ból żołądka u dziecka 4 letniego

napisał/a: cassata 2013-12-19 20:18
Syn ma 4 lata od pazdziernika skarzy sie praktycznie codziennie na ból w okolicy żołądka. Kilka razy (w czasie ostrych bóli) pokazywał wyżej , na przełyk. Od pazdziernika chrząka, codzien, zdażaja się dni że mniej i dni ze jest bardzo zmęczony chrząkaniem. Bardzo dużo kaszlal, taki ciągly kaszel zaczal sie od sierpnia, a ja mam wrazenie że syn przewlekle choruje od ukończenia pierwszego roku (kaszel krtaniowy, z zatkanym nosem, wydzielina splywajaca po gardle). w 2012 miał wycinany III migdal. Koniec pazdziernika 2013 mial robiona fiberoskopie do krtani (III migdal odrosł 1/2) i krtan była zaczerwieniona tylna sciana i nalewki przekrwione. Poniewaz wtedy skarżyl juz sie na bol w okolicy zołądka zasugerowalam lekarzowi ze to od refluksu.
Syn męczy sie co dzien tym chrząkaniem i bolami. Przy jedzeniu kaszle, chrzakanie jest jeszcze bardziej uciazliwe po jedzeniu. Musialam go zabrac z przedszkola. Bardzo szybko sie meczy, unika spacerow.
Wczesniej (przed pazdziernikiem) syn skarzyl sie na bóle w dolnej czesci brzucha, czasem mial dziwne stolce, na zmiane luzne z zatwardzeniem, smierdzace i duzo gazów. Myslalam ze ma pasożyty (bylo tez swedzenie odbytu, podkrazone oczy). Podany miał zentel wlasnie 5go pazdziernika, po nim bolal go bardzo brzuch przez 3 dni , 4go wymiotowal, bardzo tez chrząkał wtedy i mówił ze mu coś siedzi w gardle.
troche sie obwiniam, myśle że może zentelem pogorszyłam stan bo wczesniej nie skarzyl sie na zołądek.

Nie wiem co robić i jakie badania wykonać

Martwi mnie to ze nie wiem co moze byc przyczyna tego bólu i tego refluksu(?) a on bardzo się męczy
Zrobiłam badania i z morfologi
leukocyty 4,9 (5,5-15) i neutrocyty 11 (norma 25-55) a monocyty podwyzszone 28 (1-8) (neutrocyty obnizone a monocyty podwyzszone wychodza mu zawsze jak robie badania)
IRF% - frakcja niedojrzałych retik. 1,8% (2-17)
Ret M%-ret. o średniej zaw RNA 1,8 (5-20)

helicobacter pyroli w surowicy IgG 0,424 przy normie 0-0,99

Moze zrobic USG?

patrze na syna, pociaga nosem i trzyma piąstkę w okolicy żoładka:(
napisał/a: Ventussi 2013-12-21 19:38
Jakby refluks. Trzeba by zrobić gastroskopię. A od USG można zacząć, ale jeśli nic nie wykaże, to wtedy gastro.
napisał/a: ~Anonymous 2013-12-21 21:08
Przy wartościach leukocytów,monocytów i neutrocytów może występować infekcja/stan zapalny. Czy dziecko jest na coś uczulone? Czy zachowuje Pani u dziecka jakąś dietę by nie doprowadzać do refluksu jeśli taki występuje? Czy zwraca Pani uwagę po jakich pokarmach nasilają się bóle. Czy dzieciak nie cierpi na astmę oskrzelową? Pozdrawiam.
napisał/a: cassata 2014-01-04 20:46
Dziekuje za odpowiedzi

Syn mial robione USG, wszystko w normie, tylko lekarz powiedzial ze duzo gazow, co mnie zdziwilo bo brzuch tego dnia nie byl sterczacy a wczesniej caly dzien podawalam mu espumisan.

Mial robione proby watrobowe i trzystkowe ktore tez wyszly w normie

Kaszel ustapil ale chrzakanie jest okropne. Przez tydzien jadl rosolek na kaszy jaglanej i wydawalo mi sie ze po kilku dniach mniej chrzaka (nie jadl nabialu, slodyczy , jadl troche pieczywa), jednak mial mocno wzdety brzuch i czesto mowil ze go boli.
teraz hcrzakanie jest bardzo moce, szczegolnie przy i po jedzeniu bardzo chrząka.

Testy alergiczne skorne nic nie wykazaly.
Jednak gdy mial 6 miesiecy robilam mu z krwi pokarmowe (nic nie wykazaly) i IgE calkowite 996 przy normie 29!

Nie wiem co z jedzenia moze mu szkodzic, teraz jest tak ze co by nie zjadl to zaczyna mocno chrząkać.
Zdaża sie że robi kupę taką luźną i śmierdzaca jak przy biegunce.
Podaje mu czasem enterol i dicoflor, czasem jakis inny probiotyk.

Nie wiem czy ma astme, myslalam ze moze miec bo duzo i dlugo kaszlal (miesiace) ale teraz od jakiegos czasu nie kaszle.

Lekarz zlecil powtorke morfologii za dwa tygodnie.

