Ból żołądka...a może to serce?

napisał/a: Mugolus 2015-02-25 14:00
Witam
Jestem mężczyzną, 35 lat. Od ok. roku pojawiał się u mnie sporadycznie ból żołądka - od miesiąca przypadłość się nasiliła, występuje częściej niż zwykle. Oczywiście zamierzam z tym pójść do lekarza, ale za nim to nastąpi proszę o poradę.

Ból pojawia się po spożyciu alkoholu i/lub obwitej kolacji. Ból pojawia się następnego dnia - zawsze po posiłkach. Jeśli rano nic nie zjem bólu nie ma, jeśli zjem ból się pojawia i trwa od godziny do trzech. Po kolejnych posiłkach jest podobnie - chyba, że zjem bardzo małe ilości.
Ból umiejscowiony jest tuż pod mostkiem ("jadąc" z góry w miejscu gdzie kończy się mostek, a zaczyna brzuch. Ból jest punktowy - mam uczycie jakby bolała mnie powierzchnia wielkości śliwki. Nie występują żadne inne objawy typu zgaga, nudności, wymioty, gorączka, brak apetytu. Ból nie promieniuje, ale czasem zdarza się, że boli tak samo , ale wyżej (przełyk, serce?).
Po kilkudniowej diecie (odstawienie alkoholu, smażonego mięsa i kolacji) wszystko wraca do normy...aż do kolejnych urodzin, imienin, świąt itp. gdzie dużo się je i sporo wypija.
Dodam, że Ojciec będąc w moim wieku zaczął chorować na wrzody żołądka i nerwice.
Dodam, że w swoim życiu staram się odżywiać w miarę zdrowo - może nie jestem wzorem do naśladowania, ale jem sporo warzyw i owoców, unikam napojów gazowanych, fastfoodów, zupek chińskich i innych tego typu "wynalazków". Wyjątkiem jest piwo, którego w swoim życiu wypijałem dużo i ograniczam spożycie tego trunku do kilku kufli tygodniowo.
Być może to tylko przeciążenie żołądka (wiecznie młody nie będę :) ), a poza tym? Co to może być - stres, nerwica, wrzody...serce?
W wieku 9 lat byłem w szpitalu, gdzie robili mi gastroskopię i usg, które wykazało niewielką przepuklinę żołądkową...jak to wtedy lekarze stwierdzili niegroźną i nie wymagająca interwencji.
Dziękuję za poradę.
napisał/a: Konstans 2015-03-01 08:38
Hej :)
no niestety, nie powiem Ci nic pocieszającego, co byś chciał usłyszeć!
Musisz zminimalizować (że nie użyję słowa - odstawić!!!) alko !!!
Masz być może początek wrzodów?, a na pewno masz stan zapalny w obrębie żołądka !! Który alkohol stale podrażnia i wzmaga. i te kilka piwek tygodniowo to jak sól na krawiącą ranę. Nie dziw się zatem, ze ból jest nieustanny, ze się wzmaga.
Nie odpowiednie jedzenie również to stymuluje.
Zastosuj lekką dietę, wyklucz wszelki nabiał (prozapalny), duże ilości chleba, węgli, cukier, ostre przyprawy, nie smaz przez jakis czas. Jedz więcej warzyw (ale może gotowane - na początek odciążą uk. trawienny). Ja zalecam jeszcze ostawienie glutenu, gdy objawy nie mijają ale to już Twoja decyzja. Ja tam nikogo na nic namawiac nie będę ;)
Taka dieta powinna trwać min. 1 m-c,. Jeśli nie zobaczysz poprawy,wskazana gastroskopia.
Ale nie pomożesz sobie, jeśli będziesz 3 dni przestrzegał diety, kolejne 2 jadł co popadnie a na weekend zapijesz to piwem !
To bez sensu.
Jesteś dorosłym facetem i sam podejmuj decyzje czy chcesz się wyleczyć, czy skończyć z wrzodami a nie daj Bój - z rakiem (bo takie olewanie często do tego prowadzi!)
Pozdrawiam.
napisał/a: Mugolus 2015-03-01 20:44
Odstawiłem mięso, piwo, kawę, czarną herbatę i białe pieczywo.
Zabrałem się za kiełki, warzywa, itd... Mimo wszystko idę do internisty po skierowanie na badania i wizytę do gastrologa. Objawy w większości ustąpiły, chociaż zdarza mi się ucisk na żołądek lub mikroskopijny ból nawet przy takiej diecie...ale to dopiero tydzień czasu. pozdrawiam
napisał/a: Vattier 2015-03-01 21:27
Ból charakterystyczny dla wrzodu żołądka, wskazana gastroskopia. Dieta dietą, ale pewnie będzie konieczne leczenie przyczynowe - antybiotykoterapia + lek zmniejszający wydzielanie kwasu solnego (IPP) celem eradykacji H.pylori.
napisał/a: Mugolus 2015-03-03 22:51
Vattier napisal(a):Ból charakterystyczny dla wrzodu żołądka, wskazana gastroskopia. Dieta dietą, ale pewnie będzie konieczne leczenie przyczynowe - antybiotykoterapia + lek zmniejszający wydzielanie kwasu solnego (IPP) celem eradykacji H.pylori.


