Ból w nadgarstku (Zespół cieśli nadgarstka?)

napisał/a: Grayfox 2008-10-20 19:06
Witam!

Kilka miesięcy temu doznałem urazu nadgarstka, podczas gry w siatkówkę, lecz zbagatelizowałem sprawę, ponieważ ból czułem rzadko i przy znacznym zgięciu ręki w nadgarstku. Ostatnio zacząłem ćwiczyć siłowo i bardzo często czułem ten ból. Po 4-5 miesiącach od urazu zdecydowałem sie na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, stwierdził on że nadgarstek niema pełnego ruchu, oraz skierował mnie do chirurga, ten z kolei stwierdził że jest to albo zapalenie stawu lub zespół cieśli nadgarstka.

Obie te diagnozy się mi "nie podobają", ponieważ był to uraz mechaniczny (od uderzenia piłki), a zespół cieśli nadgarstka nijak ma sie do mnie ponieważ niema mowy w moim przypadku o długotrwałym ucisku na nerw, po za tym jak już wcześniej wspominałem ból pojawił sie właśnie po tym felernym uderzeniu w piłkę.

Na dzień dzisiejszy mam przyjmować 1 tabletkę Dicloberl retard dziennie oraz mam smarować nadgarstek żelem Fastum.

Dodam że jest to lewa ręka, więc wykluczam możliwość ucisku na nerw poprzez używanie myszki komputerowej (jestem praworęczny).

Co o tym sądzicie? dziękuję
napisał/a: NimfaBlotna 2008-10-21 23:49
Coz, zespol ciesni nadgarstka ma dosc charakterystyczne objawy - sa to objawy ucisku na nerw posrodkowy :)
Najczestsze objawy to bol w nocy, nieraz nie dajacy spac, do tego parestezje - czyli mrowienia i uczucie igielek - najczesciej w kciuku, palcu wskazujacym i srodkowym.
Bezposredni ucisk (jak myszka) nie zawsze jest zrodlem problemow - czasami, gdy nadgarstek jest opuchniety po urazie, to obrzek tez moze powodowac ucisk. Obrzek niekoniecznie musi byc widoczny na zewnatrz.

Z tego co piszesz, tez nie sadze, ze to ciesn, bo jednak objawy neurologiczne i bol w nocy sa najbardziej charakterystczne dla tego schorzenia, a ty nie piszesz, ze je masz. Bardziej prawdopodobny jest uraz wiezadel i idace za tym oslabienie stabilnosci nadgarstka. Przemawia za tym fakt, ze boli cie tylko przy okreslonych ruchach z wiekszym obciazeniem.

Nalezaloby zapewne przywrocic prawidlowa ruchomosc (tu moga pomoc mobilizacje i cwiczenia) oraz stopniowo zaczac wzmacniac nadgarstek. Jesli brak sily i stabilnosci sa twoim glownym problemem, to leki przeciwzapalne, ktore dal ci lekarz nie pomoga, albo pomoga w bardzo niewielkim stopniu - tego typu problemy najczesciej nie maja podloza zapalnego. Jesli natomiast jest jakis stan zapalny, to wtedy moga pomoc. :) Ale po urazach odpowiednie cwiczenia to naprawde podstawa.
napisał/a: Grayfox 2008-10-23 17:06
napisal(a):tu moga pomoc mobilizacje i cwiczenia) oraz stopniowo zaczac wzmacniac nadgarstek.


Co konkretnie powinienem robić? Zwykłe krążenia nadgarstkiem jak na WF-ie czy może coś innego?

W tej chwili jest to już 4 dzień stosowania żelu oraz w/w leku, już po 1 dniu poczułem ulgę, lecz do dzisiaj stan ten sie utrzymuje.Mogę już założyć ręce (tak jak ta pani doktor na obrazku w prawym górnym roku ekranu) i nie czuję bólu. lecz wciąż przy obciążeniu występuje ból. Wyczuwam także w nadgarstku "chrupanie" lub jakgdyby coś przeskakiwało podczas ruchu(przykładam kciuk i palec wskazujący po obu stronach nadgarstka).

Mrowienia ani żadnych innych wymienionych dolegliwości nie czuje.
napisał/a: NimfaBlotna 2008-10-23 21:45
Co konkretnie, to ciezko mi powiedziec nie widzac twojego nadgarstka i nie wiedzac co jest przyczyna bolu. Na pewno podstawowe rzeczy jak krazenia sa ok. Chrupanie czasami jest spowodowane tym, ze ruch w stawie jest ograniczony, wiec postaraj sie go delikatnie zwiekszac. Lekarz moze ci dac skierowanie do fizjoterapuety po bardziej specyficzne wskazowki.
napisał/a: Grayfox 2008-10-24 16:13
Dzięki za wskazówki. Dotrwam jeszcze te kilka dni i zgłoszę się na kontrolę.
napisał/a: sasza88 2008-10-30 11:48
Witam! Lekarz stwierdził, że choruje na zespól ciesni nadgarstka... wszystkie objawy się zgadzają... mówił, że leczy się to operacyjnie. Tylko, że ja jestem w ciąży!!! Czy w czasi ciąży można przeprowadzi ten zabieg?
napisał/a: NimfaBlotna 2008-10-30 12:31
basia88r napisal(a):Witam! Lekarz stwierdził, że choruje na zespól ciesni nadgarstka... wszystkie objawy się zgadzają... mówił, że leczy się to operacyjnie. Tylko, że ja jestem w ciąży!!! Czy w czasi ciąży można przeprowadzi ten zabieg?


A czy problem zaczal sie po tym, jak zaszlas w ciaze, czy mialas go juz przedtem? To jest bardzo wazne, bo zespol ciesni nagdarstka podczas ciazy jest bardzo czesty - po prostu skutek uboczny ciazy :)
Chodzi o to, ze w twoj organizm zatrzymuje wode, ktora powoduje zwiekszenie cisnienia w kanale, w ktorym biegnie nerw w nadgarstku, i stad objawy jego "zgniecienia".

Na czas ciazy zaleca sie uzywanie ortez na nadgarstek, szczegolnie na noc, i delikatne cwiczenia. Operacja to raczej kiepski pomysl, raz ze jestes w ciazy, dwa ze twoje objawy moga byc spowodowane przez ciaze i same minac po porodzie. A w ktorym jestes miesiacu?
napisał/a: sasza88 2008-10-30 13:42
jestem w 4 tc, a problem nasilił się 3 miesiące temu... wczesniej też miałam te bóle w nocy, ale łykałam magnez+potas i przeszło, a teraz nie chce przejsc
napisał/a: NimfaBlotna 2008-10-30 20:54
no coz, jesli miales problem tez przed zajciem w ciaze, to troche inna sprawa. Sprobuj ortez na noc - cos takiego jak ponizej - moze pomoze
[img]http://www.diabeticcorner.com/_uploaded_files/Products_Promo_Pic-2307.jpg[/img]