Ból w okolicy żołądka

napisał/a: Monika201 2006-08-09 17:52
Od dłuższego czasu/może 2, 3lata/ mam problem z żołądkiem..Pracuje, mam dwoje dzieci i życie często mnie nie rozpieszcza.Moje problemy wiążą się ze stresem-tak myślę.Jednak oprócz tego,że co godzinę, dwie muszę coś /cokolwiek/ przegryźć coraz częściej odczuwam ból w okolicy żołądkaCzasami pieczenie ale częściej ból jakby ukłucie/promieniuje aż do łopatek/..nie wiem co to jest, teraz zmieniam pracę-nie chciałabym chorować.
Przyznam,że boję się badania-gastroskopii/mam nawet problem z połykaniem wiekszych lekarstw/ ale to chyba jedyny sposób na zdiagnozowanie mojego przypadku..:(
A może jest inny sposób??
napisał/a: plb1985 2006-08-10 02:35
nie przychodzi mi żadna inna dobra metoda diagnostyki żołądka...ale
myślę, że możesz póki co stosować się do zaleceń przy refluksie żołądkowo-przełykowym
i tak pisząc z pfm:
napisal(a):Bardzo ważne jest racjonalne żywienie. Nie można zbytnio „przeładowywać” żołądka. Należy jeść posiłki częściej za to o małej objętości. Unikać pokarmów szczególnie szkodliwych, takich jak posiłki tłuste, gazowane napoje, duże ilości przypraw i słodyczy oraz soki z owoców cytrusowych, czekolada i kawa. Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka.
Uwaga na alkohol! Nawet niewielkie ilości mogą spowodować wielogodzinną zgagę lub wystąpienie innych objawów refluksowych.
Palenie papierosów jest szkodliwe dla żołądka i przełyku. Unikanie refluksu to jeszcze jeden powód żeby rzucić palenie.
Nadwaga lub otyłość powodują znaczne zwiększenie ciśnienia wewnątrz brzucha. W takich warunkach pokarm jest wręcz wypychany z żołądka do przełyku. Schudnięcie nawet tylko o kilka kilogramów może przynieść wyraźną ulgę.
Pozycja pochylona sprzyja cofaniu się pokarmu do przełyku. Warto więc unikać prac związanych z częstym lub długotrwałym schylaniem się.
Udowodniono, że spanie z uniesionymi o kilkanaście centymetrów głową i tułowiem u wielu chorych zmniejsza dolegliwości refluksowe. Używanie dodatkowej poduszki wydaje się nieskuteczne. Natomiast zaleca się uniesienie wezgłowia łóżka.


co do farmakologicznych leków to może niech zdecyduje lekarz