Bole jelit po prawej stronie, zaparcie, stres...

napisał/a: cabbage1 2014-08-05 13:00
Dzien dobry,

po krotce opisze moj problem, z gory przepraszam za brak polskich znakow, ale jestem aktualnie w pracy.

Okolo miesiaca temu zaczely sie moje dolegliwosci. Najpierw bylo to klucie w prawym dole biodrowym i kolo pepka. To takie uklucia, jakby igielka, trwa to chwileczke, do 5 min maksymalnie, a potem spokoj i znowu powroca za jakis czas, nieregularnie. A czasami troche wyzej uczucie kolki. Pierwsza rzecz, ktora podejrzewalam, to wyrostek. Potwornie sie balam. Jednak na poczatku nie poszlam do lekarza, dopiero po 2 tygodniach zbadal mnie chirurg. Wykluczyl wyrostek, twierdzac, ze nie mam tzw.ostrego brzucha, nie ma tez objawow wyrostka. Poniewaz w ostatnim czasie mialam duzo stresow- poszlam do pracy, organizuje przeprowadzke i jeszcze sesja na studiach, stwierdzil, ze albo mam zaburzenia czynnosciowe albo przemeczenie. Doradzil wziac cos uspokajajacego i no-spe przez 3 dni, a po pracy jezdzic na rowerze. No-spy nie wzielam, ale na rowerze jezdze, biore tez Neopersen, gdy czuje zdenerwowanie, pije herbate z rumianku, biore Iberogast. Ostatni tydzien- klucia byly, sporo wzdec, ale nie bylo problemow z oddaniem stolca. Wczoraj zaparcie- stolcu malo, trudna defekacja, dzis to samo. Jadlam sporo owocow, a mimo tego... Denerwuje sie i znowu pojawia sie lek- zaparcie moze zrobic wyrostek itd, w efekcie boli mnie glowa, zle sie czuje i trace apetyt, pewnie z nerwow, gdyz podobnie w dniu wizyty u chirurga nie mialam apetytu, a wrecz nudnosci mialam.

Czy powinnam udac sie do gastrologa? Czy to nerwica, IBS? Momentami az chce mi sie plakac ze strachu, a musze siedziec w pracy. Cala uwaga skupiona na odczuciach z okolic brzucha...

Dodam, ze ostatnio mialam tez nieregularne cykle- podejrzewam, ze z nerwow. Mam 25 lat.
napisał/a: Konstans 2014-08-05 14:24
Witaj,
takiego kłucia nie można lekceważyć i choc chciałabym Cię pocieszyć mówiąc, ze to wynik tylko stresu, tego nie powiem. Bo stres tak sie "nie zachowuje", a przynajmniej nie w pojedynkę. To zespół objawów, gdzie u Ciebie z pewnością związane jest to z jakąś dysfunkcją jelit, być może niedrożnością woreczka czy wątroby. Plus czynnik zapalny - stres oraz niewłaściwa dieta (która byc może równiez stymuluje złe samopoczucie). Nospa pomoże Ci w takich chwilowych kłuciach, jednak jak sama zauważyłaś tylko na chwilę. Bo przyczyna tkwi nadal - nie leczona, nie zdiagnozowana. A dodatkowe odczucia o jakich wspominałas , jak nudności, brak łaknienia, wzdęcia, zapracia to objawy dużo mówiące o problemach około-jelitowych. Nie związanych ze stresem.
Idź do gastrol. ale wcześniej idź do lekarza rodzinnego, by dał Ci skierowanie na morfol., próby wątrobowe, fosfatazę alkaliczną, bilirubinę, ob, tsh.
Jesli masz prace siedzącą to tez nie pomaga Ci, jak sama sie domyślasz. Zatem dodatkowy ruch jest jak najbardziej wskazany. Ale tez nie forsowny.
A tymczasem wyklucz całkowicie z diety nabiał, kakao (czekoladę),jajka,strąki, warzywa wzdymające,ostre przyprawy i przetworzone produkty. Gotuj sobie sama i jedz to, czego jesteś pewna.
Pozdrawiam :)
napisał/a: cabbage1 2014-08-05 14:46
Dzieki za odpowiedz.

