Bolące nogi

napisał/a: rover1 2007-04-07 14:14
Mam 67 lat od pewnego czasu po chwili spaceru odczuwam ból w okolicach łydek po chwili odpoczynku mogę przejść następne 100 metrów. Nie mam żylaków. Co może być przyczyną takiego problemu?
napisał/a: klapouszek2 2007-04-07 22:37
Wydaje mi się, że cierpi Pan na tzw chromanie przestankowe - objaw chorobowy związany z niedokrwieniem kończyn dolnych. Podczas marszu chory odczuwa ostry ból na skutek zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego mięśni kończyn. Chwilowy odpoczynek powoduje ustąpienie dolegliwości i umożliwia kontynuowanie marszu. Odległość jaka dzieli dwa miejsca zatrzymania określamy jako dystans chromania. W związku z koniecznością częstego zatrzymywania się objaw ten nazywany jest również "objawem oglądającego wystawy sklepowe". W zależności od stopnia niedrożności i miejsca zwężenia tętnic, chory może odczuwać ból w całej nodze lub też tylko w łydce, udzie lub/i pośladku. Obecnie rozwija się metody farmakologicznego leczenia chromania przestankowego, mające na celu poprawę czynnościową (wydłużenie dystansu chromania). Polegają one na stymulacji angiogenezy, poprawie metabolizmu mięśni szkieletowych oraz modulacji czynności płytek krwi i śródbłonka naczyniowego.
napisał/a: rover1 2007-04-07 22:48
A jakie są możliwości leczenia?
napisał/a: klapouszek2 2007-04-07 23:19
leczenie farmakologiczne - glownie leki rozszerzajace naczynia krwionosne, przeciwagregacyjne i przeciwmiazdzycowe. Więcej może się Pan dowiedzieć z artykułów dostępnych tu:
http://www.mp.pl/artykuly/?aid=12172
http://www.mp.pl/artykuly/?aid=12861&spec=23
Tylko proszę pamiętać, że zdiagnozować powinien Pana lekarz i to najlepiej w osobistym kontakcie i po wykonaniu odpowiednich badań Ja tylko piszę co podejrzewam. Proszę więc udać sie do lekarza - on na pewno ustali też odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie i życze zdrowych i radosnych Świąt
napisał/a: Jaga20 2007-04-09 12:38
Czy to możliwe że na tą chorobe może chorować 20 latka ?? od jakiegos czasu mam podobny problem tzn jak ide nieraz bardzo boli mnie lydka bol jest taki ze dokladnie nie wiem co mnie boli czy miesien lydki czy kosc piszczelowa poniewaz bol jest bardzo silny i rozchodzi sie od kolana do stopy i mam wrazenie ze moja noga mi puchnie i robi sie ciezka
napisał/a: klapouszek2 2007-04-09 22:03
Według mnie to mało prawdopodobne
napisał/a: mikruss 2009-09-07 09:57
Witam, mam podobny problem z tą różnicą że nogi bolą mnie nie podczas chodzenia, czy innego wysiłku ruchowego, tylko podczas siedzenia, jazdy samochodem czyli wtedy gdy kolana są zgięte (siedzenie za burkiem). Taka sytuacja pojawia się praktycznie po okresie urlopowym gdy następuje powrót do pracy, po dłuższej przerwie spacerów czy też jazdy na rowerze. Podczas okresu wakacyjnego nie zauważyłem takich objawów. Uczucie jest takie że jakby prąd przechodził. Najciekawsze jest też to że bolą mnie od kolan do kostki. Mam 36 lat i żylaków nie zauważyłem. Ulgę przynosi moment kiedy mogę wyciągnąć nogi na łóżku ale to też nie jest ulgą całkowitą (mam wrażenie jakby coś przez nogi przepływało). Do jakiego konkretnego lekarza mam się udać.
mikruss