Ból zęba a leki przeciwbólowe

napisał/a: awarzych 2011-06-22 23:49
Witam,
wiem, że to raczej nie ten dział, ale słabo się orientuję...
A mianowicie w nocy z poniedziałku na wtorek (dziś mamy środę) ok godziny 23 złapał mnie potężny ból zęba (dodam tylko, że pół roku temu było robione w nim kanałowe i od tamtego czasu był bardzo nadwrażliwy). Ból był tak mocny, że pomimo przyjęcia ok 6 pastylek ibuprofenu (200mg) nie chciał przejść. Jednak jakoś udało mi się zasnąć..., ale jakieś 3 godziny potem ból powrócił i się obudziłem, ponieważ nie miałem już niczego przeciwbólowego próbowałem przykładać lód (od zewnętrznej strony (porada wujka google) jednak jak już wspomniałem ząb był nadwrażliwy na zimno więc to tylko pogarszało sprawę, na szczęście udało mi się znaleźć jeszcze 2 pastylki paracetamolu (apap) 500mg. Rano do godziny 10 nic nie bolało, ale potem ból się nasilił, pobiegłem szybko do kiosku kupiłem jakiś apap i wziąłem najpierw z 2 pastylki, nic nie pomogły więc wziąłem resztę opakowania (jeszcze 4) (proszę pamiętać, że działałem pod presją, ból był tak silny, że ledwo stałem, rozważałem nawet wyrwanie go jakimś domowym sposobem, bo już nie mogłem wytrzymać z bólu ;-( Jak leki nic nie pomogły szybko zadzwoniłem do mojego lekarza stomatologa, i miałem przyjść na 16 (ponoć wcześniej się nie dało), a wówczas było koło 11, a ból był nie do wytrzymania. Do wizyty poszła kolejna paczka apapu (6 pastylek), na prawdę mając do czynienia z takim bólem ma się w głębokim poważaniu ulotkę... Co do zęba trzeba było powtórzyć zabieg kanałowy, ponieważ był schrzaniony, jak się okazało w zębie kanał się rozwarstwia i był poprzednio zrobiony tylko jeden kanał (czy jakoś tak). Powiedział też, że może poboleć jak zejdzie znieczulenie i żebym kupił sobie coś w aptece (nie wiedział o tym, że wcześniej zażyłem...). To co mówił okazało się prawdą, ząb bolał a ja kupiłem sobie coś w aptece.. Nie pamiętam nazwy ale było specjalnie na ból zębów i zawierało 500mg paracetamolu. W ciągu jakiś 2 godzin wziąłem całą paczkę 10szt. Dziś ząb mnie nie bolał, aż do godziny 16, i zażyłem w przeciągu 4-5 godzin 4 pastylki apap ekstra i 5 ibum (200mg). I jak wczoraj nic nie czułem, to dziś zacząłem robić się senny i trochę bolał mnie brzuch. mamy już prawie 24 i właściwie już mi przeszło ale czy taka dość duża dawka paracetamolu połączona z ibuprofenem może spowodować jakiś głębszy uraz. Podsumowując zażyłem ok 2,2g ibuprofenu (może nawet mięcej) oraz ok 14g paracetamolu. Teraz wiem, że trochę głupio postąpiłem, ale w sumie nic mnie nie bolało jakoś specjalnie, oczy żółte mi się ni zrobiły (oglądałem doktora house), a wy jak myślicie? Planuję jutro przejść się zrobić dokładne badania. Tak na marginesie, co proponujecie brać w takiej sytuacji? Kiedy zwykłe dawki za przeproszeniem gu**o dają, a duże niewiele więcej, ból jest kompletnie nie do wytrzymania, a jest 2 w nocy?


Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-06-23 11:25
Trzeba było po prostu powiedzieć lekarzowi to by Ci przepisał coś silniejszego, zjadłbyś 1-2 Ketonale i byłoby po bólu, a tak zjadłeś taką ilość tabletek że nie jeden wylądował by w szpitalu po tym. Na przyszłość radzę czytać ulotki bo być może nie będziesz miał potem szansy napisać posta.
napisał/a: awarzych 2011-06-23 13:42
Wiesz, bardzo łatwo jest mówić z perspektywy czasu... Idąc do dentysty szedłem z nadzieją, że ból ustąpi a nie się nasili, dlatego się już nie pytałem. A te tabletki co by przypisał lekarz to czym się różnią od np. apapu? Tym, że jedna kapsułka jest równa kilku apapu, czy jest inna substancja czynna (nie paracetamol)?
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-06-23 13:59
Paracetamol i ibuprofen to najsłabiej działające leki przeciwbólowe, jest cała masa innych dużo silniejszych dlatego dostępne są wyłącznie na receptę, jak wspomniany Ketonal.
napisał/a: Vattier 2011-06-23 14:14
Akurat ibuprofen jest dosyć silnie działającym lekiem przeciwbólowym (silniej niż paracetamol i kwas acetylosalicylowy). Niestety przyjmowanie takiej dawki leków z tej grupy jest nie tylko bezmyślne, ale również bezcelowe, ponieważ leki te wykazują efekt pułapowy, tzn. że przyjmowanie dawek większych niż określona dawka maksymalna (np. dla paracetamolu > 1,0 g) nie będzie dawało silniejszego efektu p-bólowego, a może wywołać poważne działania niepożądane.

napisal(a):Podsumowując zażyłem ok 2,2g ibuprofenu (może nawet mięcej) oraz ok 14g paracetamolu.

napisal(a):W ciągu jakiś 2 godzin wziąłem całą paczkę 10szt

Spożycie > 10,0 g paracetamolu bardzo często wiąże się z ciężkim uszkodzeniem wątroby, a każdy chory, który przyjął więcej niż 4,0 g powinien być hospitalizowany, dlatego proponuję się zgłosić na ostry dyżur w trybie pilnym, żeby przynajmniej oznaczyć stężenie paracetamolu w osoczu.
napisał/a: susa 2015-05-03 09:53
Z takich leków przeciwbólowych bez recepty to na ból zęba mi pomogła tylko pyralgina. Inne w ogóle nie zadziałały, a pyralgina szybko uśmierzyła ból. Ja akurat stosowalam pyralginę sprint, ale też jest w czopkach i w tabletkach
napisał/a: Adrianeekxd 2018-11-20 06:48
Go*no prawda jak stan zapalny jest tak nasilony jak np: przy zapaleniu miazgi to takie ketonalki jak cukierki nic nie pomogą, wiem coś o tym bo mam z tym problem. I oczywiście mowa o ketonalkach na receptę:) Nic innego nie pomoże jak wizyta u dentysty i zrobienie z tym tzw porządku
napisał/a: Paulina902132 2018-11-29 02:43
Ja się męczę od miesiąca z zapaleniem miazgi ósemki :( z tak silnym bólem nikt nie wyrwie. Dostałam Dalacin C, ketonal, pyralginę. Po tym Dalacinie myślałam,że umrę, kości mnie bolały wszystkie, nawet kolana, nie miałam siły z łóżka wstać, słabo mi się robiło gdy stałam, spuchłam gorzej niż od tej ósemki po tym antybiotyku, ciśnienie 150/70, bóle głowy okropne. Brałam to tydzień ale nie dało się żyć. Na zęba pomogło ale jakoś nie toleruję tego leku, później dostałam Augumentin nic nie pomogło, później Duomox i tak żyje na antybiotykach miesiąc. Gorączkę miałam od tego zęba ponad 39 stopni. Bolało jak nawet zimny napój piłam, cokolwiek gryzłam to chciałam się wścieknąć z bolu. Teraz jest lepiej ale nadal do wizyty muszę być na lekach :( powodzenia innym cierpiącym na to dziadostwo. Przeszłam różne zabiegi ale to dziadostwo sprawia większy ból niż operacja tarczycy nawet.
napisał/a: Dorota225 2019-02-24 22:54
Znam ten ból. Żadne popularne leki mi nie pomagały, dopiero aż wzięłam gardan 500 mg to ból minął. No ale kanałowe do powtórki.