Co do jedzenia- wykluczylam mleko, to tez mi polecil chirurg. Czekolady nie jem. Raczej wzdymajacych potraw tez nie. Niestety obiady jem w pracy, co jest problemem troche. Moze przejde na jedzenie w domu, tyle, ze to bedzie troche pozno.

Robilam morfologie 3 tygodnie temu- byla w normie. OB tez. Natomiast pozostalych badan nie.
napisał/a: Konstans 2014-08-05 15:22
cabbage napisal(a):Dzieki za odpowiedz.

Co do jedzenia- wykluczylam mleko, to tez mi polecil chirurg. Czekolady nie jem. Raczej wzdymajacych potraw tez nie. Niestety obiady jem w pracy, co jest problemem troche. Moze przejde na jedzenie w domu, tyle, ze to bedzie troche pozno.

Robilam morfologie 3 tygodnie temu- byla w normie. OB tez. Natomiast pozostalych badan nie.


To koniecznie zrób pozostałe. Nawet nie wiesz jak dużo mogą powiedzieć o Twoim stanie zdrowia. Nie sa drogie, więc mozesz je zrobic sama, jesli Twój lekarz nie zechce dac Ci skiero. Natomiast jesli tam wyjdzie ok. to problem leży w diecie, stresie ale to rozmowa na dalszy etap :)
Najpierw zrób badania i głowa do góry !!!
Pozdrawiam :)
napisał/a: Ell 2014-08-08 16:10
morfologia czesto nie pokaze, co sie dzieje w jelicie.

Ja mialam tez klucia i do dzisiaj mam morfologie idealna, nawet ob, crp, a dopiero kolonka pokazala stan zapalny jelit.
napisał/a: Konstans 2014-08-08 16:42
Ell napisal(a):morfologia czesto nie pokaze, co sie dzieje w jelicie.

Ja mialam tez klucia i do dzisiaj mam morfologie idealna, nawet ob, crp, a dopiero kolonka pokazala stan zapalny jelit.


Podobnie jak u mnie. Parametry mofro w normie, stan faktyczny - pozostawiający wiele do życzenia.
Pozdrawiam :)
napisał/a: cabbage1 2014-08-12 12:10
Dzisiaj dalam kal do badania, ale niestety dostala sie do niego woda i mocz i musze dac drugi raz...

za 9 dni mam wizyte zamowiona u gastroenterologa.

Obecnie klucia sie zmniejszyly, ale sa jeszcze gazy, klucia czasami oraz wyproznienie w dziwny sposob- to znaczy nie jest to zaparcie, ani nie jest to typowa biegunka. Musze isc czasami 2-3 razy, ale konsystencja jest taka nie zaparciowa ale tez nie biegunkowa i ilosci sa normalne, jakbym to zsumowala. Rano ciezko sie wyproznic, a potem jest wlasnie "dorabianie". No i zapach nieprzyjemny...
napisał/a: forgetmenot2 2014-08-19 14:44
Można by też zrobić usg jamy brzusznej. Często problemy z innymi narządami znajdującymi się w jamie brzusznej mogą się tak objawiać, dając takie niewyraźne objawy, bóle, niekoniecznie w miejscach gdzie te narządy się znajdują.
napisał/a: forgetmenot2 2014-08-19 14:45
No i moim zdaniem, oprócz tych badań co tam były wymienione wyżej, to nie zaszkodziło by też zrobić podstawowego badania moczu.
napisał/a: ewel86 2014-08-28 20:53
popierwsze - za duzo stresu:) częśc tych objawów może byc spowodowana tym, ze za bardzo się denerwujesz... ja bym polecała oczyszczenie oeganizmu z toksyn. to mega pomaga, nie tylko na dolegliwości ze strony układu pokarmowego... w lalba vita robią hydrokolonoterię, zabieg sprawdzony, skutkuje lepiej niż sobie mozna to wyobrażac!