Dziękuję za konkretną odpowiedź. Rzeczywiście po dzisiejszej wizycie u lekarza dostałem skierowanie na gastroskopie i usg jamy brzusznej.
Mam jeszcze pytanie...W wieku 10 lat przebywałem w szpitalu (przyjęto mnie tam z objawami bóle brzucha, wymioty etc.). W wypisie ze szpitala widnieje rozpoznanie "pharyngitis hernia hiatus oesophagi" czyli jak rozumiem przepuklina rozworu przełykowego? Lekarz w rozpoznaniu upiera się przy wrzodzie, ale nie wyklucza przepukliny...
Czy ta dolegliwość mogła odezwać się po 25 latach? Jak już pisałem wcześniej nie mam objawów typowych dla przepukliny (typowych tych co znalazłem w internecie).
napisał/a: Vattier 2015-03-04 12:14
Masz objawy charakterystyczne dla wrzodu żołądka, ale oczywiście bólu na tle przepukliny rozworu również nie można wykluczyć (choć jest to wątpliwe) - stąd konieczna gastroskopia, która powinna dać pewną odpowiedź.
napisał/a: Mugolus 2015-08-21 10:01
Witam
Postanowiłem odświeżyć temat, gdyż od ostatniego wpisu mija już pół roku.
Musze się pochwalić, że po zmianie sposobu odżywiania udało mi się zrzucić 21 kg zbędnej wagi (ważyłem ok. 107 kg w lutym) i wrócić do prawidłowej wagi 86kg przy wzroście 188cm. Bóle po trzech miesiącach zupełnie ustały, doraźnie przez ten czas stosowałem lek zawierający pantoprazol. Przebrnąłem przez NFZ i niezbędne badania USG oraz Gastroskopię z pobraniem wycinka śluzówki żołądka celem przeprowadzenia badania na obecność bakterii Helicobacter pylori.(chyba?)
Niestety lekarz prowadzący badania stwierdził tylko, że mam się nie martwić i że nic poważnego mi nie dolega. Na wyniki tychże badań jeszcze trochę muszę poczekać, stąd moja prośba do znających się "na rzeczy" o przetłumaczenie na język zrozumiały opisu i rozpoznania, które dostałem po jakże "przyjemnym" badaniu: :)

" Rozpoznanie: Oesophagitis erosiva. GERD LA Gatsritis antralis.

Opis: Przełyk drożny. Wpust nieścisły. Linia Z nierówna, przesunięta do góry, ponad górną granicę fałdów żołądkowych z linija nadżerka dł. 5 mm. Jeziorko obfite, zielone. Ufałdowanie żołądka miernie pogrubiałe, wygładza się podczas insuflacji powietrza. Błona śluzowa miernie przekrwiona, głównie w natrum - wycinki. Antrum gładkie, dno żołądka bez zmian. Odźwiernik drożny, symetryczny, opuszka i dalsza część dwunastnicy niezmienione endoskopowo."

Dziękuję za pomoc