ból w stopie

napisał/a: tempuss 2007-08-21 22:10
Witam,
około 2 miesięcy temu pojawiła się u mnie na podeszwie stopy gulka, dość wyraźne zgrubienie. Miałam robione usg i rentgen. Lekarz określił to jako "krwiak bądź ganglion". Dokładnie sam nie wiedział. Drugi lekarz powiedział, że to od nadmiernego chodzenia. Nie wiem czy jest to możliwe, zwłaszcza, że aż tak nie forsowałam stopy (nie biegam i nie pokonuje codziennie 20km). Dostałam zastrzyk w bolące miejsce. Ból ustąpił na dwa tygodnie. Przez cały ten okres miałam smarować miejsce maścią na bazie glukozaminy. Nie wiem co to był za zastrzyk, ale wygląda na to że zwyczajny przeciwbólowy. Stopa w dalszym ciągu boli, nie mogę normalnie chodzić. Boję się, żeby to nie było coś poważniejszego.
Bardzo proszę o pomoc, albo wskazówki.
dziękuję i pozdrawiam
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-22 20:35
a ktora kostka? ta z boku?
napisał/a: tempuss 2007-08-22 22:11
podeszwa, a gulka jest po środku :(
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-23 18:52
sorry tempus, pomylilam posty, moje pytanie o kostke odnosilo sie do innego postu, dlatego wydaje sie nie na miejscu :)
A jesli chodzi o twoj problem, to szkoda ze nie ma dokladniejszej diagnozy. Jesli to jest ganglion, to trzeba by go pewnie z czasem usunac, albo zrobic aspiracje, bo samo z siebie raczej nie przejdzie (choc czasami zdarza sie ze przechodzi)
Jesli natomiast krwiak, to moze sie z czasem poprawic, pod warunkiem ze nie dojdzie do jego "skostnienia" czyli wysycenia wapnem.
Mozesz sprobowac delikatnego masazu tego miejsca na stopie - jesli poczujesz sie po tym gorzej (tzn wiecej bolu przy chodzeniu), to byc moze jest to ganglion. Natomiast jesli to krwiak, to bol moglby sie troche zmniejszyc, bo masaz poprawia krazenie i co za tym idzie - wchloniecie sie krwiaka.

A zastrzyk ktory dostalas to mogly byc sterydy, ktore zmniejszaja miejscowo stan zapalny i co za tym idzie bol. Poniewaz jednak nie usunal przyczyny irytacji stopy, czyli twoje kulki, stan zapalny prawdopodobnie wrocil.

Czy twoj bol jest mechaniczny? (tzn tylko przy naciskaniu na kulke, np chodzac) czy tez boli samo z siebie jak nic nie robisz?
Lekarz skierowal cie na jakies dodatkowe badania zeby wykluczyc inne rzeczy? Gangliony w stopie sa dosc rzadkie (ok 4% wszystkich ganglionow)
napisał/a: tempuss 2007-08-24 14:39
dziękuje bardzo za odpowiedź.
Jeżeli nie chodzę, nie ruszam nogą nie boli. Natomiast wystarczy jeden krok, badź dotyk i już odczuwam dość silny ból. Wynik z usg "usg str. podeszwowej stopy lewej wykazuje po str. przyśrodkowej w tkance podskórnej hypoechogeniczną owalną zmianę śr. 8mm, ok. 12 mm od powierzchni skóry. Unaczynienia zmiany w bad. met. dopplerowską-ganglion? schodzący krwiak? wokól zmiany obrzęk tkanek miękkich.". Od lekarzy nic więcej się nie dowiedziałam. Jedynie tyle, że zabronił mi masować bolące miejsce.
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-28 18:36
no tak, skoro jest obrzek, to powinnas stosowac rzeczy oziebiajace, jak np masaz kostka lodu, zamiast rogrzewajacych (zwykly masaz)
Z tego co wiem, w niektorych miejscach robi sie aspiracje takich ganglionow, moze zapytaj sie o to twojego lekarza.
napisał/a: arekholland 2010-04-12 19:54
Witam
tez mam mala bolaca kolke na prawej stopie pod spodem niej wiecej na srodku
holenderski lekarz powiedzial ze to kulka tluszczu i nie zrobil nic.
Kolka boli tylko kiedy jej dotykam lub stajac na stopie w tym miejscu naciskam,;
co dzieje sie sporadycznie w momencie kiedy akurat stane na czyms waskim i bezposrednio nacisk ciala przechodzi na to moiejsce
co robic?