ból węzłów chłonnych i stan podgorączkowy

napisał/a: mmartam1 2014-05-01 14:35
Mam problem z węzłami chłonnymi. Otóż od dobrych paru lat mam powiększone węzły chłonne podżuchwowe. Czas od czasu bolą mnie te węzły (szczególnie jeden największy), towarzyszy temu tez stan podgorączkowy (temperatura do 37.2). Wszystko to trwa tydzień albo dłużej, a potem wraca do normy. To znaczy węzły nie zmniejszają się (ale też nie urosły przez te lata), ale przestają boleć, a temperatura wraca do 36.6. Najczęściej taki stan utrzymuje się po przeziębieniu. Byłam u różnych lekarzy, jednak oni bagatelizują problem zrzucając wszystko na Hashimoto, na które leczę się już od paru lat (endokrynolog jednak zbytnio też się tym nie przejęła). Morfologia i OB są w porządku, biorę Euthyrox 25, wyniki tarczycy tez okej. Miałam badania na mononukleozę i toksoplazmozę, ale też niczego nie wykazały. Do tego USG szyi (robione parę lat temu, jak zaczął się ten problem) wykazało węzły odczynowe i niepowiększone. Trochę nie wiem już do jakiego lekarza się udać, ani jakie zrobić badania. Mam wrażenie, że lekarze traktują mnie jak hipochondryczkę, która tylko zawraca im głowę. Jednak powszechnie wiadomo, ze węzły chłonne mogą zwiastować poważne choroby. Czy mają rację i powinnam przyzwyczaić się do takiego stanu?
napisał/a: Ell 2014-05-01 14:49
w sumie mialas wszystkie badania zrobione, ktore sa dosc wazne, np usg.
Mozesz jeszcze raz powtorzyc, zobaczyc, czy aby na pewno sie nie powiekszyly, czy nie ma nowych.
Jesli wyszlo, ze sa odczynowe, to dobrze, czyli pozapalne. A takie najczesciej sa podzuchwowe.

Piszesz, tez ze masz je od dluzszego czasu, od tego czasu nie pojawiaja sie nowe, nie masz wiecej niepokojacych objawow - jest dobrze.

Ja bym dla swietego spokoju jeszcze raz zrobila usg, morfologia i bym zostawila to w spokoju, jesli znowu wyjdzie ok.
Bo z tego co piszesz, to nie ma sie czym przejmowac.
napisał/a: Ramadik001 2014-05-02 16:37
Jakie wymiary mają te wezły chłonne podżuchwowe? masz zepsute zęby? węzły odczynowe to jak Ell napisała węzły pozapalne, przeważnie pojawiają sie w tej okolicy od zębów, to że bolą to normalne, przy infekcji przeważnie bolą węzły stają się wieksze nabrzmiałe, mogą sie stawać twarde i mniej przesuwalne. Węzły przy Hashimoto to normalna rzecz.
napisał/a: mmartam1 2014-05-02 16:50
Dziękuję za odpowiedzi. Węzły na tym USG mają wymiary 18x5,5 mm i 23x5,5, choć jak ich dotykam wydają się większe. Badanie było wykonane dawano, ale nie zauważyłam tendencji do powiększania się. Zęby mam raczej zdrowe, poza tym, mam tak już od dobrych paru lat. Przeszkadza mi to na tyle, że zwykłe przeziębienie przechodzę z miesiąc. Niby objawy przeziębienia ustępują, a zostaje na dłużej ten ból węzłów i wyższa temperatura. No nic, będę to kontrolować. Może rzeczywiście powtórzę USG.