku ale nalezy zawsze pamietac o sprawdzeniu migdalow przy bolach stawow