Bóle głowy i nie tylko

napisał/a: dorotka26 2016-11-27 16:27
Witam. Mam problem z Moim dzieckiem, nie wiem już co robić gdzie iść. Specjaliści odsyłam do nowych specjalistów i tak w kółko. Może ktoś z was miał podobny problem ze swoją pociecha i będzie w stanie mu coś podpowiedzieć?
Zacznę od początku. Syn ma 5,5 roku. Od 1,5 roku boli go glowa (dokładnie na czole między oczami, tam jest umiejscowiony ból). Z czasem coraz częściej głową zaczęła boleć. Zaczęły temu towarzyszyć wymioty. Doszło do tego że dzień w dzień go bolało.
Konsultacja okulistyczna jest wporzadku. Ma niewielka nadwzrocznosc ale to nie daje dolegliwości bólowych. Dalej. Trafiliśmy do szpitala na oddział neurologii dziecięcej. TK głowy nic nie pokazało. Rezonans zrobili i okazało się że ma zapalenie zatoki klinowej, wyrostka sutkowatego i przerosniety trzeci migdal. Odeslali nas do laryngologa. Po pół roku zrobili tk zatok i okazało się że zatoka klinowa jest czysta, ale ma zmiany na szczękowa lecz to nie daje dolegliwości bólowych. Wyznaczyli termin na wycięcie migdalka. Wycielismy i tu już rola laryngologa się skończyła. A głową wciąż boli. Trafiliśmy do pani doktor co zrobiła testy alergiczne, wyszło że ma alergie na mleko krowie, orzechy i ryby. Zostało to wyeliminowane z jadłospisu ale głową dalej boli. Następnie miał zrobione badanie ( nie pamiętam nazwy) gdzie wyszło że ma chorobę refluksowa przełyku. Dostaje leki. Ale głową wciąż boli. Przy okazji okazało się że ma powiększona sledzione która z wyniku na wynik wciąż rośnie. Byliśmy na zakaznym ale tu jest ok. Czekamy na gastroenterologa. I tyle. Głowa wciąż boli. Ja już nie mam sił, pomysłów co nowego, jakie badania. Wracamy znowu do neurologa ale szczerze nie wiem czy pomoże.
Ktoś miał choć trochę podobny problem do mojego? Bardzo proszę o pomoc, jakąkolwiek podpowiedź.
napisał/a: piotrosiama 2016-11-27 17:45
Było robione EEG mózgu ?
napisał/a: dorotka26 2016-11-27 19:51
Jeszcze nie. Wtedy nie było potrzeby bo wyszło zapalenie zatoki klinowej. Uznali że to jest ta przyczyna. Niestety okazało się że nie.
Teraz będę prosić o zrobienie tego badania.
napisał/a: Anna35 2016-12-11 20:15
Proponuję powtórzyć rezonans 3T albo 1.5T - ten drugi maszyną GE Electronics. Koniecznie z oceną przepływów (tzw. MR z opcją ANGIO). Może to coś wykaże. Punktowy ból głowy powinien pochodzić jedynie od patologii w zakresie głowy, ewentualnie od urazu. Czy dziecko miało uraz głowy lub kręgosłupa?

TK dobrze widzi struktury twarde, uwapnione - kości, zaś MR dobrze widzi tkanki miękkie.

Jak brzmiał dokładnie opis badania MR?

Równolegle zapisać dziecko na wspomniane wyżej EEG - koniecznie bez leków przeciwbólowych, jeżeli ból jest do wytrzymania. Niektóre mogą zaburzyć obraz w EEG.
napisał/a: dorotka26 2016-12-14 11:22
Byliśmy na EEG . czekamy na wynik. Nie był wtenczas na lekach, ale nie było badanie w fazie snu tylko w czuwaniu, więc pełna świadomość , oczy otwarte itd.
Jaki dokładny wynik Rezonansu?
"Badanie MR wykazuje obraz mózgowia i wewnątrzczaszkowych przestrzeni płynowych w granicach normy.
Zmian ogniskowych w mózgowi nie uwidoczniono.
W sekwencji DWI-EPI w obrębie mózgowia nie wykazano obszarów ograniczonej dyfuzji, w tym wczesnych zmian niedokrwiennych.
W sekwencji SWI nie wykazano cech przebyłego krwawienia śródmózgowego.
Prawidłowa struktura kory mózgowej i sygnału obu hipokampów.
Badanie angio-MR (TOF) wykazuje obraz tętnic wewnatrzczaszkowych w normie, bez cech tętniaka, malforacji naczyniowej jak też uchwytnych zaburzeń drożności naczyń.
pogrubienie śluzówki w lewobocznej części zatoki klinowej oraz dyskretny wysięk w komórkach powietrznych prawego wyrostka sutkowatego.
Przerost migdałka gardłowego."
Tak dosłownie to wyglada. Teraz zatoka klinowa jest czysta, migdał wycięty, głowa dalej boli. Co do urazów , takowych nie było, ani głowy, ani kręgosłupa
napisał/a: Anna35 2016-12-15 21:29
Jedyne co można tu zrobić to jeszcze dobrej rozdzielczości MR - wyżej poleciłam parametry oraz jeden aparat, który wiem z własnego doświadczenia, że daje wyraźne obrazy.

pogrubienie śluzówki w lewobocznej części zatoki klinowej - tu bym się skupiła oraz na możliwej neuralgii. Może ból pochodzi z zakończeń nerwowych we wskazanej okolicy.

Proszę mieć na uwadze, że dziś lekarze bagatelizują pacjentów - zarobią tyle samo niezależnie od tego czy się przyłożą do diagnozy czy nie. Dodatkowo rzadkością jest wychodzenie poza podręczniki i dokształcanie się. Część lekarzy nawet nie wie co to jest PubMed.

Jak często głowa boli? Cały czas? Coś go wywołuje - jakaś czynność, pozycja itp?

W ostateczności można zgłosić się ze skargą do Ministerstwa Zdrowia, przekazać im dotychczasową dokumentację, a oni ustalą kogo konkretnie powinna Pani odwiedzić.

Rezonans oczywiście koniecznie powtórzyć w innym miejscu. Oprócz dobrego sprzętu potrzebny jest jeszcze lepszy lekarz radiolog.
napisał/a: dorotka26 2016-12-18 12:41
Witam. Wtenczas wyszły problemy z tą zatoką klinową. Ale po pół roku miał zrobione tk zatok by zobaczyc dokładnie w jakim stanie jest ta zatoka to okazało się że juz nie ma tych zmian. Klinowa jest czysta, natomiast wyszły niewielkie zmiany na zatoce szczękowej, ale że one nie daja dolegliwości bólowych.

Jak głowa boli? W tym jednym miescu, bez wzgledu na pore, pozycję, pogode czy ciśnienie. Z bolami towarzyszyły wymioty, później nie, natomiast ostatnio znowu pojawiło sie wymiotowanie.

Skontaktowałam się z lekarzem telefonicznie co zlecił EEG , wynik jest dobry, z lekarzem bede sie widziec jutro i zobacze dokladnie wynik i dowiem sie co ten lekarz dalej planuje wzgledem mojego dziecka, jaka pomoc.
O ile jeszcze takową dostaniemy