To co mnie zaczęło bardzo martwić to wyginanie dłoni. Jak pytam to syn zabardzo nie umie mi odpowiedziec dlaczego takrobi. Mówil ze go swedzi tam (pokazujac na nadgarstki), albo ze boli, i ze naprawia bo mu sie tam cos zepsuło ..
Wcześniej zaczął wyginac stopy (ale myslalam ze moze niewygodne ma buty), jednak skojarzyłam to z rączkami i zobaczyłam ze w domu też tak robi, jak stoi to unosi stope w góre (tak jak sie robi przy skurczu łydki. Łapie sięczasem za pięte. Też mowi ze sobie coś naprawia albo że go boli. Nie wiem czy to normalne..? Córka (7lat) nigdy tak nie robila .

Lekarz ostatnio jak bylam nic nie powiedział na to wyginanie dłoni. Powiedział tylko ze moze syn ma niepełnoobijawową chorobę trzewna.

Podaje synowi od 24 grudnia helicid rano kapsułke i debridat dwa razy dziennie po 4ml. Zmian jakis nie widze tj w chrzakaniu, kilkarazy skarzyl sie na bol brzucha ale to nie byl taki mocny ból.

Moze to ma jakis związek , corka moja (7lat) od 2010 roku (3 roku zycia) przewlekle choruje - splywajaca wydzielina po tylnej scianie gardla i tez chrzaka.. nie tak często jak syn. Oni oboje zaczęli wtedy w 2010 roku chorowac przewlekle (syn mial pol roku - katar -taki splywajacy po tylnej scianie gardla , i kaszel)

Jak przychodzilam z nim na wizyty kontrolne to piediatra mowil ze syn ma sapke. Mi wydawało sie ze przy karmieniu (piersią) zatyka mu się nosek. W okresie niemowlecym nigdy nie ulewal.

Dziekuje za pomoc i podpowiedzi.
Od pazdziernika bylam bardzo czesto u lekarzy z nim ale dopiero jak sama wspomnialam o USG to mi je zlecono (wydaje mi sie ze przy takich bolach i dolegliwosciach powinien miec zrobione juz w pazdzierniku), sama tez zrobilam badania typu morfologia, helicobacter, ASO. Na co lekarz powiedział ze niepotrzebnie zrobiłam u suna ASO.. a u corki CRP (zagladajac corce do gardla powiedzial ze ma 'kaskadowo sciakajacą wydzieline'

Dziekuje za wszystko, bo mam wrazenie ze w przypadku lekarzy w naszej przychodni jestem pozostawiona jak by sama z tym problemem. Dostalam skierowanie do gastrologa ale wiadomo kolejki. Wczesniej bylam prywatnie i wysluchal mnie po czym wypisal helicid na 28dni i mam obserwowac czy beda jakies zmiany
napisał/a: Ventussi 2014-01-05 13:50
A czy syn miał sprawdzaną przegrodę nosową pod kątem jej ewentualnego skrzywienia? Kiedy się ma krzywą przegrodę, to czasami tak wydzielina z nosa ścieka po gardle. Jeśli jest jej spora ilość, może podrażniać przewód pokarmowy.
napisał/a: cassata 2014-02-08 14:29
Syn nie ma skrzywionej przegrody.
Robilam ponownie morfologie, mialam zrobic wczesniej ale syn mial styznosc z dziecmi chorymi na ospe wiec czekalam na nia , o dziwo nie zachorowal

a teraz taka morfologia:
neutrocyty 55,1 (norma 25-55)
limfocyty 28 (35-65)
monocyty 11 (1-8)
bazocyty 0.03 (0.05-1,36)

rozmaz manualny:
neutrocyty 56 (25-55)
limfocyty 28 (35-65)
monocyty 12 (1-8)

Syn juz nie skarzty sie tak czesto na brzuch, zdazyla sie nam dwodniowa biegunka zielona, rączek juz tez prawie nie wygina (czasem zdazy mu sie), ale jest pochrzakiwanie, ciaganie nosem, i wydaje mi sie ze stan pogarsza sie cyklicznie, tak jak chrapanie i zatkanie nosa. Czasem tez ma wyrazny refluks-tzn syn mi mowi ze jedzenie mu podeszlo do gardla.

Zrobilam tez corce morfologie (corka ciagle chrzaka, wydaje dziwne dzwieki, jak by chciala cos odchrzaknac, czasem ma bardzo glosnie burczenie w brzuchu, kaszel krtaniowy, zatykajacy sie nos i splywanie po gardle od kilku juz lat.

jej morfologia:
plytki krwi 403 (150-400)
neutrocyty% 28,4 (40-60)
eozynocyty% 14,6 (1-5)
monocyty% 9,8 (1-9)
neutrocyty# 1,62 tys/ul (1,8-7,80)
bazocyty# 0,04 tys/ul (0,05-1,50)
rozmaz manualny:
neutrocyty 27 (40-60)
eozynocyty 15 (1-5)
monocyty 10 (1-9)

czy moze mi ktos zinterpretowac te badania?
napisał/a: cassata 2014-02-18 14:42
U corki wyszły w badaniu LAMBLIE, mało liczne...

Pediatra nie widzi zwązku z alergia, III migdałem, bólami brzucha i tym wszystkim, a ostatnio dołaczyły sie dziwne tiki u córki:( Wykrzywia twarz, wysuwając dolna szczękę:(